KlimaAlarmistický hoax v dvoch grafoch

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
KlimaAlarmistický hoax v dvoch grafoch

Jedno progresívne médium sa tvári, že podporuje kritické myslenie. Dokonca pretláča svoju víziu tohto pojmu do škôl pomocou svojich propagačných materiálov. Tak som sa kriticky pozrel na jednu ich správu.

Grafom dňa pre 16.august je graf "mesačná odchýlka teploty vo vybraných rokoch oproti priemeru rokov 1980 - 2015".

V článku je priamy odkaz "Podľa údajov NASA" na zdrojový graf.

Myslím, že už na prvý pohľad je zrejmé, že tie grafy sa "akosi nepodobajú" :) V tom prvom čiara pre aktuálny "katastrofický" rok 2019 jasne vyčnieva nad ostatné roky. Rovnaká čiara v originálnom grafe je v mesiacoch Jan-May jasne pod čiarou pre nejaký iný (iné) rok(y) a v tom "maximálnom" mesiaci Júl je najviac 3-5 stotiniek stupňa nad dovtedajším maximom, kým hoax graf ukazuje, akoby rozdiel od predchádzajúceho maxima bol nemalé desatiny stupňa. 

V popiske grafu Denníka N je teda kľúčové slovo "vybraných" (rokoch). Na dosiahnutie dostatočne "strašidelného" zobrazenia sa proste z originálneho grafu "vybrali" tie správne roky. A hoax v produkcii mienkotvorného a vraj dôveryhodného média môže ísť k čitateľom.

 

Doplnené 17.8. cca 15:45 pre hĺbavejšie typy:

Ten graf (aj originálny) je hlúposť z podstaty. Totiž tá nula, ku ktorej sa to na grafe vzťahuje, je priemer CELOROČNÝCH priemerov z rokov 1980-2015. Ja som si spočiatku myslel, že sa júlové teploty porovnávajú s priemerom júlových teplôt (z toho obdobia). Ale to tak nemôže byť, pretože v janurári sú hodnoty za komplet všetky roky pod priemerom. Takže graf hovorí o tom, že v lete je teplejšie, ako je celoročný priemer teplôt. :) Ako som kdesi čítal: Grónsky ľadovec sa topí vplyvom klimatickej anomálie, nazývanej tiež leto.

Ak by ten graf porovnával júlové teploty s priemerom júlových teplôt v danom období, tak by tam rozhodne nemali "katastrofických" +2,34 stupňa. Ale možno nejaké desatinky stupňa, ak vôbec.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo