Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. august 2019

KlimaAlarmistický hoax v dvoch grafoch

Jedno progresívne médium sa tvári, že podporuje kritické myslenie. Dokonca pretláča svoju víziu tohto pojmu do škôl pomocou svojich propagačných materiálov. Tak som sa kriticky pozrel na jednu ich správu.
KlimaAlarmistický hoax v dvoch grafoch

Grafom dňa pre 16.august je graf "mesačná odchýlka teploty vo vybraných rokoch oproti priemeru rokov 1980 - 2015".

V článku je priamy odkaz "Podľa údajov NASA" na zdrojový graf.

Myslím, že už na prvý pohľad je zrejmé, že tie grafy sa "akosi nepodobajú" :) V tom prvom čiara pre aktuálny "katastrofický" rok 2019 jasne vyčnieva nad ostatné roky. Rovnaká čiara v originálnom grafe je v mesiacoch Jan-May jasne pod čiarou pre nejaký iný (iné) rok(y) a v tom "maximálnom" mesiaci Júl je najviac 3-5 stotiniek stupňa nad dovtedajším maximom, kým hoax graf ukazuje, akoby rozdiel od predchádzajúceho maxima bol nemalé desatiny stupňa. 

V popiske grafu Denníka N je teda kľúčové slovo "vybraných" (rokoch). Na dosiahnutie dostatočne "strašidelného" zobrazenia sa proste z originálneho grafu "vybrali" tie správne roky. A hoax v produkcii mienkotvorného a vraj dôveryhodného média môže ísť k čitateľom.

Inzercia

 

Doplnené 17.8. cca 15:45 pre hĺbavejšie typy:

Ten graf (aj originálny) je hlúposť z podstaty. Totiž tá nula, ku ktorej sa to na grafe vzťahuje, je priemer CELOROČNÝCH priemerov z rokov 1980-2015. Ja som si spočiatku myslel, že sa júlové teploty porovnávajú s priemerom júlových teplôt (z toho obdobia). Ale to tak nemôže byť, pretože v janurári sú hodnoty za komplet všetky roky pod priemerom. Takže graf hovorí o tom, že v lete je teplejšie, ako je celoročný priemer teplôt. :) Ako som kdesi čítal: Grónsky ľadovec sa topí vplyvom klimatickej anomálie, nazývanej tiež leto.

Ak by ten graf porovnával júlové teploty s priemerom júlových teplôt v danom období, tak by tam rozhodne nemali "katastrofických" +2,34 stupňa. Ale možno nejaké desatinky stupňa, ak vôbec.

 

Odporúčame

Blog
Odstrašujúci príklad boja proti hoaxom

Odstrašujúci príklad boja proti hoaxom

Nad hlúposťou sa vraj nedá vyhrať, ale bojovať s ňou je potrebné. Avšak ani ten najušľachtilejší cieľ podľa mňa neoprávňuje tú rozumnejšiu (?) časť spoločnosti používať klamstvo a manipuláciu ako pracovnú metódu.

Blog
Oheň rozdelenia

Oheň rozdelenia

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele (Lk 12, 49 - 53) ponúka slová o ohni, ktorý Ježiš prišiel vrhnúť na zem a o rozdelení, ktoré priniesol.