Profil vyšetrovateľa

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Profil vyšetrovateľa

Každý rok katolíci počúvajú na Veľký Piatok Jánove Pašie. Sviatok Krista Kráľa im tohtoročne z nich ponúka jednu scénu.

Pilát sa spýtal Ježiša: „Si židovský kráľ?“ Ježiš odpovedal: „Hovoríš to sám od seba, alebo ti to iní povedali o mne?“ Pilát odvetil: „Vari som ja Žid? Tvoj národ a veľkňazi mi ťa vydali. Čo si vykonal?“ Ježiš povedal: „Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta. Keby moje kráľovstvo bolo z tohto sveta, moji služobníci by sa bili, aby som nebol vydaný Židom. Lenže moje kráľovstvo nie je stadiaľto.“ Pilát mu povedal: „Tak predsa si kráľ?“ Ježiš odpovedal: „Sám hovoríš, že som kráľ. Ja som sa na to narodil a na to som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo pravde. Každý, kto je z pravdy, počúva môj hlas.“ (Jn 18, 33b-37) Zdieľať

Pojednávaná časť predstavuje prvé vypočúvanie zo strany rímskeho prokurátora Poncia Piláta voči Ježišovi Nazaretskému. Predmetom rozhovoru je Ježišova kráľovská hodnosť. Tu na seba narážajú dva odlišné myšlienkove svety. Ježišovo kráľovstvo Pravdy pre všetkých ľudí a Pilátova neochotná povinnosť zistiť, či sa vykonal zločin. V rámci prvej časti procesu (Jn 18,33-37) si pritom trikrát vymenia otázku a odpoveď. Na konci majú obidvaja o tom druhom zo svojho pohľadu jasno.

Pilát sa najprv pýta otázku, ktorú obsahujú všetky evanjelia: „Si židovský kráľ?“ (v. 33) Žalobcovia z predchádzajúceho rozprávania si boli vedomí, že koncept zločinu rúhania by u Rimanov neprešiel. Obvinenie tak formulujú v zmysle politickej vzbury. A tú sa teraz Pilát snaží vyšetriť. Ježišova odpoveď: „Hovoríš to sám od seba, alebo ti to iní povedali o mne?“ (v.34) sa naopak snaží niečo zistiť o vyšetrujúcom. Za koho pokladá Pilát Ježiša?

Za koho pokladá Pilát Ježiša? Zdieľať

Realitu odhaľuje podráždená Pilátova odpoveď (v.35). Prokurátor si v nej priznáva, že proti Ježišovi nič nemá, že ho jeho osoba v skutočnosti ani nezaujíma. Dôvodom toho celého procesu sú podľa neho veľkňazi a sám by bol asi rád, aby sa to čím skôr skončilo. Ježiš prijíma Pilátovu úprimnosť a prekvapujúco vracia tému rozhovoru k prvej otázke. Šokujúco sa akoby priznáva ku kráľovskej hodnosti. (v.36) Aj on je teraz voči Rimanovi úprimný a otvorene mu hovorí o čo tu vlastne ide. Treba si však všimnúť, že Ježiš o sebe ako o kráľovi nehovorí. Hovorí o kráľovstve. Nie je politického a zemského rázu. Ak by to tak bolo, oni dvaja by pred sebou teraz nestáli.

Ježiš o sebe ako o kráľovi nehovorí. Hovorí o kráľovstve. Zdieľať

Pilátova nasledujúca otázka: „Tak predsa si kráľ?“ (v.37) o ňom prezrádza dve veci. Po prvé, že koncept akéhosi nebeského kráľovstva s Ježišom na čele neprijíma. Po druhé, že chce tento rozhovor čím rýchlejšie ukončiť. Ježišova následná odpoveď však pokračuje v sebaopise. Chce Pilátovi zjaviť, že má moc (je kráľom) a dokáže ho priviesť ku skutočnej Pravde. No aj tá je odmietnutá v slávnej vete „Čo je pravda?“ (v.38), ktorú už náš úryvok neobsahuje.

Krátky rozhovor nám však veľa povedal aj o Pilátovi. Zdieľať

Z Jánovho evanjelia sa môžeme až do momentu Pašií o Ježišovi veľa dozvedieť. Krátky rozhovor nám však veľa povedal aj o Pilátovi. Bol to mocný, inteligentný a bezcitný muž. Muž, ktorého najväčšou tragédiou neboli politické chyby, ktoré ho stáli kariéru, ale moment, kedy pre svoju sebaistotu odmietol Pravdu hľadať.

Lukáš Durkaj

Autor je kňazom Košickej arcidiecézy a členom Centra pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta.

Foto - wikimedia

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo