Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. november 2018

Profil vyšetrovateľa

Každý rok katolíci počúvajú na Veľký Piatok Jánove Pašie. Sviatok Krista Kráľa im tohtoročne z nich ponúka jednu scénu.
Profil vyšetrovateľa

Pilát sa spýtal Ježiša: „Si židovský kráľ?“ Ježiš odpovedal: „Hovoríš to sám od seba, alebo ti to iní povedali o mne?“ Pilát odvetil: „Vari som ja Žid? Tvoj národ a veľkňazi mi ťa vydali. Čo si vykonal?“ Ježiš povedal: „Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta. Keby moje kráľovstvo bolo z tohto sveta, moji služobníci by sa bili, aby som nebol vydaný Židom. Lenže moje kráľovstvo nie je stadiaľto.“ Pilát mu povedal: „Tak predsa si kráľ?“ Ježiš odpovedal: „Sám hovoríš, že som kráľ. Ja som sa na to narodil a na to som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo pravde. Každý, kto je z pravdy, počúva môj hlas.“ (Jn 18, 33b-37) Zdieľať

Pojednávaná časť predstavuje prvé vypočúvanie zo strany rímskeho prokurátora Poncia Piláta voči Ježišovi Nazaretskému. Predmetom rozhovoru je Ježišova kráľovská hodnosť. Tu na seba narážajú dva odlišné myšlienkove svety. Ježišovo kráľovstvo Pravdy pre všetkých ľudí a Pilátova neochotná povinnosť zistiť, či sa vykonal zločin. V rámci prvej časti procesu (Jn 18,33-37) si pritom trikrát vymenia otázku a odpoveď. Na konci majú obidvaja o tom druhom zo svojho pohľadu jasno.

Pilát sa najprv pýta otázku, ktorú obsahujú všetky evanjelia: „Si židovský kráľ?“ (v. 33) Žalobcovia z predchádzajúceho rozprávania si boli vedomí, že koncept zločinu rúhania by u Rimanov neprešiel. Obvinenie tak formulujú v zmysle politickej vzbury. A tú sa teraz Pilát snaží vyšetriť. Ježišova odpoveď: „Hovoríš to sám od seba, alebo ti to iní povedali o mne?“ (v.34) sa naopak snaží niečo zistiť o vyšetrujúcom. Za koho pokladá Pilát Ježiša?

Za koho pokladá Pilát Ježiša? Zdieľať

Realitu odhaľuje podráždená Pilátova odpoveď (v.35). Prokurátor si v nej priznáva, že proti Ježišovi nič nemá, že ho jeho osoba v skutočnosti ani nezaujíma. Dôvodom toho celého procesu sú podľa neho veľkňazi a sám by bol asi rád, aby sa to čím skôr skončilo. Ježiš prijíma Pilátovu úprimnosť a prekvapujúco vracia tému rozhovoru k prvej otázke. Šokujúco sa akoby priznáva ku kráľovskej hodnosti. (v.36) Aj on je teraz voči Rimanovi úprimný a otvorene mu hovorí o čo tu vlastne ide. Treba si však všimnúť, že Ježiš o sebe ako o kráľovi nehovorí. Hovorí o kráľovstve. Nie je politického a zemského rázu. Ak by to tak bolo, oni dvaja by pred sebou teraz nestáli.

Ježiš o sebe ako o kráľovi nehovorí. Hovorí o kráľovstve. Zdieľať

Pilátova nasledujúca otázka: „Tak predsa si kráľ?“ (v.37) o ňom prezrádza dve veci. Po prvé, že koncept akéhosi nebeského kráľovstva s Ježišom na čele neprijíma. Po druhé, že chce tento rozhovor čím rýchlejšie ukončiť. Ježišova následná odpoveď však pokračuje v sebaopise. Chce Pilátovi zjaviť, že má moc (je kráľom) a dokáže ho priviesť ku skutočnej Pravde. No aj tá je odmietnutá v slávnej vete „Čo je pravda?“ (v.38), ktorú už náš úryvok neobsahuje.

Krátky rozhovor nám však veľa povedal aj o Pilátovi. Zdieľať

Z Jánovho evanjelia sa môžeme až do momentu Pašií o Ježišovi veľa dozvedieť. Krátky rozhovor nám však veľa povedal aj o Pilátovi. Bol to mocný, inteligentný a bezcitný muž. Muž, ktorého najväčšou tragédiou neboli politické chyby, ktoré ho stáli kariéru, ale moment, kedy pre svoju sebaistotu odmietol Pravdu hľadať.

Inzercia

Lukáš Durkaj

Autor je kňazom Košickej arcidiecézy a členom Centra pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta.

Foto - wikimedia

 

Centrum sa zameriava predovšetkým na výskum a vzdelávanie v oblasti biblických a blízkovýchodných vied s interdisciplinárnych presahom do iných oblastí, na popularizáciu vedeckého štúdia biblického a blízkovýchodného sveta, na biblický apoštolát a formáciu. Členmi Centra sú kňazi Košickej arcidiecézy zaoberajúci sa štúdiom biblického a blízkovýchodného sveta. Viac o Centre a jeho aktivitách na www.biblia.rimkat.sk

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Buďme progresívnymi kresťanmi

Buďme progresívnymi kresťanmi

Progresívnosťou sa to v médiách len tak hýri. V popredí sú tzv. progresívni kresťania a teológovia, progresívny je nový primátor Bratislavy a máme tu aj progresívnu stranu. Progresívnosť sa berie takmer ako povinnosť a bežný človek už má strach byť neprogresívnym a nekráčať s dobou. Mám byť teda aj ja progresívnym kresťanom?

Blog
Kiska, Lajčák a falošná otázka Milana Krajniaka

Kiska, Lajčák a falošná otázka Milana Krajniaka

Poslanec NR SR a prezidentský kandidát za stranu „Sme rodina" Milan Krajniak publikoval seba-propagujúci text, v ktorom porovnával prezidenta Kisku a ministra zahraničia Lajčáka ako možných kandidátov do blížiacich sa volieb prezidenta SR. Ako podľa neho kľúčové na porovnanie kandidátov tam formuloval otázky ktoré zavádzajú voličov a škodia Slovensku.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.