Ježiš predpovedal Rolling Stones!

Upravené ilustračné foto: koncert Rolling Stones NO FILTER TOUR, Spielberg, Rakúsko, 16. 9. 2017
Katechizmus Katolíckej cirkvi (bod 66) píše, že hoci zjavenie je ukončené, nie je v úplnosti vysvetlené; počas stáročí má z neho kresťanská viera postupne získavať celý jeho obsah. Tak možno z Ježišovho proroctva získať i pochopenie textu, ktorým Ježiš predpovedal našu dobu:
„…začali celé zástupy učeníkov radostne veľkým hlasom chváliť Boha za všetky zázraky, ktoré videli, a volali: »Požehnaný kráľ, ktorý prichádza v mene Pánovom! Pokoj na nebi a sláva na výsostiach!«
Vtedy mu niektorí farizeji zo zástupu povedali: »Učiteľ, napomeň svojich učeníkov!«
On (Ježiš) odvetil: »Hovorím vám: Ak budú oni mlčať, budú kričať kamene…«“ (Lk 19, 37-40)
Dnešné „zástupy učeníkov“ už ťažko môžu „radostne veľkým hlasom chváliť Boha za všetky zázraky, ktoré videli“ – lebo väčšinou žiadne nevideli, hoci Ježiš povedal, že tí, čo uveria, budú konať také skutky ako On, ba i väčšie… (Jn 14, 12; Mk 16, 17-18).
Kazatelia cirkví by i v súčasnosti mali byť súcimi služobníkmi Novej zmluvy, a nie litery, ale Ducha; lebo litera zabíja, kým Duch oživuje (2Kor 3, 6), ale oni zväčša viac než Duchom oplývajú tou literou: evanjelium iba komentujú a vedú rôzne moralizujúce reči. A to má svoje následky:
…o tom, čo Ježišovi učeníci v pastorácii zanedbali, kričí rock’n’roll!
Ba čo kričí – tie kamene sa budú doslova valiť a burácať! :
Anglicky rock = skala, kameň; v slangu i prachy (peniaze) a iné.
Rolling = anglicky valiaci sa, aj zvučný, hlasný, burácajúci.
Názov kapely The Rolling Stones (anglicky Valiace sa kamene) symbolizuje i to, že valiaci sa kameň machom neobrastie; je to metafora o tulákovi, čo sa nikde neusadí, nikde nemá domov, majetok, postavenie.
Tj. jeho srdce nikde nenašlo spočinutie a naplnenie.
To je výstižná metafora o našej dobe.
Rola rebelov zvyčajne pasuje skôr puberťákom, než sedemdesiatnikom, akými sú Rolling Stones …
Londýnsky básnik a spisovateľ Steve Turner (prispievajúci do The Times) v knihe Touha po nebi; Rock’n’roll a hledání spásy (Návrat domů, Praha 1997; s. 6 a 9-10) hovorí:
„Vo štvrtom storočí napísal sv. Augustín: »Stvoril si nás pre seba a nepokojné je srdce naše, kým nespočinie v tebe.« O nejakých pätnásť storočí neskôr bude Bruce Springsteen spievať: »Každý má hladné srdce.« Kniha Touha po nebi je pokusom urobiť medzi týmito dvoma výrokmi spojnicu. …
Mnohí ľudia sa domnievajú, že rock’n’rollu je náboženstvo ľahostajné …
Náboženstvo však malo hlboký vplyv takmer na všetkých rockových inovátorov a v kľúčových obdobiach pomáhalo vytvárať budúcu podobu ich hudby. Dokonca aj v srdci toho najviac svetského rock’n’rollu často nájdeme hľadanie transcendencie popísané slovami náboženského jazyka. Hudobníci stojaci pri zrode rock’n’rollu, ako bol Elvis Presley a Little Richard, boli ovplyvnení entuziazmom letničnej cirkvi. Soulová hudba vyrástla priamo z koreňov gospelovej hudby amerických černochov.
Keď cirkev stratila v šesťdesiatych rokoch svoj vplyv na mladých ľudí, prebudil sa záujem o primitívne, prírodné a exotické náboženstvá. Beatles vzhliadali k Východu a k Indii, Rolling Stones boli fascinovaní okultizmom, Van Morisson spieval o prírodnom mysticizme a Jim Morrison sa pohrával so šamanizmom.“
Takto rock’n’roll splnil Ježišove slová „Ak budú oni mlčať, budú kričať kamene“: nepokojné srdcia rockerov kričia ako valiace sa kamene, lebo tie srdcia nenachádzajú spočinutie nikde vo svete, v ktorom cirkvi akosi zanedbali rozvíjať schopnosť konať Božou mocou.
Kto sa chce o tejto téme – o jej príčinách a riešení – dozvedieť viac, nech si klikne na tieto moje texty: