Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. marec 2019

Je teda aj KDH sektou?

Odkedy vznikla strana KRESŤANSKÁ ÚNIA, stala sa terčom nevyberaných útokov predsedu KDH Alojza Hlinu. Bohužiaľ, namiesto toho, aby sa KDH snažilo pozitívne prezentovať svoj program a kandidátov, zameriava sa na osobné útoky a osočovanie, čo nás úprimne mrzí.
Je teda aj KDH sektou?

 

Sme presvedčení, že kresťanská politika by sa nemala realizovať prostredníctvom mediálnych útokov. Doteraz sme nemlčali preto, že by sme nemali čo odpovedať, ale preto, že veríme biblickému “ak ťa niekto udrie po pravom líci, nastav mu aj druhé”. Verili sme, že ak mlčky prijmeme nespravodlivé a nerozumné útoky, prispejeme tým k upokojeniu situácie. Sme ľudia spolupráce a nie konfrontácie. To sme jasne preukázali napríklad tým, že sme sa s radosťou spojili s kolegami z OĽANO i KDH pri podpore prezidentského kandidáta Františka Mikloška.

Predseda KDH však neprestáva, opakovane prekrúca, zavádza a podsúva nepravdy. Preto, bohužiaľ, musíme reagovať a uviesť pravdivé fakty. Stále však platí, že Kresťanská únia nebude ani útočiť, ani viesť mediálne prestrelky. Ak však bude niekto útočiť, budeme sa musieť brániť. Bez zloby a s pokojom budeme hovoriť pravdu. Chceme, aby nás ľudia volili preto, že máme  výborných kandidátov a kvalitný program, a nie preto, že “KDH je zlé”.

Posledný výstup pána predsedu sa týka nášho kandidáta Daniela Šobra, ktorý pôsobí ako pastor v kresťanskom zbore Milosť. Tvrdí, že je členom sekty a že  Sekty majú obrovský záujem ešte viac preniknúť do politiky.” Alojz Hlina tým prebral slovník Roberta Fica z roku 2014. Ten, keď vedel, že mu hrozí debakel v prezidentských voľbách, začal tiež obviňovať vtedajšieho protikandidáta, že je členom “sekty, ktorá chce ovládnuť svet”. Pán Hlina, nezabúdajte, že táto rétorika v 2014 Robertovi Ficovi nepomohla. Naši občania sú už znechutení z neustáleho vzájomného ohovárania sa politikov, o to viac, keď sa to deje medzi politikmi kresťanskými. Úprimne Vás prosím, reprezentujme kresťanskú demokraciu dôstojne.

K faktom - Daniel Šobr je vedúcim zboru, ktorý má už 12 rokov podanú žiadosť na Ministerstve vnútra o registráciu medzi cirkvi. Štát ich ale  dlhodobo blokuje, hoci na to nemá žiadny zákonný dôvod. Preto sa už viackrát so štátom súdili a Najvyšší súd už 2x rozhodol v ich prospech. Ministerstvo však toto rozhodnutie ignoruje, registráciu im odopiera a ako občania Slovenska sa nemôžu domôcť svojho práva.

Mgr. František Fojtík, český znalec v oblasti religionistiky, ekleziológie, siekt a nových náboženských hnutí vypracoval v roku 2013 nezávislý znalecký posudok, v ktorom poprel tvrdenia o porušovaní ľudských práv, či manipulácie alebo iné závažné tvrdenia, z ktorých boli KS Milosť obvinené. Na základe dôkladného výskumu a stretnutí s členmi spoločenstva dospel k záveru, že KS Milosť voči svojim členom nevykazuje žiadne známky porušovania mravnosti, zásad ľudskosti či znášanlivosti. Nie je teda prekvapením, že táto cirkev je v Českej republike oficiálne registrovaná.

Na druhej strane, je potrebné povedať jednu vec - sloboda vierovyznania a presvedčenia je pevným bodom našej Ústavy a je pre Kresťanskú úniu posvätná. Kresťanská únia je politická strana a nie teologické zoskupenie. V roku 2018 zomrelo viac ako 3000 kresťanov pre svoju vieru, špeciálne na Blízkom Východe. V Európe ľudia za svoje presvedčenie síce zatiaľ nezomierajú, ale čoraz viac sú osočovaní a perzekuovaní. Čakali sme síce, že toto príde aj na Slovensko, ale je pre nás nepochopiteľné, že toto osočovanie prichádza práve od predsedu KDH. Pán predseda Hlina vlastne navyše spochybňuje zákonné a ústavné právo Daniela Šobra byť volený do verejnej funkcie. Pretože je to kresťan známy osobnou integritou a bezúhonnosťou, kandiduje u nás.

Inzercia

Najväčším paradoxom je ale to, že členovia Milosti už dnes zastupujú KDH. Miestna poslankyňa v Brezne, je verejne známou členkou tohto zboru a zastupuje KDH v mestskom zastupiteľstve. KDH v komunálnych voľbách 2018 rovnako podporilo na primátora mesta ďalšieho člena Milosti - Petra Vonsa. Nerozumieme, prečo teda pán Hlina útočí do radov vlastných členov a ľudí, ktorých KDH dlhodobo podporuje.

Pán Hlina zavádza slovenskú verejnosť v argumentácii aj tým, že v politickom prostredí podsúva pastoračnú výhradu voči tejto kresťanskej skupine, čo sem vecne vôbec neprísluší. Politické angažovanie sa tychto kresťanov (ako vidíme, aj v rámci KDH) predsa  vôbec nie je odporúčaním chodiť ku nim vo voľnom čase.

Zároveň sa chcem opýtať, prečo sa pán predseda správa účelovo? Prečo sa neozval aj v roku 2017, kedy sa Ján Figeľ, ktorý je na kandidátke KDH do eurovolieb, vyjadril, že “Zákaz činnosti Svedkov Jehovových v Rusku je úderom náboženskej slobode a prejav totality.”? Azda chce KDH chrániť náboženskú slobodu Svedkov Jehovových v Rusku, ale bude bojovať proti evanjelikom a evanjelikálom na Slovensku? A tým aj proti vlastným členom?

Kresťanská únia sa bude vždy usilovať spájať ľudí na spoločných hodnotách a nie hľadať rozdelenie. Našimi hodnotami sú a zostanú slušnosť, spravodlivosť a spolupatričnosť. Keď je to potrebné, musíme sa obhájiť, ale neprejdeme na vlnu osočujúcej a krivej kampane, ktorú proti nám pán predseda KDH Alojz Hlina už dlhšie vedie.

Chceme robiť pozitívnu politiku, ktorú ľudia budú cítiť ako prínos. Chceme pozývať ľudí do spolupráce na tom, v čom sa vieme zhodnúť a neodsudzovať ich vopred. Aj to bol dôvod, prečo sme založili Kresťanskú úniu.

Poslanec Európskeho parlamentu a predseda Európskeho kresťanského politického hnutia (ECPM). Kandidát na poslanca EP za Kresťanskú úniu. K aprílu 2019 bol vyhodnotený ako najvplyvnejší slovenský europoslanec.

Odporúčame

Blog
Idem ďalej

Idem ďalej

Blog Igora Matoviča bol uverejnený v sobotu večer. Je až zarážajúce, aký je hrubý a ako falošne narába s pravdou. Po prečítaní tohto zvláštneho textu som dlho premýšľal a modlil sa. Na druhý deň bola nedeľa a v kostole zaznela stať: „… dobre robte tým, čo vás preklínajú, modlite sa za tých, čo vás potupujú... !”

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.