Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. máj 2018

V meste pod Zoborom šírili kresťania „Nočnú horúčku“

V rámci piatkovej Noci kostolov sa v Nitre už po deviatykrát uskutočnila známa akcia Nightfever. Evanjelizačný projekt, očarujúci stále viac ľudí, prilákal do kostola aj neveriacich.
V meste pod Zoborom šírili kresťania „Nočnú horúčku“

Počas 8. ročníka celoeurópskeho podujatia Noc kostolov bolo na území Slovenska otvorených 28 sakrálnych stavieb. Spomedzi všetkých miest mala i tento rok najsilnejšie zastúpenie Nitra. Vo večerných hodinách tu boli sprístupnené napríklad ruiny zoborského kláštora či bazilika sv. Emeráma na hrade. V kostole Navštívenia Panny Márie, ľudovo nazývanom Kláštor, si bolo možné prezrieť aj kryptu, ktorá je počas roka pre verejnosť uzatvorená. Najväčším lákadlom však bola atmosféra celého Kláštora, pretože práve v ňom prebiehala päťhodinová adorácia Nightfever.

Nočná horúčka zachvátila celý svet

Korene Nightfeveru siahajú až do srdca nemeckého Kolína, kde bola počas Svetových dní mládeže prvý krát vystavená sviatosť oltárna. Dva milióny chlapcov a dievčat vtedy s nadšením adorovalo pred Eucharistiou.

„Medzi tými mladými ľuďmi boli niektorí, ako teraz už kňaz Andreas Süß, ktorí chceli urobiť niečo na formu Komunity Emanuel. Aby mali ľudia zážitok so stretnutia s Kristom, ktorý je vystavený vo sviatosti oltárnej,“ približuje históriu celosvetového evanjelizačného projektu školský kaplán páter Peter Šabo. Organizátori Nightfeveru (v preklade Nočná horúčka) chceli osloviť práve tú skupinu mladých ľudí, ktorá sa v piatkové večery nespútane zabáva. V neskorých nočných hodinách ich mladí kresťania pozývajú nachvíľu sa zastaviť, odložiť svoj pôvodný plán a vstúpiť do kostola.

Večer modlitby sa od roku 2005 rozšíril aj na ostatné kontinenty. Dnes je pod jeho oficiálnou stránkou zaregistrovaných vyše 400 miest. Jedným z ich je aj Nitra, kde Nightfever funguje už od roku 2014 a to hlavne vďaka terajším, ale i bývalým študentom z Gymnázia sv. Cyrila a Metoda (GCM).

Medzi dobrovoľníkmi sú aj „uličníci“

Podľa hlavného koordinátora nitrianskeho Nightfeveru, Adama Juríka, má Street team, skupina dobrovoľníkov pôsobiacich na ulici, veľmi kľúčovú úlohu. Hoci pozývanie do kostola býva pre študentov neraz skúškou odvahy, familiárne nazývaní „uličníci“ dokážu vďaka modlitbe zlomiť aj tie najzarytejšie srdcia. Dvojica dobrovoľníkov má totiž zakaždým spravodlivo rozdelené úlohy: jeden sa modlí a druhý pozýva.

„Ľudia majú tendenciu škatuľkovať iných podľa toho ako vyzerajú. A potom vás úplne prekvapí, keď taký človek, o ktorom by ste to vôbec nepovedali, ide do kostola s radosťou. Potom je to také povzbudenie, že to má naozaj zmysel,“ prezrádza z vlastnej skúsenosti „uličník“, vysokoškolák Filip Janeček.

Pred oltárom horelo okolo 800 sviečok 

Fungovanie celého Nightfeveru zabezpečuje približne 50 dobrovoľníkov, ktorí majú na starosti rôzne veci. Jednou z nich je aj vítanie ľudí v kostole, kde sprevádzajú prichodiacich až k oltáru, aby tu zapálili sviečku. Tento rok napočítali mladí po skončení Nightfeveru 769 sviečok, no predpokladajú, že počet ľudí bol za ten večer oveľa vyšší.

Inzercia

„Je to veľmi vzácne, robiť niečo takéto a priala by som si, aby sme to dokázali žiť aj každý deň. Nejakou inou formou, malými skutkami lásky, aby sme mali Nightfever stále,“ prezrádza svoje želanie bývalá študentka GCM, Dominika Bujdáková.


Dojmy účastníkov Nightfever:

„Veľmi pekne a starostlivo pripravené, hlboké zážitky, výborný hudobný doprovod = Nitrianske Medžugorie.“

„Ďakujeme za váš čas, veľký význam pokračovať v Nightfeveri. Pán Boh zaplať“

„Veľmi vám ďakujem za vytvorenie priestoru modlitby, pokoja. Veľmi ďakujem Pánu Bohu aj Vám, že ste mu spravili miesto“

„Akcia Nightfever sa mi veľmi páčila, je tu cítiť pokoj a lásku. Páčila sa mi výzdoba, chvály, vystavená sviatosť oltárna a tiež možnosť svätej spovede a duchovného rozhovoru. Kiež by bolo takých akcií viac. Oceňujem, že to robili mladí ľudia. Pán Boh zaplať.“

Autor: KATARÍNA VARGOVÁ

Foto: ADAM RÁBARA

Odporúčame

Blog
Slovenský variant ruskej rulety

Slovenský variant ruskej rulety

Naše rozlišovanie je otupované chaosom v nás samých. Keď by sa raz vraždenie novinárov stalo u nás takou banálnou samozrejmosťou, akou je dnes usmrcovanie počatých občanov SR, tak potom by sme už nemali mať spoločenský problém s násilím. Sme svedkami vlastnej rozpoltenosti. Cudzie záujmy do nás infiltrujú diktát zrady voči prvotnej pravde dejín. Démono-kracia namiesto demokracie?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.