Avengers: Endgame – prečo sa o tom oplatí hovoriť

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Avengers: Endgame – prečo sa o tom oplatí hovoriť

Vyvrcholenie tvorby Marvel Studios a film dotýkajúci sa hĺbok ľudského vnútra. Nejde o vec možnosti, ale o vec podstaty. Prečo sa o ňom oplatí hovoriť?

Pred rokom som po návrate z kina napísal článok o prvých dojmoch z filmu Avengers: Infinity War. Teraz to robím znovu, a to z dvoch dôvodov. Po prvé, ide o skutočnosť, ktorá výrazne formuje mladú a strednú generáciu pri vytváraní postojov, pohľade na svet, skutočnosť a spoločnosť. Po druhé, zasahuje do hĺbok bytia človeka, dotýka sa citlivých miest v jeho vnútri a opisuje jeho miesto vo Veľkom príbehu. Preto chcem opísať niekoľko bodov, kedy vo filme vstupujeme hlboko do srdca človeka. Keď píšem tento článok, často sa v myšlienkach vraciam ku knihe Josepha Campbella Tisíc tváří hrdiny.

Postmoderna, Avengers a Veľký príbeh

Jean-François Lyotard napísal, že nastal koniec Veľkých príbehov, metanaratívov (ako napríklad kresťanstvo), do ktorých by človek mohol zasadiť svoj život. Je dôležité rozobrať ich, de-konštruovať, o to sa má snažiť postmoderna. Je koniec veľkým hrdinom, nebezpečenstvám a hrdinským výpravám, nie sú viac vznešené ciele, za ktoré sa oplatí bojovať a položiť svoj život. Nie je nič hodné obety, čomu by sa človek zasvätil, nie je nik, komu by sa dal do služby, a za ktorého vec by bojoval. Ostal len človek sám, odkázaný na seba, beznádejne opustený a utápajúcí sa vo svojom žiali. 

Avengers séria ukazuje na obrovskej mase ľudí, že Lyotard sa veľmi mýlil. Práca Marvel Studios je návratom metanarácie v nevídanom rozmere. Prakticky ukazuje neschopnosť dekonštruktivizmu udržať sa pri živote inde, než na teoretickej rovine. Človek potrebuje byť súčasťou Veľkého príbehu, potrebuje sa vyrovnať so zradou, s osobným zlyhaním, potrebuje zažiť odpustenie a sám odpustiť, potrebuje spoločenstvo, do ktorého patrí a potrebuje hrdinov, ktorých cestu bude nasledovať. To nie je otázka preferencie, či možnosti, je to otázka podstaty, nutnosti. Nejde o skutočnosť akcidentálnej povahy, ktorá môže alebo nemusí byť, ide o vec esenciálnu, ktorá sa dotýka hĺbky bytia človeka.

Človek potrebuje vidieť hrdinov, človek sa túži stať hrdinom. Každý hrdina, ktorého vo filme vidíme, je istým archetypom, vzorom a konkrétnym prevedením hrdinstva podľa svojich darov a schopností. Každý má svoju originálnu cestu, na ktorej bojuje pod vedením múdreho starca. Najprv sám so sebou, potom so zlom, ktoré poráža a nakoniec sa vracia domov - avšak premenený. Dospel, rozvinul svoj potenciál a je pripravený viesť a sprevádzať druhých na ich ceste, je pripravený za druhých dať svoj život (cestu hrdinu zaujímavo rozoberá Campbell vo svojej knihe). 

​Kamene Nekonečna sú konečné

Kamene Nekonečna, mocné drahokamy, ktoré udržujú realitu, sú predstavené ako to najmocnejšie, čo možno vo vesmíre objaviť. Predsa však hneď v úvode vidíme, že sú zničené. Ich všemocnosť je spochybňovaná v priebehu filmu, síce nie priamo, ale za to s neochvejnou istotou. V závere je táto skutočnosť zreteľne uchopiteľná, pretože kamene nedokážu vrátiť späť do života tých, ktorí zomreli prirodzenou smrťou.

Nad Kameňmi Nekonečna je život, je cesta, je príbeh, ktorý má svoj začiatok a koniec. Nad Kameňmi Nekonečna, ktoré udržujú realitu sveta, je vyššia realita, vyšší zákon, ktorý nie je možné obísť. Keď sa naplnia dni človeka, je čas ísť, keď človek dá svoj život za druhých, nedostane ho späť, pretože ho majú tí, ktorým ho dal. Na konci však nie je prázdno, títo ľudia, hrdinovia, sa nerozpadnú na prach a neodvanie ich vietor času (ako to bolo v prípade násilného ukončenia života polovice vesmíru v predchádzajúcom diely Avengers). Oni žijú stále a vedia, čo sa deje s tými, za ktorých dali svoj život. To sa ukázalo v poslednom rozhovore Clinta a Scarlet pri jazere: "Chcel by som, aby vedela, že sme vyhrali." - "Ona to vie. Oni všetci to vedia."

Zlyhanie a zrada sú súčasťou Veľkého príbehu

Plán na záchranu sveta, ktorí zvyšní Avengers vytvorili, nie je prechodom cez ružovú záhradu. Hrdinovia zlyhávajú, padajú, sú zradení. Ale opäť vstávajú, odpúšťajú a zažívajú odpustenie a zmierenie. Povedal by som, že práve toto je jeden z najsilnejších momentov Avengers. Žiť svoju úlohu vo Veľkom príbehu aj napriek zlyhaniam a zrade, zmierením hojiť rany, ktoré neboli utŕžené v boji, ale spôsobené najbližšími. 

Každý človek si nesie so sebou mnohé zranenia. Jeden z dôvodov, prečo majú Avengers taký silný ohlas v spoločnosti je podľa môjho názoru ten, že tu skryto, bez toho, aby si to uvedomovali, nachádzajú ľudia odpoveď a cestu ako zaobchádzať so svojimi zraneniami. Kto z nich, kto z nás, však prenesie scénu z plátna do reality života? Kto z nás je hrdinom, kto urobí ďalší krok, kto povie ďalšiu repliku, kto zahrá ďalšiu scénu vo svojej úlohe vo Veľkom príbehu? Kto sa postaví, aby bol uzdravený zmierením, kto odpustí a požiada o odpustenie, kto ukáže cestu tým, čo sa utápajú vo svojej bolesti a okrem seba nevidia iných, ktorí potrebujú ich pomoc? Kto príjme útechu, aby potešoval druhých?

Svet potrebuje záchrancu

Nie každý dokáže nastúpiť na cestu hrdinu. Mnohí sa nedokážu vyrovnať so zraneniami, ktoré utŕžili, iní nevidia dôvod, za ktorý bojovať a položiť svoj život. Ďalší nevidia zmysel, niektorým chýba viera v úspech ich poslania. A všetci sa boja konca. Nie sú zmierení s tým, že raz príde deň, kedy im smrť vyrve z rúk to, čo neboli ochotní darovať druhým. 

Všetci tí, ktorí ležia, potrebujú záchrancu, aby im pomohol vstať a pokračovať vo svojej časti Veľkého príbehu. Potrebujú záchrancu, aby sa stali záchrancami. My všetci potrebujeme, aby za nás niekto položil život, aby nám ukázal, že sme hodní toho, aby za nás niekto zaplatil svojim životom. V tom, že za nás hrdina a záchranca zaplatí svojim nevinným životom spoznávame, že náš život je životom hrdinov a záchrancov. Jeho život bol cenou za náš život, on zaplatil za to, čomu sme mi neverili, on zaplatil za každého z nás. Hrdina vie, že každý z tých, čo teraz ležia v prachu sa má stať hrdinom pre druhých. A preto neváha položiť svoj život za každého, pretože z každého sa môže stať nový hrdina, ktorý urobí presne to isté. Hrdinovia a záchrancovia sa rodia vtedy, keď vidia hrdinu a záchrancu, ktorý zomiera za nich. 

Život bol daný, aby bol darovaný

Thanos, hlavná negatívna postava filmu, sa snaží o vyhladenie polovice vesmíru. Jeho cieľom je zabezpečiť rovnováhu a keď to dosiahne, túži pokojne odpočívať. Zo života druhých robí dar pre seba, tým, že druhým život vezme, upokojí a naplní ten svoj. Ale život druhých tu nie je preto, aby uspokojil a vyhovel životu jedného. Život druhých si nemôže nikto privlastniť a podrobiť. Život mi bol daný, aby sa stal darom. Vo filme sa niekoľko postáv ocitne pred voľbou, ktorá sa týka ich života. Hrdinovia dávajú svoj život za druhých. Dávajú čo dostali, aby aj iní mohli dávať. 

Hrdina, ktorý položí svoj život za životy druhých, sa stáva inšpiráciou, prebúdza v každom z nás hlboké vedomie nášho bytia - som, aby som bol darom. Dostal som, aby som daroval. Nie som tu pre seba, ale pre teba, ktorý si vedľa mňa a potrebuješ hrdinu. Videl som hrdinu, ktorý zomrel za mňa a prichádzam k tebe, aby som ti o tom povedal - a som ochotný pre teba urobiť to isté, čo on urobil pre mňa. 

Záver

Recenzia, ktorá je možno pritiahnutá za vlasy a umelo vykonštruovaná. Vysvetlenia, ktoré si väčšina divákov asi nevšimne a už vôbec takto nepomenuje. Cieľ, ktorý možno nemali ani samotní autori. Pripúšťam všetky námietky, netvrdím, že mám úplnú pravdu. 

Ale píšem, čo som videl, čo sa ozýva v mojom srdci a o čom som presvedčený, že rezonuje v srdciach ľudí. Avengers nie je sci-fi, či fantasy film komiksovej spoločnosti. Avengers je mýtus 21. storočia. Hovorí o človeku, o tom pre aké veci je človek určený, prečo je tu a kam má kráčať. Ukazuje hrdinov, ktorých postoje si mnohí chcú osvojiť, predostiera charakter a hodnoty, ktoré mnohých inšpirujú.

Hovorí o tom, čo je ukryté hlboko v srdci človeka:
O túžbe po tom, aby za mňa niekto položil život, lebo som toho hodný.
O túžbe položiť život za druhých. 

 

Titulný obrázok: Zdroj

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo