Prečo odstupujem z kandidátky do eurovolieb

Do kandidatúry som išiel s nadšením, že tu vzniká kresťanská strana, ktorá je otvorená pre všetky kresťanské denominácie a pre ľudí ochotných sa spojiť s cieľom presadzovania židovsko-kresťanských hodnôt v politike. Táto myšlienka je na Slovensku veľmi potrebná a hodná širokej podpory verejnosti.
Kríza slovenského konzervativizmu
Konzervativizmus na Slovensku sa nachádza v akejsi špecifickej kríze. KDH budí dojem, ako keby prestávalo byť “svetlom a soľou” (napr. v hodnotových otázkach im stačí status quo) a ako keby strácalo silu oslovovať mladú generáciu moderne zmýšľajúcich ľudí, ktorí hľadajú dynamizmus, myšlienkový obsah a neoslovuje ich prázdne moralizovanie.
Inú podobu konzervativizmu pomaly naberajúcu na sile by sme mohli skôr označiť ako neznášanlivý nacionalizmus a od neho by sa, podľa môjho názoru, mali ľudia hlásiaci sa ku Kristovmu učeniu jednoznačne dištancovať. Vykrikovať heslá “za Boha a za národ” a pritom šíriť nenávisť, je žiaľ na Slovensku pomerne častým javom.
Pre kresťanský konzervativizmus by malo platiť pravidlo, ktoré nás Ježiš povolal aplikovať v každej oblasti nášho života, a to je tzv. “dvojprikázanie lásky”. Máme milovať Boha a rovnako aj svojich blížnych. V politike to treba aplikovať tak, že na jednej strane milujeme hodnoty a na druhej strane milujeme ľudí. V kresťanskom konzervativizme nie je miesto pre nenávisť a neznášanlivosť.
V KDH a OĽaNO nikomu nevadíme, v KÚ už áno
Svojím cirkevným pozadím som sa netajil a nikdy nebudem. Som protestantský pastor a vediem charizmatické Kresťanské spoločenstvo Milosť v malom stredoslovenskom meste Brezno. Už roky v ňom rozprávam o tom, ako je potrebné, aby sa kresťania angažovali v politike a spolupracovali naprieč denomináciami – keďže hodnoty ako ochrana života od počatia, ľudská dôstojnosť, manželstvo ako zväzok jedného muža a jednej ženy či náboženská sloboda sú nám všetkým rovnako blízke.
Svoje pozvanie na kandidátku som preto vnímal ako úprimnú snahu spájať kresťanov ochotných angažovať sa v politike, a to bez ohľadu na cirkevnú príslušnosť.
Útoky zo strany Alojza Hlinu a Igora Matoviča pre mňa neboli nečakané, prekvapil ma však ich slovník a spôsob útočnej komunikácie. S ich argumentmi sa dá pomerne hladko vyrovnať, ako to vo svojom blogu urobil Branislav Škripek. Potešením pre mňa bolo, že v debate, ktorá sa rozhorela na sociálnych sieťach sa začalo ozývať množstvo ľudí, ktoré bránili moju osobu aj moju kandidatúru, za čo im ďakujem.
Mediálne útoky a ohováranie sa ale neustále stupňovali. Pán Hlina štedro sponzoroval príspevky na sociálnych sieťach, aby poškodil moje meno a najmä meno celej Kresťanskej únie.
Tento postoj je pre mňa nepochopiteľný, pretože niektorí členovia Milosti s KDH aj OĽANO dlhodobo spolupracujú. Kandidovali za nich a niektorí boli aj zvolení. Bohužiaľ cieľom pána Hlinu nie je „očista kresťanskej politiky“, ale účelové zničenie nového politického projektu, ktorý môže byť uveriteľnou alternatívou pre kresťanských voličov.
V súčasnej situácii sú útoky na moju osobu už neudržateľné. Napriek tomu, že som sa nedopustil žiadnej krivdy a chcel som len využiť svoje ústavné právo kandidovať, rozhodol som sa stiahnuť svoju kandidatúru do eurovolieb na kandidátke Kresťanskej únie. Nechcem totiž ohroziť projekt, ktorý má potenciál priniesť zásadnú zmenu v kresťanskej politike na Slovensku.
Chcem sa poďakovať vám všetkým, ktorí ste podporovali moju kandidatúru, povzbudzovali ma v tomto období a fandili mi.
Je možné, že rozuzlenie tejto situácie vo vás vyvolalo pocit krivdy a rozhorčenia.
Môžem vás však ubezpečiť, že nič nevzdávam a aj naďalej sa budem verejne angažovať tak, ako doteraz. Prekonajme rozčarovanie a podporujme ľudí, ktorí chcú robiť dobrú konzervatívnu a slušnú politiku. Naša krajina to potrebuje.