Zamyslenie zo slovenského katolíckeho ovčinca

Podobnosť so skutočnosťou je čisto náhodná. Prosím nečítať, ak máte strach z „nálepiek“, v texte sa ich vyskytuje príliš veľa...

„Hlúpe ovce, idete voliť Fera len preto, lebo vám to prikázali vaši pastieri,“ takto sa z nás smiali liberálni slniečkari. Priznávam, som jednou z tých katolíckych oviec, ktoré milujú Boha a Cirkev. Máme svojich pastierov. Tých sme si nezvolili my, ovce. Oni by mali byť tými, ktorí sa dobrovoľne rozhodli, že sa chcú o nás starať a slúžiť nám.    

Blížia sa prezidentské voľby, tie môžeme ovplyvniť, predstavte si, aj my, ovce. Čo na to naši pastieri? Áno, niekedy sa zvyknú vyjadrovať k jednotlivým kandidátom. Chcú nás uchrániť od najväčšieho zla? Poradiť? Pokarhať? Tento raz dlho mlčali. No potom prišli samé prekvapenia.

Ultraliberálny vlk bol pastiermi veľmi rýchlo odsúdený a označený za nepriateľa. Na nič sa nehrá, neprezlieka kabáty, nemení hlas, dalo sa ho ľahko rozpoznať.

K vlkovi fašistovi pre zmenu vyjadrenie od pastierov nepadlo. Vlk sa vie pekne obliecť, vyzerá takmer ako ovečka, rozpráva o rodine, o vzťahu muža a ženy a tiež veľa proti – proti gender ideoĺógii, proti homosexuálom, proti Istanbulu, proti migrantom...

Ďalší vlk bol komunista. Alebo ním ešte je? To by bolo najlepšie spýtať sa jeho, len má, ako správny vlk, problém s úprimnosťou. A ten teda prezlieka kabáty a mení hlások „o sto šesť“. Liberálny európsky kabát na Slovensku rýchlo odhadzuje, prezlieka sa do ovčieho rúcha a rozpráva o tom, ako sa mu páči tradičná rodina, tradičné hodnoty... A práve jeho, vlka falošného, si naši pastieri zavolali na stretko, pokecať si pred voľbami.

Štvrtý vlk, volajme ho buldozér či pitbull (ťažko povedať, čo mu viac pristane), bol tiež prezlečený už za všeličo, takisto bývalý komunista, minister nespravodlivosti a všeličo ďalšie. Teraz prichádza ako nevinný, spravodlivý (i keď podozrivo veľmi dobre živený) baránok, s dokonalým divadielkom, tiež chráni tradičnú rodinu pred všetkým zlom i pred utečencami. Verejne sa za neho stavia asi len jeden z pastierov, no neviem o tom, že by sa tí ostatní, jemu nadradení, voči tomu vyhranili.

Viaceré ovečky sa dali vlkmi oklamať, lebo im všeličo sľúbili...    

A potom je tu Fero, kandidát, ktorého som spomínala na začiatku. Žije spolu s nami, v našom košiari, kožuchy neprezlieka. Skúšam vysvetliť aj iným ovciam, prečo je fajn ísť voliť práve jeho. Ako ovca by som tak trochu čakala, že ho podporia aj naši pastieri, veď je jeden z nás. No oni najskôr dlho mlčali a potom sme si zas my začali želať, aby radšej mlčali.

Milí pastieri, neviem, či si to uvedomujete, ale slovenský ovčinec je jeden z mála v Európe (možno aj na svete), v ktorom ste pre svoje ovečky ešte stále autoritou, kde máte úctu a rešpekt. No sami si túto autoritu podkopávate. Ach, ako sa z vás teraz smejú tie progresívne líšky či progresívne ovce, ktoré Cirkev už nemilujú, ale nenávidia, a zasa ste im toho nahodili na smeč až-až, aby mali o čom písať.

No dotkli ste sa aj nás, ovečiek, ktoré vás majú radi. Už sme trochu dospeli, skúšame dokonca samostatne a kriticky myslieť, sledujeme, čo sa deje na politickej scéne a nepáči sa nám neúprimnosť a zákulisné ťahy. Milí pastieri, mohli by ste už konečne, prosím, prehodnotiť váš spôsob komunikácie (niekedy aj nekomunikácie) s nami? Poznáte svoje ovce?

PS: Predsa len to má nejaké výhody. Už sa nám žiadni slniečkari nemôžu smiať, že ste nám voľbu Fera nadiktovali v kostole.    

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo