Ukameňovaná

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ukameňovaná

Evanjelium podľa Jána, rok 2019. Keď sa ho neprestávali vypytovať, vzpriamil sa a povedal im: "Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí do nej kameň." A znovu sa zohol a písal po zemi. Do dvoch minút bola žena ukameňovaná.

Akosi radi pozeráme na týchto „farizejov, zákonníkov a starších ľudu“ cez prsty.

Áno, boli to ozaj čudní predstavitelia náboženstva, kultúry či tradície – povrchní, legalisti, „obielené hroby“, ako ich dokonca nazval Ježiš. Jedno im však treba nechať: hoci mali Ježiša poriadne v zuboch, mali niečo, s čím sa naša generácia už nemôže tak ľahko pochváliť: mali sebakritické svedomie.

Filmári, ktorí sa vo svojich dielach inšpirujú Novým Zákonom, sa s touto scénou radi „pohrajú“, lebo je z filmového hľadiska veľmi vďačná: je to riadna trma-vrma, vyhrotený konflikt a ...nakoniec všetci preč a ticho, do ktorého zaznievajú Ježišove slová milosrdenstva. Zväčša sa pár záberov ujde práve tým zákonníkom a farizejom, ktorí – „počnúc staršími“ – sa na Ježišove slová doslova zaseknú, sklopia oči, prípadne zlostne hodia kameň o zem a ...odchádzajú. Chceli Ježiša provokovať a „podchytiť v reči“, aby ho mohli odsúdiť, ale nie za cenu vlastného svedomia.

Kazatelia nám v tejto perikope zväčša poukazujú na Ježiša, jeho delikátnosť voči hriechu človeka (tej ženy, aj tých, čo ju chceli odsúdiť) a na to, že Boh si svoj súd ponecháva až na koniec, dovtedy ponúka možnosť zmeny, obrátenia, nový život.

Ale myslím, že – nám, tu, dnes – by mohli byť príkladom už aj tí farizeji a zákonníci. Aspoň teda, nám „starším“ (autoritám?), ktorí šli príkladom, prví zanechali odsudzovanie a pobrali sa radšej preč.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo