Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. február 2019

Prezidentské voľby na Ukrajine – stane sa zabávač prezidentom?

31.03 na Ukrajine sa uskutočnia prezidentské voľby, v ktorých sa budú ukrajinskí voliči rozhodovať o ďalšom osude tejto vojnou skúšanej krajiny. V týchto dňoch to bude akurát päť rokov od Majdana, na základe ktorého došlo k revolúcí a zvrhnutiu režimu Viktora Janukovycha.
Prezidentské voľby na Ukrajine – stane sa zabávač prezidentom?

Ukrajina ako jediný zo štátov bývaleho Sovietskeho Zväzu si od rozpadu ZSSR ekonomicky nepolepšila, ale naopak došlo k obrovskému pádu HDP. V roku 1990 mala Ukrajina zo všetkých bývalých štátov ZSSR najlepšiu štartovaciu pozíciu keď jej HDP predstavovalo 293,2 miliardy dolárov. V roku 2013 pri vláde Viktora Janukovycha bol ukazovateľ HDP 179 miliárd dolárov. Po piatich rokoch od Majdana HDP presiahlo za rok 2017 ledva 100 miliárd dolárov, čo je prepad o viac ako 55%. Takéto výsledky, protestujúci na Majdane si určite nepredstavovali. Majdan žiadal predovšetkým orientáciu Ukrajiny na západ, odstránenie korupcie a zvýšenie životnej úrovne obyvateľstva. Výsledkom  je však vojna na východe Ukrajiny, hospodársky prepad ekonomiky krajiny o 55%, stále bujnejúca korupcia, emigrácia približne šesť miliónov ukrajincov na západ, vrátane emigrácie na Slovensko. Jedniným úspechom je len zrušenie vízovej povinnosti, ktorá ulahčila emigráciu ukrajincov.

Dôkazom tejto skepsy a marazmu na Ukrajine sú aj výsledky predvolebných prieskumov, ktorých lídrom je Vladimír Zelenskiy, známy ukrajinský producent a zabávač. Zelenskiy je 41 ročný úspešný businessman, spolumajiteľ a riaditeľ produkčnej spoločnosti Kvartál 95.  Kandidát Zelenskiy pochádza z ruskojazyčného Krivoy Rogu a dodnes nie úplne ovláda ukrajinštinu aj keď je nutné dodať, že za posledné obdobie spravil aj v tejto oblasti ohromný pokrok, čo mu pridáva aj hlasy nacionalistickejšie orientovaných voličov.

Vladimír Zelnskiy sa profiluje podobne ako v predošlých parlamentných voľbách na Slovensku Boris Kolár, keď odmieta nálepku politika, a vyhraňuje sa ako „neštandartný politik“. Ak by sme kandidatúru Zelenského mohli prirovnať ku slovenským reáliam, je to ako keby za prezidenta kandidoval Ján Gordulič, s tým, že Zelenskiy je na Ukrajine mnohonásobne populárnejší a úspešnejší. 

Antikampaň proti nemu je založená na dvoch zakladných pilieroch, ktorú šíria predovšetkým televízie ovládané terajším prezidentom Petrom Porošenko. Prvým pilierom je, že Vladimír Zelenskiy je projektom oligarchu Igora Kolomolského. Podkladom tohto spojenia je to, že Kolomolskiy je obchodným partnerom Zelenského, a to konkrétne v prípade večernej show Kvartál 95, ktorá sa vysiela na kanále 1+1, ktorý patrí Privat group, za ktorou stojí oligarch tento oligarch z Dnepropetrovska. Tento kontroverzný podnikateľ bol prvé roky po Majdane spojencom Petra Porošenko, ktorý ho aj vymenoval za gubernátora Dnepropetrovskej oblasti. Kolomolskiy sa chváli tým, že ak by nebol v prvých rokoch po Majdane na gubernátorksej stoličke jeho, situácia v tejto oblasti rovnako aj v Charkovskej oblasti by bola rovnaká, ako v Luhansku a na Donbase. Pozadie Kolomolského biznisu je veľmi kalné, k svojemu majetku, ktorý prevyšuje jednu miliardu dolárov, prišiel v deväťdesiatych rokoch, a je obviňovaný, že svoj majetok nadobudol tzv. „rejderskými záchvatmi“, t.j. násilným prevzatím biznisu, respektíve podniku u pôvodného majiteľa. Po Majdane, Kolomoskiy bol organizátorom a podporovateľom dobrovoľných bataliónov Azov, Aidar, Dnepr 1 a Dnepr 2. V roku 2015 došlo k prvým rozporom medzi Porošenko a Kolomolskyim, ktorý bol odvolaný z pozície gubernátora a následne mu bola aj zoštátnena banka Privat Bank, ktorá patrila do skupiny Privat patriacej do portfólia Kolomoského. V sučasnosti na súde v Londýne prebieha spor o oprávnenosť tohto zoštátnenia. Sám Kolomolskiy, ktorý okrem Ukrajinského občianstva, má aj občianstvo Izraela a Cypru sa prevažne zdržuje v Ženeve a na Ukrajine sa už dlhšiu dobu neobjavil.

Zelenskiy nespochybňuje obcodné partnerstvo s Kolomolským, naopak sám sa k nemu hlási, o Kolomolskom tvrdí, že je dobrý obchodný partner, nakoľko ako vlastník TV kanála mu pri tvorení programov, ktorých základom je politická satira dáva úplnú voľnosť a nijakým spôsobom ho neovplyvňuje. Sám Kolomolskiy sa nespočetne krát stal predmetom zosmiešnenia zo strany komika vo svojom programe. Kolomolskiy taktiež popiera, že Zelenskiy je jeho bábkou, naopak tvrdí, že podporuje jeho protikandidáta Júliu Tymoshenko, ktorej dáva väčšie šance na zvolenie za prezidenta Ukrajiny.

Inzercia

Druhým pilierom antikampane proti Zelenskému je existencia jeho biznisu v Ruskej Federácii a to, že nie je žiaden rozdiel medzi ním a starými politikmi. Svojím kritikom Zelenskiy nahral do kariet neštastným vyjadrením, keď v relácii rozhovory s Gordonom, ešte pred potvrdením svojej kandidatúry tvrdil, že po okupácii Krymu prerušil všetky obchodné kontakty s Ruskou federáciou, čo sa nakoniec ukázalo ako nie celkom pravda. Zelenskiy je doteraz prostredníctvom cyperského offshoru vlastníkom spoločnosti v Rusku, ktorá zastupuje na ruskom území jeho marketingové a autorské práva. Treba dodať, že Vladimír Zelenskiy do roku 2014 bol veľmi populárnym hercom a producenotm aj v Rusku a medzi filmy, ktoré buď produkoval alebo aj v ních sám hral patria bestsellery ako Láska vo veľkom meste, alebo Osem najlepších rande. Zelenskiy nakoniec priznal svoje pochybenie v tejto oblasti a sľúbil, že danú firmu predá a tým pretrhne všetky svoje väzby na Rusko. Ďalej mu kritici vyčítajú, že medzi ním a starými politikmi nie je žiaden rozdiel, nakoľko on ako aj ostatní politici sa vozí na drahom aute, má firmy v daňových rajoch. Lenže títo kritici zabúdajú dodať, že Vladimír Zelenskiy ako jeden z mála ukrajinských miliardárov nezarobil svoje milióny na divokej privatizácii v deväťdesiatych rokoch, ale podarilo sa mu vytvoriť spolu so svojími blízkymi spolupracovníkmi vlastnou prácou dnes obrovskú produkčnú spoločnosť Kvartál 95. Zelenského ďalej obviňujú v tom, že nemá politické skúsenosti a za sebou politickú podporu. Na konci minulého roku však došlo k založeniu strany Sluha národa, ktorá sa bude uchádzať o hlasy voličov v najbližších parlamentných volbách na Ukrajine, ktoré budú nasledovať zanedlho po prezidentských volbách. De facto táto strana má byť stranou Zelenského a má všetky predpoklady stať sa rozhodujúcou silou v parlamente.

Šance Zelenského stať sa šiestym prezidenom Ukrajiny vôbec nie sú zlé. Zelenskiy je kandidátom s vynikajúce zvládnutým PR,  je mladý využíva na svoju kampaň všetky dostupné sociálne siete ako Facebook, Instagram, vloguje v Youtube, je aktívny na Ukrajine v populárnom Telegrame. Taktiež vyzval ukrajincov aby s ním napísali jeho volebný program, ktorý sa ma sústrediť hlavne na rozvoj podnikania, podporu mládeže a boj proti korupcii. Zelenskiy je za zastavenie a diplomatické riešenie konfliktu na východe Ukrajiny a za vrátenie Krymu do zostavy Ukrajiny, ale len na základe diplomacie. Sám tvrdí, že je ochotný sa dohodnúť hoci aj s „holohlavým čertom“, len aby došlo k zastaveniu ozbrojeného konfliktu. Tým, že sám Zelenskiy je ruskohovoriacim, malo by dôjsť po jeho zvolení za prezidenta aj odstráneniu napätia v oblasti jazyka a jazykových zákonov, ktoré taktiež zmietajú Ukrajinu. Sám tvrdí, že sa uchádza len o jedno prezidentské obdobie a nemá záujem byť prezdientom dve volebné obdobia. Svoju odbornosť a spôsobilosť vysporiadať sa so všetkými úskaliami prezidentstva, podčiarkuje svojím právnickým vzdelaním, hoci ako právnik nikdy nepracoval. Jeho hlavnou snahou je predovšetkým vytiahnuť Ukrajinu z vojny a ekonomickej krízy.

 Hlavnou výhodou Zelenského je, že veľa voličov si ho bude personifikovať s postavou Vaisliya Goloboróďka z filmu Sluha národa. Dej filmu Sluha národa, ktorého producentom a hlavným hrdinom je sám Zelnskiy spočíva v tom, že prezidentom Ukrajiny sa stane chudobný učiteľ Vasiliy Golobaróďka, ktorý predstavuje klasického predstaviteľa stále zchudobňujúcej sa strednej triedy na Ukrajine. Hlavný hrdina sa však stane prezidentom Ukrajiny, začne boj proti oligarchom a skorumpovaným politikom a viac či menej úspešne sa snaží zreformovať Ukrajinu a zbaviť sa najväčšej ukrajinskej pliagy a to korupcie. Tretí diel filmu Sluha naroda výjde 30. marca, deň kedy už bude na Ukrajine platiť volebné moratórium. Práve v tento deň bude v televízii premiéra tretej časti filmu Sluha národa.

Medzi najvážnejších protivníkov Zelenského v boji o druhé kolo prezidentských volieb budú Júlia Tymošenko, s ktorou komik zdiela približne rovnaký elektrorát a terajší prezident Petro Porošenko, ktorého budú predovšetkým voliť nacionalisti a taktiež nezanedbateľnou časťou jeho elektrorátu sú aj ľudia pracujúci, či inak napojený na administratívu prezidenta a vlády. Každopádne treba dodať, že jeho šance stať sa prezidentom Ukrajiny vôbec nie su zlé a môže predstavovať poslednú nádej pre nášho výchhodného suseda.
 

Odporúčame

Blog
Niečo k Valentínovi... alebo Ako som sa naučila po anglicky

Niečo k Valentínovi... alebo Ako som sa naučila po anglicky

Už dávno som chcela napísať niečo pekné. Všade okolo nás – v správach, blogoch, komentároch – prevládajú skôr kritické veci, ťažké témy a negativizmus. Tak som chcela niečo na odľahčenie. Pretože reálny život prináša oveľa krajšie a zaujímavejšie momenty než tie, o ktorých nás informujú médiá. Bez ohľadu na to, či práve vládne dusná predvolebná atmosféra alebo je tzv. uhorková sezóna.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.