Prečo by mal byť Fico na námestí a prečo Matovič na tribúne

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prečo by mal byť Fico na námestí a prečo Matovič na tribúne

Protestovať proti vláde a nechcieť sa zapliesť s inými politikmi je naivné. Existencia politikov ktorí v týchto dňoch nie sú na námestiach je znakom nezrelosti.

Posledné dva týždne sa na Slovensku uskutočnilo viacero protivládnych protestov, na ktorých som sa nezúčastnil. Je mi to ľúto a verím, že to v blízkej budúcnosti napravím. Napriek tomu, demonštrácie majú viacero neduhov, na ktoré chcem upozorniť - snáď tým prispejem k pozitívnej zmene.

Aktuálne demonštrácie sa podobajú na tie z roku 1989 a sú rozdielne od Pochodov za život a Sviečkovej manifestácie (o týždeň má 30. výročie, nezabudli ste?). Súčasné demonštrácie, podobne ako Nežná revolúcia, majú za cieľ VYMENIŤ ĽUDÍ. Pochody za život a Sviečková manifestácia kládli politické požiadavky, ktoré sa týkajú ZMENY SPOLOČNOSTI, nie primárne ľudí. Hoci dosiahnute politických požiadaviek Pochodov za život by sa dalo dosiahnuť aj správnou výmenou ľudí.

Ak ale teraz chceme zmeniť ľudí, očakávalo by sa, že navrhneme konkrétnu zmenu. Vytláčanie opozície z účasti na tribúne na jednej strane môže priniesť účasť tých, ktorým sú akíkoľvek politici odporní, ale aj títo ľudia si buď musia uvedomiť, že nevolením zmena nepríde. Ak si to neuvedomia a budú ďalej odmietať alternatívne ponuky politickej reprezentácie svojich záujmov, ich prítomnosť je v konečnom dôsledku irelevantná.

Ďalším neduhom je neprítomnosť opačného názoru na námestiach. Nebolo by pre debatu o problémoch v spoločnosti osožné, keby politici nediskutovali len v sterilnom prostredí médií a osobne sa nestýkali len s davmi fanúšikov na straníckych mítingoch a oslavách MDŽ? Chce to odvahu byť prítomný na námestí, kde sú stovky ľudí s negatívnou emôciou voči mojej osobe. Ale ak som presvedčený o správnosti svojho postupu, vystavenie sa riziku opľutia a nadávok a trpezlivá snaha diskutovať vytvára morálnu prevahu, ktorá pomáha vyhrávať boje. K takémuto postoju vyzývam aj politikov, ktorých považujem za svojich zástupcov. Totiž "Radosti a nádeje, žalosti a úzkosti ľudí dnešných čias, najmä chudobných a všetkých, ktorí trpia, sú zároveň radosťami a nádejami, žalosťami a úzkosťami Kristových učeníkov a niet nič naozaj ľudské, čo by nenašlo ozvenu v ich srdciach."

Byť prítomný pri tých, ktorí túžia po zmene k lepšiemu je pre nás katolíkov prirodzené.

-----------------------------

PS: Držím zajtra palce ľuďom v KDH. Je užitočné, aby spoločnosť bola konfrontovaná s politickými postojmi explicitne informovanými vierou v Ježiša Krista a je pre nás kresťanov užitočné, aby sme boli konfrontovaní s námietkami voči nesprávne formulovaným prenesením našej viery do praxe. Zlato sa tým čistí.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo