Prvotná myšlienka manifestácie vzišla od Mariána Šťastného (vtedajší výkonný predseda Svetového kongresu Slovákov), ktorý na 25. marec 1988 plánoval protestné zhromaždenia pred zastupiteľskými úradmi ČSSR vo svete za dodržiavanie náboženských práv a slobôd v ČSSR. Tajná správa o tomto zámere poslaná v čokoláde po svokre Jána Čarnogurského príde aj po tridsiatich rokoch vzrušujúca. Predstavitelia tajnej cirkvi sa k tomuto plánu pridali a naplánovali pokojné 30-minútové zhromaždenie so sviečkami v rukách. Hlavnými požiadavkami zhromaždenia bolo menovanie katolíckych biskupov na voľné diecézy podľa rozhodnutia Svätého otca, právo na náboženskú slobodu a dodržiavanie občianskych práv v ČSSR. Je zaujímavé, že napriek tomu, že z akcie zahraničných Slovákov nakoniec nič nebolo, organizátori na Slovensku okolo Františka Mikloška, Jána Čarnogurského a ďalších od svojho zámeru neustúpili. Aj keď bola manifestácia organizovaná podľa vtedajších platných predpisov, komunistická vláda najprv účastníkov psychicky zastrašovala, následne však pristúpila k rozohnaniu manifestácie vodnými delami.
Vieme si teraz predstaviť, že štátny systém takto brutálne zasiahne proti pokojne manifestujúcim občanom?
Vo viacerých mestách na Slovensku sa budú pri tejto príležitosti konať spomienky. Aj v Ružomberku je pripravený Diskusný večer na tému 30. výročia Sviečkovej manifestácie sobotu 24. marca o 17:00 v Synagóge.