Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. máj 2019

Mimoriadna správa: Asia Bibi je konečne so svojou rodinou!

Asia Bibi konečne opustila Pakistan! S rodinou našla azyl v Kanade! Ďakujem Vám všetkým, ktorí ste nám v rámci CitizenGO Slovensko pomáhali pracovať na jej oslobodení!
Mimoriadna správa: Asia Bibi je konečne so svojou rodinou!

Asia Bibi, pakistanská kresťanka a matka 5-tich detí, ktorá bola v Pakistane nespravodlivo odsúdená na trest smrti obesením ,konečne opustila Pakistan, kde jej napriek odslobudzujúcemu rozsudku stále hrozila smrť rukou sfanatizovaného davu. 

Asia Bibi bola od júna 2008 vo väzení na základe falošného obvinenia z úrážky proroka Mohameda. V novembri 2009 bola odsúdená na trest smrti obesením. Odvolala sa a dlhé roky čakala na pojednávanie na samotke v hrozných podmienkach Pakistanského väzenia.

31. októbra 2018 za zvýšených bezpečnostných opatrení pakistanský Najvyšší súd zrušil rozsudok smrti a oslobodil ju od všetkých obvinení, nariadiac jej okamžité prepustenie.

Verdikt Najvyššieho súdu však pobúril fanatikov, ktorí sa snažili vziať spravodlivosť do vlastných rúk a pripraviť ju o život. Protesty organizované extrémnou politickou a náboženskou stranou TLP sa rozšírili po celej krajine. Radikálni islamisti sa odvolali a žiadali revíziu rozsudku a hrozili smrťou jej právnikom, sudcom, premiérovi a každému, kto sa postaví na jej ochranu.

Tieto vyhrážky neboli plané. Dvoch odvážnych verejných činiteľov, ktorí jej vyjadrovali podporu, brutálne zavraždili. Moslimského guvernéra Pandžábu Salmaana Taseera zabil jeho vlastný bodyguard v roku 2011 v Islamabade. Jediný kresťanský člen pakistanského kabinetu, minister pre menšiny Shahbaz Bhatti, prišiel o život v tom istom roku po atentáte, ku ktorému sa prihlásil Taliban. Minister Bhatti dokonca vzal Asiinu rodinu pod svoju ochranu a v deň jeho smrti bývali u neho.

Život Asie Bibi preto napriek jej oslobodeniu, stále visel na vlásku.  Žila v ochrannej väzbe a nesmela opustiť dom, a už vôbec nie Pakistan. Nakoniec, v januári, pakistanský Najvyšší súd zamietol odvolanie a opätovne potvrdil jej nevinu.

Pre celú rodinu sa podarilo získať azyl v pakistanskej komunite v Kanade a po dlhých rokoch čakania, môžu konečne byť spolu.

Ďakujeme všetkým, ktorí nám v tomto úsilí počas dlhých rokoch pomáhali!

Spoločnámi silami sme zvíťazili nad islamskými radikálmi, ktorí vyzývali na jej popravu a povzbudzovali sme pakistanského premiéra Imrana Khana, aby odolával tlaku teroristov na uliciach Islamabádu a dotiahol tento prípad do spravodlivého a úspešného konca. 

CitizenGO na prepustení nespravodlivo obvinenej matky piatich detí pracovalo od začiatku jej uväznenia. S podporou státisícov občanov z celého sveta sme spustili viacero kampaní, v ktorých sme vyzvali prezidenta Pakistanu a ďalšie nadnárodné organizácie k zabezpečeniu jej prepustenia.

Inzercia

Pozornosť médii na celom svete sa nám podarilo upriamiť na prenasledovanie kresťanov a najmä na prípad Asie Bibi.

Rodine Asie Bibi sme zaslali finančnú pomoc na pokrytie právnej ochranu jej zdĺhavého a nespravodlivého procesu. 

V roku 2012 sme Asii udelili cenu HazteOir za to, že bola symbolom slobody náboženského presvedčenia, nakoľko sa odmietla vzdať svojej viery výmenou za slobodu. Cenu prevzal jej manžel Ashiq Masih a ich dcéra Eisham Ashiq, ktorá sa pri preberaní ocenenia vyjadrila: “Verím, že túto cenu bude môcť moja mama raz prevziať aj osobne.” Snímky z akcie si môžete pozrieť tu.

Manžel a dcéra Asie sa zúčastnili  1. medzinárodnej konferencie "Všetci sme N" WeAreN2015, ktorá sa konala v Madride v roku 2015. Na konferencii bol v premiére premietnutý dokumentárny film, ktorý obsahuje svedectvá a zábery počas cesty na záchranu Asie Bibi v Pakistane, s názvom: “Sloboda pre Asiu Bibi.” Film sa 5. júla 2017 premietal aj v Európskom parlamente v Štrasburgu.

Ignacio Arsuaga, prezident CitizenGO sprevádzal dcéru a manžela Asie Bibi do Ríma, kde sa na Svätopeterskom námestí stretli priamo s pápežom. Pápež František manželovi Asie Bibi povedal: "Modlím sa za Asiu, za Vás a za všetkých prenasledovaných kresťanov.” 


Pápež František zdraví dcéru Asie Bibi, ktorá je v sprievode I. Arsuagu zo CitizenGO (vpravo).

Naše neúnavné úsiliu za posledných 10 rokov  prinieslo úžasné ovocie. Oslobodenie prenasledovaných kresťanov ako sú Asia Bibi alebo Peter Jašek a ďalší sú dôležitými mílnikmi v snahe o spravodlivosť a slobodu pre kresťanov na celom svete. 

V súčastnosti však pre vieru trpí viac ako 200 miliónov kresťanov po celom svete a aby sme zvrátili túto situáciu sú potrebné koordinované kroky na najvyššej úrovni. Medzinárodné spoločenstvo, OSN a Európska únia musí zintenzívniť svoje úsilie na pomoc všetkým, ktorí trpia pre svoju vieru. 

Riaditeľka CitizenGO Slovensko

Odporúčame

Blog
Život, rodina, vlasť a my

Život, rodina, vlasť a my

Keď som pred pár dňami diskutoval na Bratislavských hanusových dňoch, pýtal som sa sám seba v čom som iný ako ostatní kresťanskí kandidáti? Prečo by som mal dostať čo len jeden hlas?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.