Sobotu ako zvyčajne robíme nákup potravín hneď zrána pred raňajkami. Dnes sme mali čo na raňajky a keďže sme plánovali väčší nákup, nechali sme si to na neskôr. Kľudne sme si spísali nákupný zoznam a potom nám to zaplo - štátny sviatok, deň ústavy. Obchody sú zatvorené.
Pozabudli sme na nie až tak dávno zavedené pravidlo - zákon, že počas štátnych sviatkov sú obchody zatvorené. Ak by som pre toto pravidlo nemal pochopenie, určite by som nadával na všetkých konzumobijcov a začal prepadávať panike, že idem zomrieť od hladu. Keďže sa ale v komore vždy nájdu nejaké zásoby a aj chladnička nebola prázdna, prežili sme tento deň úplne v pohode. A určite si ho užili predovšetkým tí, ktorým doprial tento štátny sviatok deň voľna a mohli ho stráviť s rodinou alebo blízkymi priateľmi.
V súvislosti so zatváracími hodinami obchodov počas sviatkov vo mne zarezonovala myšlienka v jednom odstavci knihy Benediktova voľba:
"Deneenov svokor, veriaci katolík, je mäsiarom v malom mestečku v južnom Nemecku. Svojmu americkému zaťovi povedal, že je vďačný Bohu za prísne nemecké zákony predpisujúce zatváracie hodiny obchodov. Tieto zákony robia život menej pohodlným pre zákazníkov, pripustil tento mäsiar, ale bez nich by nikdy nebol popri výchove rodiny schopný prevádzkovať svoj malý rodinný obchod. Bez ochrany tejto regulácie by mohli prosperovať len veľké obchody s veľkým počtom zamestnancov. V tomto zmysle dokáže nemecká spotrebiteľská kultúra podporovať vyváženejší, celistvejší život Nemcov."
Ak si predstavíme malého podnikateľa, ktorý prevádzkuje obchod, verzus obchodne reťazce, je úplne nereálne, aby tento podnikateľ dokázal držať tempo otváracích hodín s veľkými obchodmi. Veď to by v tom obchode musel spávať.
Ako som už spomenul, mám pochopenie pre daný zákon, pretože ohľad na druhých je viac ako moje konzumné pohodlie. Ľudia v obchode a službách si zaslúžia mať voľno tak isto ako ja a prežiť jeden až dva dni bez návštevy obchodov nie je tragédia. Stačí myslieť troška dopredu. Preto aj v nedeľu nezvykneme nakupovať, stačí mi sobotný nákup v potravinách (psychicky). A som tu.
Takže na záver už len pripomenutie - sobota 15.9. je ďalší sviatok.