Avengers: Infinity war - prvé dojmy z filmu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Avengers: Infinity war - prvé dojmy z filmu

Svet hrdinov, bohov a mágie. Svet bez Boha, bez stvorenia a vykúpenia. Príbeh, ktorý sa zdá byť s kresťanstvom nezlúčiteľný. A predsa som naň šiel do kina.

Mojim cieľom je podeliť sa o zopár silných dojmov, s ktorými som odchádzal z kina. Nechcem Infinity war ani odsudzovať, ani obhajovať. Nechcem tvrdiť, že má v sebe hlboké kresťanské posolstvo, ani nič podobné. Séria filmov z dielne Marvel je prostriedkom, ktorý veľmi silno formuje (nielen) mladú generáciu, ich postoje, vnímanie sveta, skutočnosti, spoločnosti, života a človeka. Preto sa mi zdá rozumné venovať Infinity war pozornosť. Premýšľať, pýtať sa a sledovať Veľký príbeh hrdinov, s ktorými sa mnohí z nás dokážu istým spôsobom stotožniť. 

Noblesný záporák

Hlavnou negatívnou postavou filmu je Thanos (grécke slovo thanatos znamená smrť). Utrpenie a biedu vo vesmíre chce odstrániť tým, že ho preriedi. Náhodným výberom zabije polovicu žijúcich bytostí. Thanos však nie je klasický zloduch, ktorého cieľom vláda zla a porážka dobra. Práve naopak, chce priniesť pokoj, prosperitu a blahobyt. Cesta k tomu však vedie cez smrť tých "prebytočných".

A teda - účel svätí prostriedky, ako by povedal klasik. Na dosiahnutie šťastia a "dobra" (vo svojom ponímaní) použije čokoľvek. A to sa mu aj podarí, v závere filmu dosiahne svoj cieľ, vyhubí polovicu vesmíru. Jedna z posledných scén filmu je pohľad na jeho pokojom žiariacu tvár pri východe slnka, bez vojny, násilia a boja. Thanos priniesol vesmíru rovnováhu a pokoj cez smrť a bolesť.

Zdroj: www.cinemablend.com

Prečo som ho nazval noblesným? Lebo Thanos je postava so vznešeným cieľom a je hlboko presvedčený o jeho správnosti. Verí, že vyhubenie polovice žijúcich bytostí vo vesmíre prinesie ostatným rovnováhu a prosperitu. Verí, že je predurčený vykonať toto veľké vykupiteľské dielo. "Vykúpi" niektorých a zaplatí za nich životmi ostatných. Presne v pomere 1:1. Kladné postavy sú v závere filmu spolu v dvojiciach, pričom jeden z nich prestane existovať. Ak je ľudský život prekážkou pri dosahovaní tohto cieľa, musí byť odstránený v mene väčšieho dobra.

Cena ľudského života nie je nekonečná - má presne takú istú hodnotu, ako druhý život, ani väčšiu, ani menšiu. Jeden život za jeden život, tvrdý matematický kalkul. S ľudským životom sa neráta nijako výnimočne, je to kus za kus ako hocijaký iný predmet.  Čo je na tom však také strašné? Veď to je celkom prijateľné, povieme dokonca, že ide o istý typ rovnosti:

1 ľudský život = 1 ľudský život 
2 ľudské životy > 1 ľudský život

Istým spôsobom by sme s týmto vzťahom možno aj súhlasili. Ale zjavne s tým nesúhlasili tvorcovia filmu - teda, podľa môjho názoru, keďže tento postoj vložili do negatívnej postavy. 

S ľudským životom sa ráta

Tento postoj je zatiaľ tým najsilnejším momentom, ktorý ma na filme oslovil. V tábore dobrých hrdinov sa viac krát ponúkla možnosť dosiahnuť víťazstvo, zabrániť Thanosovi zničiť polovicu vesmíru. Bolo za to však potrebné zaplatiť cenu, ktorá bola pre nich príliš vysoká - život niekoho z nich. Dr. Strange dobrovoľne odovzdal jeden z Kameňov, ktoré Thanos hľadal, výmenou za život Tonyho Starka. Ostatní odmietli zničiť ďalší Kameň, lebo by to znamenalo smrť Vision. Nikto nebol ochotný zaplatiť za víťazstvo životom toho druhého. Mnohí však boli ochotní zaplatiť tým svojim. 

Zdroj: nerdist.com

Zaplatiť za šťastie ostatných životom niekoho iného, túto cestu v Infinity war stelesňuje Thanos. Dosiahnuť pokoj a blaho prostredníctvom nedobrovoľnej smrti druhých. Je to cesta, ktorú Avengers nenasledujú. Nikto z nich nie je ochotný zaplatiť za svoj život (a životy mnohých iných) životom toho vedľa seba.

Pre Thanosa je ľudský život možno vyvážiť ďalším (nedobrovoľne vzatým) životom, polovica bytostí prestane existovať, aby druhá polovica mohla žiť a prosperovať. Pre Avengers niet takej veci, ktorá by dokázala vyvážiť život človeka. Ani druhý ľudský život, ak je násilne vzatý a nie dobrovoľne darovaný, nie je cenou, ktorá vyváži iný ľudský život.

Život človeka má nekonečnú cenu. Hrdina neplatí za život (svoj, alebo ostatných) životom niekoho iného. Je však ochotný dobrovoľne ponúknuť ako výkupné svoj život. Toto je základný konflikt, ktorý ma sprevádzal celým filmom a ešte výraznejšie po ňom. Násilné a nedobrovoľné odňatie života ako výkupnej ceny za životy druhých verzus dobrovoľná obeta svojho života za život všetkých ostatných.

Záver

Infinity war sa venuje mnohým témam (napr. život, pôvod sveta, usporiadanie spoločnosti, umelá inteligencia, náboženstvo, etika, právo, zákon a iné) a toto krátke zamyslenie ich rozhodne nevyčerpáva. Väčšiny z nich sa dokonca vôbec nedotýka. Videl som film, takto som o ňom uvažoval a chcel som sa s tým podeliť s ostatnými. Niečo som prehliadol, v niečom sa zmýlil, v inom zasa nie. Teraz budem čakať na niekoho, kto sa pridá a budeme spoločne uvažovať o tom, čo sme videli. Teším sa na ďalšie pohľady.

Zdroj titulného obrázku: https://in.bmscdn.com/iedb/movies/images/mobile/listing/xxlarge/avengers-infinity-war-et00073462-02-04-2018-09-21-43.jpg

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo