Voľby vs. prvé prikázanie Desatora

V týchto voľbách sa do diskusie dostalo aj Desatoro. Pokúsim sa vám vysvetliť, prečo si myslím, že drvivá väčšina kresťanov má problém hlavne s prvým prikázaním.

Ja som Pán Boh tvoj. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, ktorým by si sa klaňal. Zdieľať

Kto je ten iný Boh, ktorému sa väčšina z vás klania? Je ním Štát. A v našom aktuálnom prípade napríklad inštitút prezidenta, ako jedna z modiel božstva, ktorej sa väčšia kresťanov klania, pričom v tom samozrejme nevidia rozpor s prikázaním Desatora. Čo teda pre vás tento inštitút, či osoba v danej funkcii znamená? Prečo sa mu "klaniate", t.j. ste ochotní pripustiť, že je niečo viac, ako bežný občan? Prečo vám ako autorita nepostačuje napríklad Ježiš Kristus?

Podľa mňa je inštitút prezidenta pozostatok Rakúsko-Uhorského cisárstva, pozostatok 18.storočia. V USA je prezident hlavou výkonnej moci. Ale v našich končinách je prezident viac-menej reprezentatívna funkcia božstva, nazývaného Štát. Neexistuje racionálny dôvod, aby ste človeka, ktorého si za prezidenta zvolí povedzme 25-30% voličov, disponujúcich volebným právom, považovali za niečo viac.

Podobne je to so štátom ako inštitúciou. 

Prečo by mal kresťan potrebovať inštitúciu, ktorá realizuje "pomoc blížnemu"? Nie je to tak, že je to vaša úloha / povinnosť / zodpovednosť / ... pomáhať blížnym? Namiesto toho voľbou predstaviteľov štátu reálne žiadate, aby pomáhal niekto iný za vás. A čo je horšie, dávate mu legitimitu, aby pomáhal za peniaze, ktoré niekomu inému násilím zoberie.

Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho. Zdieľať

Skutočne ste presvedčení, že 10.prikázanie prestáva platiť, ak sa má majetok blížneho použiť na pomoc inému blížnemu? Aké dôvody by ste uznali za oprávnené, ak by niekto vo vašom mene plánoval porušenie 5.prikázania? A áno, už sa to stalo nielen vo vašom, ale žiaľ aj v mojom mene. Moja chyba, moja preveliká chyba. Do smrti si to budem vyčítať.

V sobotu mnohí z vás pôjdu do chrámu iného Božstva a zhrešia voči prvému prikázaniu. Ešte stále máte možnosť si to rozmyslieť.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo