Čím je terajší predseda KDH Alojz Hlina výnimočným?

Čím je terajší predseda KDH Alojz Hlina výnimočným?

Od ohlásenia kandidatúry poslanca NR SR Richarda Vašečku na predsedu KDH 7. februára 2018 premýšľam, čo bude s KDH. Čítala som už množstvo analýz a komentárov. Zažila som už veľa diskusií i možno hádok, kto bude lepším predsedom či on či terajší predseda Alojz Hlina. Za celú situáciu sa tiež modlím a pýtam sa, čo je lepšie pre kresťanskú politiku na Slovensku.

Ak chce človek spraviť dôležité rozhodnutie (voľbu predsedu KDH za takéto rozhodnutie považujem), mal by vyhodnocovať, sledovať okolie a počúvať. A preto to poviem na rovinu. Čudujem sa tým, ktorí stále nechápu, že ak sa Richard Vašečka nestane predsedom KDH a zostane len radovým členom, KDH sa do parlamentu opäť nedostane. Najprv to skúsim ozrejmiť faktami.

KDH v posledných mesiacoch vykazuje viac ako sedem percent. Prieskumy trhov na základe vyzbieraných dát tvrdia, že z najväčšej časti (viac ako z polovice) sú to ľudia, ktorí volili KDH aj v posledných voľbách. Prírastok prichádza najmä od ľudí, ktorí sa volieb pred dvoma rokmi nezúčastnili (približne štvrtina až tretina) a posledná zhruba štvrtina až pätina sú voliči strán, ktoré majú aj svoj konzervatívny rozmer – teda OĽaNO, SNS či v menšej miere Sme rodina. Ak by sa, naopak, súčasní voliči KDH niekam chceli pohnúť, najčastejšie by to bolo k OĽaNO či SNS, alebo k Smeru. A táto posledná veta je dôležitá aj pre moju súkromnú analýzu. (https://www.aktuality.sk/clanok/562445/komentar-petra-bardyho-nahradi-performera-hlinu-zaryty-konzervativec/)

Richarda Vašečku osobne poznám už takmer päť rokov a nebudem tu písať, čo všetko si na ňom vážim, lebo je to v podstate verejne známe. Vyzdvihnem len jednu vec – spoločne sme párkrát absolvovali viacero školení, ktoré pripravovali potenciálnych politikov do NR SR, regionálnej či miestnej samosprávy. Okrem odbornej časti boli súčasťou tréningov v rámci projektu Kresťan v politike modlitba a žehnanie si navzájom. Napriek tomu, že Richard Vašečka bol vtedy súčasťou OĽaNO, otvorene sa modlil za KDH. Vždy mu totiž na KDH záležalo a nikdy som ho nepočula povedať krivé slovo na toto hnutie.
Počas týchto rokov som tiež videla, ako vie osloviť mladých i starších ľudí, ktorí sa nachádzajú v charizmatických spoločenstvách, ale aj tak som mu žehnala. Aj keď ma bolelo, že nie je u nás a hlasy pri voľbách do NR SR prechádzajú k OľaNO.

Doteraz si pamätám, ako som bola PR manažérom KDH a mala som v kampani v roku 2012 na starosti mítingy.

Preplnené haly, prieskumy nám dávali miestami viac ako 12 % a moja odpoveď na otázku, koľko budeme mať percent, bola: „Budem rada, ak to bude viac ako 8 %.“ (Nechcem tu opisovať, ako sa všetci na mňa hnevali, že nám málo verím. No nakoniec sme mali 8,82%.) Vnímala som okolnosti a aj našim zahraničným poradcom som povedala, že to vyhodnocujú zle, a že OľaNO nám zoberie hlasy. Totiž, kamkoľvek som prišla k svojim priateľom, počúvala som to isté: „My už KDH voliť nebudeme. Dáme hlas OĽaNO – nie kvôli Igorovi Matovičovi, ale preto, že tam kandiduje Richard Vašečka.“ Aj keď som sa snažila svojim známym vysvetliť, že aj my máme úprimne veriacich ľudí, odpoveď bola rovnaká: „My už KDH neveríme.“

To isté sa zopakovalo v roku 2016 a ešte v silnejšom vydaní, keďže na kandidátke OĽaNO sa už nenachádzal len jeden človek, ktorý má veľké zázemie v charizmatických spoločenstvách, ale spolu s ním to boli štyria, tzv. K4.

Vedela som, že je zle a prosila som, aby kresťanskí lídri, ktorí sa združili pod názvom Naša voľba, podporili pred voľbami aj úprimne veriacich ľudí z KDH. Stalo sa – spoločenstvám bol rozoslaný e-mail, v ktorom okrem iných odporúčali voličom KDH krúžkovať aj terajšiu členku Predsedníctva Renátu Ocilkovú či predsedu Fóra života Mareka Michelčíka a rovnako predsedu eRka Maroša Čaučíka či poslanca VÚC PSK Františka Orlovského. Žiaľ, ani to už nepomohlo. Meno Alojza Hlinu, napriek tomu, že kandidoval, sa v tom maile nenachádzalo.

To, že  hlasov od volebnej skupiny Richarda Vašečku môže byť dohromady okolo 50 – až 60 tisíc, vedia aj odborníci - analytici i v samotnom vedení KDH (https://dennikn.sk/1027010/kandidat-na-sefa-kdh-vasecka-je-silny-konzervativec-no-nechava-si-to-najma-pre-svoje-spolocenstva/). Práve preto sa časť ľudí v KDH domnieva, že by príchod Richarda Vašečku a s ním i voličov spoločenstiev bol pre hnutie veľkým prínosom. Dúfajú tiež, že by sa k nemu mohla pridať aj časť konzervatívnych poslancov OĽaNO. A nielen oni, Vašečka má totiž nadštandardné vzťahy s mnohými ďalšími kresťanmi angažujúcimi sa v politike, ktorí nie sú súčasťou KDH. Problémom však je predseda Alojz Hlina. Pokiaľ bude on lídrom, do KDH ďalšie osobnosti neprídu. A to netvrdím ja, v kuloároch to tvrdia oni.

Je to smutné a ja to nechápem, že časť štruktúr KDH verí človeku, ktorý im hlasy v roku 2016 nepriniesol.  Vďaka súčasnému predsedovi sa totiž už raz KDH do parlamentu nedostalo... Alojz Hlina v ostatných parlamentných voľbách nedostal 10 tisíc krúžkov, ktoré deklaroval, že musí dostať každý, kto chce pôsobiť v národnej politike. Keby splnil svoj sľub, KDH je v parlamente. (https://www.postoj.sk/6945/hlina-ak-nemate-mat-10-tisic-kruzkov-nechodte-do-politiky)

Nepochopiteľné pre mňa je i to, že mu veria, aj keď za svoje aktivistické vystupovanie a chovanie sa dostal pokutu (https://domov.sme.sk/c/20520455/hlina-dostal-za-zamurovanie-nebankovky-pokutu-90-eur.html). Rovnako ma prekvapuje, že im nevadí jeho slovník, ktorý nie je hodný predsedu KDH.

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10207191061934932&id=1834567990

Preto sa pýtam: „V čom je terajší predseda výnimočný?“ Tým, že má zrazu KDH 7,7 %? Pred voľbami v roku 2016 ich malo tiež. A akosi to nevyšlo... V poslednom prieskume pred voľbami v roku 2016 malo 6,6 % a výsledok vo voľbách bol 4,9 %. To znamená, že KDH sa stále reálne potáca na hranici zvoliteľnosti do parlamentu. Je to však stále málo.

Alebo je to skutočnosť, že máme predsedu PSK? Pri všetkej úcte, bez podpory OľaNO, a teda práve vyššie spomínaných spoločenstiev, by nim nikdy nebol. Toto priznal verejne na okresnom sneme  KDH sabinovského okresu 25. februára 2018 aj terajší predseda Alojz Hlina.

Dôležitým dôvodom, prečo ho nemôžem podporiť, je aj to, že odmieta používanie Sv. Písma. Vraj do politiky nepatrí, ale do cirkvi a kostola. A my, členovia KDH, azda nie sme členmi cirkvi? Okrem toho, nectí si ani svojich predchodcov – nazýva ich skrachovancami (https://aktualne.centrum.sk/slovensko/spolocnost/komentar-alojza-hlinu-pan-boh-miluje-aj-skrachovancov.html). Asi mu nič nehovorí ani úcta k starším.Áno, aj oni majú chyby a vonkoncom sa ich nemienim zastávať, ale títo naši „otcovia“ KDH stáli pri zrode hnutia aj pri boji s mečiarizmom. Pričom Alojz Hlina Mečiara tom čase volil a verejne podporoval (https://tv.sme.sk/v/13778/hlina-ano-v-roku-1994-som-volil-meciara.html).

Dôvod, prečo som za Richarda Vašečku, je aj čisto prozaický – ak nebude predsedom strany a zostane len radovým členom, v nadchádzajúcich parlamentných voľbách, ktoré môžu byť aj predčasné, prejde tých 50 – 60 tisíc hlasov, ktoré by mohli prejsť ku KDH, do OĽaNO, k zvyšným členom K3 či mnohým ďalším, ktorí môžu pribudnúť na kandidátke OĽaNO. Pretože v posledných voľbách ľudia dali a dávajú svoj hlas viac konkrétnym politikom ako strane. Hoci sú v stranách, ako je tá Igora Matoviča. Mnohých z nich poznajú totiž aj osobne z mnohých spoločenských či kresťanských – modlitbových podujatí.

Aktuálne jediný poslanec KDH v NR SR je realista a aj v týchto dňoch, keď Slovenskom hýbe vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, je pokojný a má nadhľad. Nekričí do vetra, odstúpte, aj keď odstúpiť majú, ale hľadá pravdu. Všimol si tiež, že Ján Kuciak v kauzách, ktorým sa venoval, a vyzerá, že pre niektoré aj zomrel, zabŕdol aj do potratového biznisu. (https://www.aktuality.sk/clanok/562287/biznis-bez-zodpovednosti-ako-sa-zaraba-na-potratovych-tabletkach/). Svoj pohľad na celú situáciu poskytol a informácie ku postupu polície i Slovenskej informačnej služby si preveroval aj dnes (6.marca 2018) ako jediný poslanec KDH v NR SR počas zasadnutia  Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Na celoslovenský snem KDH 17.3.2018 po priebehu nášho okresného snemu, ktorý síce bol demokratický, ale neetický, zatiaľ ísť nemôžem (dnes 6. marca 2018 som podala disciplinárne konanie na okresného predsedu KDH v Sabinove), ale prosím Vás, vážení členovia rady a delegáti, zamyslite sa a nenechajte KDH zaniknúť. Voľte aj namiesto mňa Richarda Vašečku za predsedu KDH. Je zárukou toho, že pritiahne ďalších voličov, ako aj toho, že neostaneme v komunálnych voľbách mimo tvoriacich sa pravicových koalícií. A tiež toho, že KDH sa vráti do parlamentu, ba čo viac, nezostane len v ňom, ale bude súčasťou stabilnej pravicovej vlády. Nie je to Richard Vašečka, ktorý KDH rozdeľuje. Ak však zvolený nebude, zo strany síce neodíde, ale prídeme o jedinečnú šancu zjednotiť kresťanské sily na Slovensku.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo