Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. máj 2019

Kresťanský volič, ty v sobotu rozhodneš o budúcnosti kresťanskej politiky

Keď si to tak zrátam, dostal som štyri ponuky kandidovať za europoslanca. V týchto voľbách. Aby som nerobil zlú krv, o konkrétnostiach pomlčím. Všetky som odmietol. Najmä z dvoch dôvodov. Po prvé, necítim osobné povolanie kandidovať teraz za poslanca Európskeho parlamentu. A po druhé, mám svojich kandidátov, s ktorými som maximálne spokojný.
Kresťanský volič, ty v sobotu rozhodneš o budúcnosti kresťanskej politiky

Asi nie je žiadnym prekvapením, že mojimi favoritmi sú europoslanci Anna ZáborskáBranislav Škripek. Moja spokojnosť je o to väčšia, že na rozdiel od roku 2014 ich môžem voliť oboch súčasne. Anna už nekandiduje za KDH a Braňo za OĽANO, ale obaja sú spoločne na kandidátke strany Kresťanská únia (číslo 28).

 

Referendum o kresťanskej politike

V týchto voľbách však nejde primárne o to, kto bude europoslancom. Tieto voľby budú v prvom rade referendom o budúcnosti kresťanskej politiky na Slovensku. Akým smerom sa bude uberať a akým štýlom sa bude robiť. Aj pod vplyvom impulzu, ktorý jej udelia eurovoľby.

V akom stave je kresťanská politika na Slovensku, sa netreba podrobne rozpisovať. Otázkou je, ako sa z tohto stavu dostať.

Keď sa politikov pýtajú pred voľbami, s kým pôjdu a s kým nie, a ako bude vyzerať vláda, zvyknú odpovedať: „Rozhodnú voliči.“ Niekedy je to z ich úst alibizmus, ale v tomto prípade s týmto výrokom súhlasím: „Rozhodnú voliči!“ O podobe kresťanskej politiky na Slovensku rozhodnú voliči. Kresťanskí voliči.

Po takmer tridsiatich rokoch od pádu totalitného režimu je čas, aby sa kresťanský volič ujal svojej moci a rozhodol. Keď to nedokážeme my, ktorí sa označujeme za kresťanských politikov, musí rozhodnúť o podobe kresťanskej politiky kresťanský volič. V žiadnych iných voľbách na to nemá taký dosah, ako práve v eurovoľbách. Účasť je nízka, kresťanský volič zvyčajne disciplinovaný a namotivovaný viac ako priemer populácie.

 

Kto dokáže zjednotiť rozdelených kresťanských voličov?

Ponuka v eurovoľbách je pestrá. Niekto by možno povedal, že až moc pestrá. V rámci demokracie alebo trhu to ale nie je žiadna chyba. Širšia ponuka – viac zákazníkov, viac voličov. Akurát sú rozdelení medzi viaceré značky.

Úlohou číslo jedna bude týchto voličov múdrym spôsobom zjednotiť. Podľa možností ešte do parlamentných volieb, ktoré nás čakajú v marci 2020.

Pretože sa intenzívne pohybujem medzi širokým spektrom kresťanských voličov, viem veľmi dobre, že voliči si to úprimne prajú. A vieme to nielen z rozhovorov, ale aj z prieskumov. Tie isté prieskumy však hovoria, že kresťanskí voliči si to nepredstavujú tak, ako mnohí politici KDH. Že KDH je tá jediná a najlepšia kresťanská strana, do ktorej by mali vstúpiť všetci kresťanskí politici a ostatné strany by mali byť zrušené. A už vôbec nikto neverí tomu, že zjednotiť kresťanských politikov, ale najmä kresťanských voličov, by dokázal súčasný predseda KDH. Presnejšie, podľa spomínaného prieskumu, verí tomu jeden človek zo sto (1%).

Samotné KDH už nedokáže zjednotiť kresťanské sily. A stopercentne (pardón, deväťdesiatdeväťpercentne) nie pod vedením Alojza Hlinu. Ten preferuje silne negativistickú a konfrontačnú komunikáciu nielen voči všetkým politickým súperom, ale aj voči hodnotovo najbližším spojencom. A tak sa z neho za posledné roky stal nielen jeden z najväčších dôvodov rozdelenia kresťanov v politike, ale zároveň aj jedna z najväčších prekážok ich zjednotenia.

Nestačí, že budeme mať kresťanské strany. Jednu, dve či tri. Rozhodujúce je, či budeme mať kresťanskú politiku. Či ju bude mať kto robiť a aká bude silná. Silná spoločenská objednávka tu je a voličov je dosť. Získa ich ten, kto ich presvedčí, že reprezentuje ich hodnoty a zastupuje ich záujmy. Kresťanské a slovenské.

Som dobroprajný človek a prajem KDH a aj viacerým jeho kandidátom úspech v eurovoľbách. Ako politik však bohužiaľ viem, že každý úspech KDH si pripne na hruď jeho predseda. Tak ako to urobil pri komunálnych voľbách i voľbách do VÚC, hoci jeho zásluhy na dobrom výsledku boli prinajmenšom sporné a viacerí kandidáti mi hovorili, že im v kampani skôr škodil ako pomáhal. Nakoniec aj v tejto kampani koná podobne. Plavenie sa s vlajkou EÚ, vynášanie nápisu Eurorealisti na Ďumbier či zakrývanie kostola vlajkou Európskej únie sú absolútne nezmysly, ktoré konzervatívneho voliča skôr odradia ako získajú.

Inzercia

A tak sa aj dobrý výsledok KDH v eurovoľbách môže stať prekážkou k obnove a posilneniu kresťanskej politiky na Slovensku. Voliči, ktorí budú v úprimnej viere voliť niektorého z dobrých kandidátov KDH, dajú vlastne hlas Hlinovi. Volením KDH v eurovoľbách posilnia jeho predsedu, ale oslabia kresťanskú politiku na Slovensku. Nádej na jej reštart a obnovu sa zmenší.

Tu si dovolím zacitovať aj redaktora Konzervatívneho denníka Postoj Jaroslava Danišku:

O čo sa teda hrá v kresťanskom tábore?

Myslím, že ide najmä o postavenie Hlinu v KDH. Ak sa jeho kandidátka presadí a KÚ neuspeje, Hlina tým posilní svoje postavenie pred voľbami, je celkom jedno, kto z kandidátov uspeje.

Hlas pre Záborskú a Škripeka je naopak hlasom, ktorý nie je spokojný s vývojom v KDH.

 

Voliť odvážne a slobodne

Viem, že mnohí majú voči KDH a najmä voči jeho vedeniu vážne výhrady, ale napriek tomu ho zvažujú voliť, lebo sa boja. Boja sa, aby neprepadli kresťanské hlasy, boja sa, že nebudeme mať v Bruseli kresťanských europoslancov. Strach ale nie je dobrý radca. Pred piatimi rokmi som pred eurovoľbami napísal blog s názvom „Voľte slobodne a bez strachu!“ A pretože kresťanskí voliči volili naozaj slobodne a bez strachu, mali sme v tomto volebnom období viac kresťanských europoslancov, než kedykoľvek predtým.

Kresťanský volič, nenechaj sa strašiť a nenechaj sa obmedzovať. Nenechaj si diktovať, čo musíš a čo nesmieš. Buď slobodný a neboj sa. Lebo strach bráni zmene.

Čo vlastne riskuješ? Že KDH nebude mať europoslanca, s veľkou pravdepodobnosťou Ivana Štefanca, lídra kandidátky? Nezdá sa, že by tým pre národné a kresťanské záujmy vznikla nejaká dramatická škoda.

Referendum o budúcnosti kresťanskej politiky stojí za to. Normálne referendum by stálo 8 miliónov eur. Cenou za toto referendum je drobný risk. Je to ale risk zodpovedný a dobre uvážený.

Kresťanských voličov je dosť. Nehovorím teraz o takmer milióne voličov z referenda o rodine. V posledných eurovoľbách kandidovali jednoznačne kresťansky profilovaní kandidáti za KDH, OĽANO a NOVA. Keď zrátame voličov KDH, Braňa Škripeka a Fera Mikloška (áno, aj ten kandidoval v roku 2014 – na kandidátke NOVA), dostaneme 100 000 voličov a percentuálny zisk 17,75%. Tieto hlasy môžeme získať aj v roku 2019. Percentá budú závisieť od účasti, ale aj tak je tu dostatočný priestor na zisk troch až štyroch mandátov, ktoré sa rozdelia medzi dva tri subjekty. Neodvážim sa hádať a prieskumy sa už nesmú zverejňovať, ale na základe informácii, ktoré máme, sa tie mandáty rozdelia medzi KDH a Kresťanskú úniu.

Prajem KDH, aby malo europoslanca. Dobrého kresťanského europoslanca. Minimálne jedného.

Ešte viac si prajem, aby kresťanské Slovensko zastupovali v Európskom parlamente Anna ZáborskáBranislav Škripek, overení a uznávaní kresťanskí politici, ktorí sa zjednotili a kandidujú spoločne za Kresťanskú úniu (číslo 28).

Ale najviac zo všetkého si prajem, aby malo Slovensko naozajstnú, hodnovernú a silnú kresťanskú politiku. Za seba môžem sľúbiť, že urobím všetko preto, aby sa kresťanské sily do volieb v roku 2020 spojili. Nemecko má koalíciu CDU/CSU. Prečo by na Slovensku nemohla existovať koalícia KDH/KÚ?

O tom, ako bude táto spolupráca a toto spájanie vyzerať, však rozhodne aj výsledok sobotných volieb do Európskeho parlamentu. Preto vás prosím a vyzývam, choďte v sobotu 25. mája voliť a voľte slobodne a bez strachu. A premýšľajte pri tom o budúcnosti kresťanskej politiky na Slovensku.

Odporúčame

Blog
Záborskú alebo Škripeka? Oboch!

Záborskú alebo Škripeka? Oboch!

V sobotu 24. mája 2014 riešili v mnohých kresťanských rodinách na Slovensku vážnu dilemu: „Koho budeme teda voliť?“ Nie preto, že by nebolo koho, ale práve preto, že sa ponúkali minimálne dve veľmi dobré možnosti. Na kandidátke KDH to bola predovšetkým overená Anna Záborská ako líderka kandidátky a v OĽANO to bol Branislav Škripek, poslanec Národnej rady a známy evanjelizátor. Viem o mnohých rodinách, v ktorých vyriešili túto dilemu tak, že napríklad manžel volil Záborskú a manželka Škripeka. Dobrá správa znie, že v roku 2019 takúto dilemu už riešiť nemusia! Môžu voliť Záborskú aj Škripeka spolu!

Blog
Game of Thrones - seriál s nečakaným záverom

Game of Thrones - seriál s nečakaným záverom

Game of Thrones si od roku 2011 získal širokú základňu fanúšikov. Tí so zatajeným dychom očakávali poslednú sériu, ktorá mala byť vyvrcholením celého príbehu. Aké posolstvo v sebe nesie záverečná séria, v čom je iná ako predchádzajúce a prečo je skutočným vyvrcholením príbehu?