Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. marec 2019

Koho to mám voliť, páni biskupi?

Už niekoľko rokov som z vedenia mojej Cirkvi na Slovensku veľmi zmätený a po vypočutí si dnešnej kázne biskupa Oroscha ešte viac. Moje doterajšie zmätenie spočívalo v tom, že som mal, a mám pocit, že je len jedno kritérium, ktoré hovorí, či som dobrý kresťan, alebo nie som a síce to, či bojujem proti potratom a proti LGBTI.
Koho to mám voliť, páni biskupi?

V prvom rade tu musím napísať, že v prvom kole prezidentských volieb nebudem voliť pani Čaputovú. Ale nebudem voliť ani pána Šefčofica, tak ako mi to priamo či nepriamo podsúvajú biskupi našej krajiny. 

Už niekoľko rokov som z vedenia mojej Cirkvi na Slovensku veľmi zmätený a po vypočutí si dnešnej kázne biskupa Oroscha ešte viac. Moje doterajšie zmätenie spočívalo v tom, že som mal, a mám pocit, že je len jedno kritérium, ktoré hovorí, či som dobrý kresťan, alebo nie som a síce to, či bojujem proti potratom a proti LGBTI.

A dnes som zistil, že ak by som v druhom kole volil pani Čaputovú dopustil by som sa ťažkého hriechu. To ako vážne? To naozaj platí len to jedno kritérium? LGBTI?

A tým, že budem voliť ostatných kandidátov sa nedopustím ťažkého hriechu? Keď budem voliť pána, ktorý je z politickej strany, ktorá dostala korupciu na Slovensku na historické maximum, ktorá je priamo, alebo nepriamo za vraždou novinára a jeho snúbenice, ktorá podporuje rozkvet mafie na Slovensku, ktorá dáva svojim ľuďom neprimerané mzdy, pričom bežný spravodlivý a čestný človek zarába minimálku a musí s toho vyžiť. Takéhoto môžem voliť? Môžem voliť za prezidenta človeka, ktorý bude zakrývať podvody na daniach svojich ľudí, ktorý zaistí beztrestnosť ľuďom, ktorí majú sedieť vo väzení za to, čo urobili. Veď toto sú rovnaké hriechy. Či sa mýlim?

Alebo mám voliť niekoho, kto ako sudca súdil nespravodlivo? Kto mení kabáty tak ako mu to vyhovuje? Kto sa hrá na do-ko-na-lé-ho a chýba mu aspoň za štipku po-ko-ry. Kto bol členom KSČ. Dúfam, že biskupi vedia, čo je to KSČ? Mám voliť človeka, ktorý opakovane klamal?

To by som mal ťažký hriech za to, že niekto má iný názor ako ja? Že niekto vyznáva iný svetonázor? A za to, že budem voliť človeka, ktorý bude kryť a už kryje všetky tie krádeže, smilstvá a vraždy. Prepáčte páni biskupi, ale ako sa váš kandidát pričinil o boj proti potratom? V boji proti LGBTI? Tak, že povedal, že je proti tomu? A to stačí? To je tá priepustka do neba? Myslíte si, že keď zomrieme, svätý Peter sa nás opýta: "Bol si proti LGBTI, kým si žil?", alebo: "Bol si proti Istanbulskému dohovoru?" Nie, nie, už viem, čo sa opýta. "Volil si Čaputovú?" A beda tomu, kto na túto otázku odpovie "áno".

Och, je mi z toho do plaču. Zo smerovania, ktoré ukazuje naša Cirkevná vrchnosť mi je do plaču. Našťastie moja viera nestojí na ľuďoch a už vôbec nie na biskupoch. Našťastie. Našťastie okrem istoty toho, že som Bohom nekonečne milovaný, mám aj istotu toho, že nedokážem žiť bez hriechu, že nikto nedokáže žiť bez hriechu. Že Boh nás tak utvoril, že sme hriešni a žijeme z Jeho nekonečnej milosti prijatia a očistenia, aby sme nanovo padli v hriechu a nanovo vstali. Aby sme boli na ňom závislí.

Či už to bude hriech ľahký, alebo ťažký, pretože Ježiš zomrel za každý jeden hriech. Aj za hriech smilstva medzi homosexuálmi, aj za hriech smilstva medzi heterosexuálmi.

Inzercia

Som manžel, otec troch detí a učiteľ na strednej umeleckej škole, kde vyučujem predmety späté s fotografiou a náboženskú výchovu. Milujem Boha, moju manželku a naše deti. Veľmi rád fotím svadby (tomasgolha.sk) a veľa čítam (na IG ako čítajúci ocko).

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Obmedzme deťom čas strávený na mobile

Obmedzme deťom čas strávený na mobile

Keď čakám na vlak, deti sa hrajú na mobiloch, keď idem vo vlaku, deti sa hrajú na mobiloch, keď vystúpim z vlaku, nejaké deti, ktoré čakajú na vlak sa hrajú na mobiloch. Keď idem pre deti do školy, pred školou sedia ich starší spolužiaci a hrajú sa na mobiloch.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.