Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. júl 2018

Ježiš predpovedal Rolling Stones!

Koncert The Rolling Stones v Prahe 4. 7. 2018 inšpiruje i porozumieť jeho širším súvislostiam. Evangelii gaudium 148 uvádza, že ľud vo svojom chápaní Božej vôle v niektorých otázkach postupne rástol na základe prežitej skúsenosti. Dodávam: Až dorástol i k pochopeniu súvislosti evanjelia a rockovej muziky!
Ježiš predpovedal Rolling Stones!

Upravené ilustračné foto: koncert Rolling Stones NO FILTER TOUR, Spielberg, Rakúsko, 16. 9. 2017

 

Katechizmus Katolíckej cirkvi (bod 66) píše, že hoci zjavenie je ukončené, nie je v úplnosti vysvetlené; počas stáročí má z neho kresťanská viera postupne získavať celý jeho obsah. Tak možno z Ježišovho proroctva získať i pochopenie textu, ktorým Ježiš predpovedal našu dobu:

 

„…začali celé zástupy učeníkov radostne veľkým hlasom chváliť Boha za všetky zázraky, ktoré videli, a volali: »Požehnaný kráľ, ktorý prichádza v mene Pánovom! Pokoj na nebi a sláva na výsostiach!«

Vtedy mu niektorí farizeji zo zástupu povedali: »Učiteľ, napomeň svojich učeníkov!«

On (Ježiš) odvetil: »Hovorím vám: Ak budú oni mlčať, budú kričať kamene«“ (Lk 19, 37-40)

 

Dnešné „zástupy učeníkov“ už ťažko môžu „radostne veľkým hlasom chváliť Boha za všetky zázraky, ktoré videli“ – lebo väčšinou žiadne nevideli, hoci Ježiš povedal, že tí, čo uveria, budú konať také skutky ako On, ba i väčšie… (Jn 14, 12; Mk 16, 17-18).

Kazatelia cirkví by i v súčasnosti mali byť súcimi služobníkmi Novej zmluvy, a nie litery, ale Ducha; lebo litera zabíja, kým Duch oživuje (2Kor 3, 6), ale oni zväčša viac než Duchom oplývajú tou literou: evanjelium iba komentujú a vedú rôzne moralizujúce reči. A to má svoje následky:

o tom, čo Ježišovi učeníci v pastorácii zanedbali, kričí rock’n’roll! 

Ba čo kričí – tie kamene sa budú doslova valiť a burácať! :

Anglicky rock = skala, kameň; v slangu i prachy (peniaze) a iné.

Rolling = anglicky valiaci sa, aj zvučný, hlasný, burácajúci.

Názov kapely The Rolling Stones (anglicky Valiace sa kamene) symbolizuje i to, že valiaci sa kameň machom neobrastie; je to metafora o tulákovi, čo sa nikde neusadí, nikde nemá domov, majetok, postavenie.

Inzercia

Tj. jeho srdce nikde nenašlo spočinutie a naplnenie.

To je výstižná metafora o našej dobe.

Rola rebelov zvyčajne pasuje skôr puberťákom, než sedemdesiatnikom, akými sú Rolling Stones …

Londýnsky básnik a spisovateľ Steve Turner (prispievajúci do The Times) v knihe Touha po nebi; Rock’n’roll a hledání spásy (Návrat domů, Praha 1997; s. 6 a 9-10) hovorí:

 

„Vo štvrtom storočí napísal sv. Augustín: »Stvoril si nás pre seba a nepokojné je srdce naše, kým nespočinie v tebe.« O nejakých pätnásť storočí neskôr bude Bruce Springsteen spievať: »Každý má hladné srdce.« Kniha Touha po nebi je pokusom urobiť medzi týmito dvoma výrokmi spojnicu. …

Mnohí ľudia sa domnievajú, že rock’n’rollu je náboženstvo ľahostajné …

Náboženstvo však malo hlboký vplyv takmer na všetkých rockových inovátorov a v kľúčových obdobiach pomáhalo vytvárať budúcu podobu ich hudby. Dokonca aj v srdci toho najviac svetského rock’n’rollu často nájdeme hľadanie transcendencie popísané slovami náboženského jazyka. Hudobníci stojaci pri zrode rock’n’rollu, ako bol Elvis Presley a Little Richard, boli ovplyvnení entuziazmom letničnej cirkvi. Soulová hudba vyrástla priamo z koreňov gospelovej hudby amerických černochov.

Keď cirkev stratila v šesťdesiatych rokoch svoj vplyv na mladých ľudí, prebudil sa záujem o primitívne, prírodné a exotické náboženstvá. Beatles vzhliadali k Východu a k Indii, Rolling Stones boli fascinovaní okultizmom, Van Morisson spieval o prírodnom mysticizme a Jim Morrison sa pohrával so šamanizmom.“

Takto rock’n’roll splnil Ježišove slová „Ak budú oni mlčať, budú kričať kamene“: nepokojné srdcia rockerov kričia ako valiace sa kamene, lebo tie srdcia nenachádzajú spočinutie nikde vo svete, v ktorom cirkvi akosi zanedbali rozvíjať schopnosť konať Božou mocou.

Kto sa chce o tejto téme – o jej príčinách a riešení – dozvedieť viac, nech si klikne na tieto moje texty:

Fyzik môže pomôcť pri štúdiu teológie!

Zbraň proti ZLU

O talentoch a schopnostiach, dare a službe

O viere Cirkvi, zázrakoch a Ježišovom údive

no nemohli posadnutého uzdraviť…

Premenenie na hore! – Aké? Na akej hore?

Podobenstvo o rozsievačovi - aktualizácia 2.0?

O empatii – zamyslenie nad homíliou pápeža Františka

Zoslanie ducha svetského

Účinným prekurzorom týchto nedostatkov pastorácie je aj výchova detí bez otcov (a mužov), o ktorej som začal písať v minulom blogu: prenáša zanedbávanie otcovstva a jeho následky i do Cirkvi, v dôsledku čoho je niekde i sama cirkev slepá voči Bohu. Toto vyplýva z porovnania výroku dvoch pápežov so Správou mimoriadnej synody o rodine z roku 2014, ktorá otcovskú problematiku prakticky celkom vynechala – pozri analýzu v blogu Nádvorie nenachádzajúcich?).

Preto – ako som už minule ohlásil – budem nabudúce v objasňovaní tejto témy pokračovať.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.