Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. júl 2018

Mary Kenneth Keller - rehoľná sestra a vedec v jednom

Blog o žene, ktorá prispela k rozvoju počítačovej technológie.
Mary Kenneth Keller - rehoľná sestra a vedec v jednom

Mary Kenneth Keller bola odborníčkou, ktorú svet takmer nepostrehol. V 60. rokoch minulého storočia sa jej podarilo niečo, čo aj dnes môže vzbudzovať údiv. Bola prvou ženou v USA (a pravdepodobne aj na svete), ktorej sa podarilo obhájiť doktorskú prácu z informatiky. Zároveň svoj život zasvätila Bohu a službe reholi. Mary sa narodila v roku 1913 v americkom meste Clevland v štáte Ohio. O jej mladosti toho vieme len veľmi málo. Ako 19-ročná vstúpila do rehoľnej spoločnosti Sestier lásky preblahoslavenej Panny Márie. Svoje rozhodnutie pre službu Bohu potvrdila večnými sľubmi v roku 1940. Sestra Mary už v tom čase zároveň prejavovala svoje nadanie na matematiku. Bakalárske a magisterské vzdelanie v matematike a fyzike získala na DePaul University v Chicagu. V tom období už pracovala v Computer Science Centre v Dartmouth College. Nebolo vtedy zvykom, že žena zastávala takúto pozíciu. Na oddelení informatiky v Dartmouthe dokonca spočiatku ženy nemohli pracovať. V kolektíve bola dlho jedinou ženou, čo neraz prinášalo so sebou predsudky a posmešky. Napriek tomu ukázala svoju šikovnosť. Bola zapojená do vedeckého projektu, vďaka ktorému bol vyvinutý programovací jazyk BASIC.

Sestra Mary pri práci. (zdroj: https://femalegears.com/4-awe-inspiring-women-in-the-history-of-technology/)

V roku 1965 napokon po dlhých rokoch neúnavnej práce sestra Mary dosiahla vytúžený doktorát. Témou jej dizertačnej práce bola Inductive Inference on Computer Generated Patterns. Spolu s kolegom Irvinom Tangom ako prví získali doktorský titul Ph.D. vo svojom odbore. Po úspešnej obhajobe práce jej bolo ponúknuté miesto na Clarke College. Počítače v tom čase - v čase počítačového praveku, boli obrovské stroje, ktoré vedeli ovládať zvyčajne len odborníci. Sestra Mary však v počítačoch prezieravo vytušila veľký potenciál a zasadzovala sa aby počítače neboli výsadou pre zopár učencov ale aby mala k ním prístup aj širšia verejnosť. Raz vyhlásila: „Po prvýkrát môžeme napodobňovať kognitívny proces a študovať umelú inteligenciu. Okrem toho počítače nám pomôžu vo vzdelavaní. Tento typ vyučovania bude pravdepodobne čoraz dôležitejší.“ Pri jednej príležitosti poukázala na to, že „počítače sú najväčším interdisciplinárnym nástrojom, ktorý bol doteraz objavený.“ Presadzovala aby ženy mali väčšiu šancu vzdelávať sa aj v technických odboroch, ktoré boli považované za mužskú doménu. Svoje vedomosti preniesla aj na papier a napísala niekoľko publikácií o počítačoch. Sestra Mary zomrela v roku 1985 v meste Dubuque, štát Iowa, USA. Dožila sa 71 rokov. Katedra informatiky (ktorú sama založila a dlhé roky viedla) na Clarke Collage je pomenovaná práve po nej.

Na záver 

Inzercia

Škoda, že sa o týchto osobnostiach z cirkevného priestoru takmer nepíše v médiach. Skôr sa dozvieme o škandáloch a „zaostalosti“ Cirkvi. Sestra Mary však bola príkladom človeka, ktorého zdobila nielen výnimočná inteligencia a vedecký duch, ale aj úprimná a oddaná viera v Boha.  


Informačné zdroje 
http://www.women.cs.cmu.edu/ada/Resources/Women/?view=alphabetical#
https://ieeexplore.ieee.org/stamp/stamp.jsp?arnumber=4640409
https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Kenneth_Keller#cite_note-4
http://mentalfloss.com/article/53178/first-woman-earn-phd-computer-science-was-nun
http://www.ncregister.com/blog/astagnaro/the-first-woman-to-earn-a-doctorate-in-computer-science-was-a-nun

Titulná fotka

https://www.findagrave.com/memorial/142617784

Venuje sa spoločenským, kultúrnym a náboženským témam. Člen Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Odporúčame

Blog
Kam už veda nedovidí

Kam už veda nedovidí

Od dôb osvietenstva sa stalo bežným popierať Božiu existenciu. Tento skepticizmus má neraz korene v úvahách typu: „Vedecký pokrok vyvrátil zmysluplnosť viery.“ Niekedy tieto myšlienky môžeme počuť aj z úst niektorých významných vedcov. Je však na mieste otázka - Nerobia títo učenci svojimi sebavedomými vyhláseniami vede medvediu službu? Naozaj argumentujú proti viere samotnej alebo iba nejakej z jej karikatúr?

Blog
P18

P18

Bola by škoda, keby hlboké myšlienky ostali nepovšimnuté širšou katolíckou, konzervatívnou a dovolím si povedať i kresťanskou verejnosťou. A nie len tou tínedžerskou.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.