Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. marec 2019

Prečo odstupujem z kandidátky do eurovolieb

Keď ma pred časom oslovili ľudia zakladajúci politickú stranu Kresťanská únia s tým, či by som za nich nekandidoval v májových voľbách do Europarlamentu, nerozhodoval som sa dlho. Ako človek, ktorý už roky verejne komentuje politické dianie z pohľadu konzervatívnych kresťanov a ktorý povzbudzuje ľudí s biblickým svetonázorom, aby sa angažovali vo veciach verejných, nemôžem takúto výzvu odmietnuť.
Prečo odstupujem z kandidátky do eurovolieb

Do kandidatúry som išiel s nadšením, že tu vzniká kresťanská strana, ktorá je otvorená pre všetky kresťanské denominácie a pre ľudí ochotných sa spojiť s cieľom presadzovania židovsko-kresťanských hodnôt v politike. Táto myšlienka je na Slovensku veľmi potrebná a hodná širokej podpory verejnosti.

Kríza slovenského konzervativizmu

Konzervativizmus na Slovensku sa nachádza v akejsi špecifickej kríze. KDH budí dojem, ako keby prestávalo byť “svetlom a soľou” (napr. v hodnotových otázkach im stačí status quo) a ako keby strácalo silu oslovovať mladú generáciu moderne zmýšľajúcich ľudí, ktorí hľadajú dynamizmus, myšlienkový obsah a neoslovuje ich prázdne moralizovanie.

Inú podobu konzervativizmu pomaly naberajúcu na sile by sme mohli skôr označiť ako neznášanlivý nacionalizmus a od neho by sa, podľa môjho názoru, mali ľudia hlásiaci sa ku Kristovmu učeniu jednoznačne dištancovať. Vykrikovať heslá “za Boha a za národ” a pritom šíriť nenávisť, je žiaľ na Slovensku pomerne častým javom.

Pre kresťanský konzervativizmus by malo platiť pravidlo, ktoré nás Ježiš povolal aplikovať v každej oblasti nášho života, a to je tzv. “dvojprikázanie lásky”. Máme milovať Boha a rovnako aj svojich blížnych. V politike to treba aplikovať tak, že na jednej strane milujeme hodnoty a na druhej strane milujeme ľudí. V kresťanskom konzervativizme nie je miesto pre nenávisť a neznášanlivosť.

V KDH a OĽaNO nikomu nevadíme, v KÚ už áno

Svojím cirkevným pozadím som sa netajil a nikdy nebudem. Som protestantský pastor a vediem charizmatické Kresťanské spoločenstvo Milosť v malom stredoslovenskom meste Brezno. Už roky v ňom rozprávam o tom, ako je potrebné, aby sa kresťania  angažovali v politike a spolupracovali naprieč denomináciami – keďže hodnoty ako ochrana života od počatia, ľudská dôstojnosť, manželstvo ako zväzok jedného muža a jednej ženy či náboženská sloboda sú nám všetkým rovnako blízke.

Svoje pozvanie na kandidátku som preto vnímal ako úprimnú snahu spájať kresťanov ochotných angažovať sa v politike, a to bez ohľadu na cirkevnú príslušnosť.

Inzercia

Útoky zo strany Alojza Hlinu a Igora Matoviča pre mňa neboli nečakané, prekvapil ma však ich slovník a spôsob útočnej komunikácie. S ich argumentmi sa dá pomerne hladko vyrovnať, ako to vo svojom blogu urobil Branislav Škripek. Potešením pre mňa bolo, že v debate, ktorá sa rozhorela na sociálnych sieťach sa začalo ozývať množstvo ľudí, ktoré bránili moju osobu aj moju kandidatúru, za čo im ďakujem.

Mediálne útoky a ohováranie sa ale neustále stupňovali. Pán Hlina štedro sponzoroval príspevky na sociálnych sieťach, aby poškodil moje meno a najmä meno celej Kresťanskej únie.

Tento postoj je pre mňa nepochopiteľný, pretože niektorí členovia Milosti s KDH aj OĽANO dlhodobo spolupracujú. Kandidovali za nich a niektorí boli aj zvolení. Bohužiaľ cieľom pána Hlinu nie je „očista kresťanskej politiky“, ale účelové zničenie nového politického projektu, ktorý môže byť uveriteľnou alternatívou pre kresťanských voličov.

V súčasnej situácii sú útoky na moju osobu už neudržateľné. Napriek tomu, že som sa nedopustil žiadnej krivdy a chcel som len využiť svoje ústavné právo kandidovať, rozhodol som sa stiahnuť svoju kandidatúru do eurovolieb na kandidátke Kresťanskej únie. Nechcem totiž ohroziť projekt, ktorý má potenciál priniesť zásadnú zmenu v kresťanskej politike na Slovensku.

Chcem sa poďakovať vám všetkým, ktorí ste podporovali moju kandidatúru, povzbudzovali ma v tomto období a fandili mi.

Je možné, že rozuzlenie tejto situácie vo vás vyvolalo pocit krivdy a rozhorčenia.

Môžem vás však ubezpečiť, že nič nevzdávam a aj naďalej sa budem verejne angažovať tak, ako doteraz. Prekonajme rozčarovanie a podporujme ľudí, ktorí chcú robiť dobrú konzervatívnu a slušnú politiku. Naša krajina to potrebuje.

Odporúčame

Blog
Nesťažujte sa! Poďte kandidovať!

Nesťažujte sa! Poďte kandidovať!

Toto odporúčanie opakujem každému kresťanovi, ktorý po akýchkoľvek voľbách bedáka, ako zle sme my kresťania dopadli, že nemáme svojich predstaviteľov v parlamente. A keď máme, tak že nie sú to tí, ktorých by sme tam chceli mať.

Blog
Liberáli neovládli Slovensko

Liberáli neovládli Slovensko

Zuzana Čaputová získala menej ako 20% hlasov všetkých oprávnených voličov na Slovensku. Žiadny armagedon sa nekoná. Liberáli neovládli Slovensko. To len konzervatívci a kresťania sa nezmobilizovali a nepostavili za jedného silného kandidáta.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.