Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. marec 2018

Červená mafia - od víťazného februára k vražde novinára

Vražda novinára Jána Kuciaka skúmajúceho korupčné kauzy je prejavom a dôsledkom slovenského politického a právneho systému, ktorý v miere korupcie a vymožiteľnosti práva patrí medzi najhoršie na svete. Tragicky zviditeľnila ako veľmi sa náš komunistický kapitalizmus podobá na mafiánsky. Najväčšiu zodpovednosť majú vládne koalície Ficovho Smeru. Jeho základy sa kládli v Moskve, pri komunistickom prevrate v r. 1948, a za Mečiarovej vlády.

Za vraždou novinára Kuciaka a jeho snúbenice Kušnírovej pravdepodobne nie je také prepojenie na premiéra, jeho ľudí či štátne orgány ako v prípade únosu syna prezidenta Kováča a vraždy R. Remiáša. Ale rovnako ako Mečiar, Slota a spol., aj Fico, Danko a spol. sú zodpovední za skorumpovaný spoločensko-politický a právny systém, ktorý to umožnil a takto sa prejavil.

Problém jasne pomenoval napríklad britský ambasádor: M. Roberts: „Zvolenie Š. Harabína na čelo súdov by bolo v Británii nemysliteľné. ... Dvadsať percent sumy je stratených pri každom tendri. Mám podozrenie, že to môže byť ešte viac.“ ... „Na Slovensku je širší problém s vládou práva, nejde len o samotné súdnictvo. Ak sa pozriete, ako málo vážnych korupčných prípadov bolo dotiahnutých, je zrejmé, že niečo nefunguje." (Sme, 21.12.2010) http://www.sme.sk/c/5692408/na-uplatky-ide-20-percent-z-kazdeho-tendra.html Odvtedy len pribudli rozkradnuté milióny.

Najdôležitejšie nie je, či sa potvrdí podozrenie, že vraždu vykonal niekto z talianskej mafie, alebo domáci podnikatelia, ktorí v spolupráci s Ficovým Smerom a Dankovou SNS presúvajú cez garážové a schránkové firmy vytunelované milióny do daňových rajov. Podstatné je, že náš (post)komunistický kapitalizmus sa až príliš podobá na ten mafiánsky.

Jasne to ukazuje jeho porovnanie s tým, ako činnosť mafie v knihe Cosa Nostra opísal Giovanni Falcone, vyšetrujúci sudca a štátny prokurátor, ktorého 23.5. 1992 zavraždila mafia, proti ktorej dôsledne a úspešne bojoval, (slovensky Kallligram 2003)

Mafia a štát

„Cosa Nostra nie je anti-štát, ale skôr jeho paralelná organizácia pôsobiaca v ilegalite, ktorá chce profitovať z chýb ekonomického rozvoja. ….Mafia je vzhľadom k spoločnosti a jej inštitúciám tá najagilnejšia, najpružnejšia a najpragmatickejšia organizácia, akú si možno predstaviť.“ Komunistická strana vytvorila paralelnú organizáciu, ktorú mocensky aj ústavným článkom o vedúcej úlohe KS nadradila štátu, kde mala posledné slovo v každej škole, podniku, úrade. „Mafiánska logika je logika moci, ktorá vždy slúži nejakému cieľu." (G.F.) „Poslední slovo komunismu je vládnout a nikoli zachraňovat; jeho velikým heslem je moc a nikoli pomoc.“ (Karel Čapek, Proč nejsem komunistou, 1924)

Násilie mafie a totalitnej strany

„Násilie a krutosť v tejto organizácii nikdy nie sú neopodstatnené. Vždy predstavujú posledné východisko, keď sú už všetky ostatné metódy zastrašovania neúčinné. … Nikto si nemôže dovoliť neposlúchnuť rozkaz výboru alebo šéfa rodiny - ani keď ide o zabitie. Cosa Nostra je založená na poslušnosti. Kto vie poslúchať a vykonávať rozkazy bez sebamenšieho oponovania má kariéru zaručenú." (G.F.) Podstatou komunizmu nie je sľubovaná sociálna spravodlivosť, ktorú hlásalo kresťanstvo už 1900 rokov pred ním, ale spôsob ako ju dosiahnuť - likvidáciou nepriateľov „pokroku", robotníckej triedy, a hlavne jej vedúcej sily Komunistickej strany. „Železnou rukou privedieme ľudstvo ku šťastiu" hlásali Leninovi boľševici. „My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutiti krk. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry!“ povedal v parlamente K. Gottwald v r. 1929. O rozhodnutiach Vodcu a ÚV KS sa nediskutovalo, ale sa bezvýhradne vykonávali.

Podobne ako šéfovia mafie, aj KS mala vlastné ozbrojené zložky - Ľudové milície. Tie prinajmenšom na zastrašenie oponentov použila aj vo februári 1948. Tým, ktorí poslušne platia výpalné a tolerujú ich výsadné postavenie mafia aj komunisti zabezpečujú relatívny pokoj, a niekedy aj prácu a sociálne istoty.

Úplatky a biznis voľného trhu

„Úplatky dnes platia prakticky všetci“ napísal Falcone v r. 1995. Za všetko možné sa u nás platili za komunistickej vlády. Podľa československého Federálneho štatistického úradu občania vo forme úplatkov začiatkom osemdesiatych rokov vyplatili okolo 3-4 miliárd korún. „Na základe týchto presunov peňazí stráca takmer každá domácnosť, ale podľa odhadu odborníkov získavajú len asi 3 % ekonomicky činného obyvateľstva. … Väčšina však nestráca len peniaze, narúša sa jej motivačný systém....“ (Pravda, 7.2.1989) V akomkoľvek obchodnom vzťahu so štátom a pri úradnom vybavovaní sa platia podnes, a známosti či stranícka príslušnosť sú tu najúčinnejšou kvalifikáciou.

„Vzrastajúca prítomnosť Cosa Nostry v legálnom ochode nie je pozitívnym signálom pre ekonomiku. Mafián v pozícii priemyselníka … bohatý a istý si tým že môže disponovať veľkými peniazmi, ktoré si nemusel požičať a nemusí ich ani vrátiť, vynaloží všetko úsilie, aby si vo svojej podnikateľskej oblasti vytvoril monopol.“ Obrovský majetok väčšiny (post)komunistických zbohatlíkov bol získaný podvodnými špekuláciami, korupčnou privatizácioi, podvodmi i pôžičkami z bánk, ktoré nemuseli vrátiť. Nejasný pôvod má aj obrovský majetok a monopol Penty, ktorej zakladatelia študovali v Moskve, a ktorej hlavným poradcom je generál ŠtB Lorenc. Výsledkom takého monopolu J&T vo Vysokých Tatrách je zdraženie všetkých služieb aj arogantné konské pólo na Štrbskom plese, v Bratislave ho vidíme na nábreží od mosta SNP po Karloveskú zátoku. Podobne Váhostav Ex-eštebáka a miliardára Širokého a ďalší.

Garážové firmy a štátne zákazky

„Keďže finančné machinácie pri prepieraní špinavých peňazí nemôžu robiť úplne zainteresované organizácie,... zadávajú túto úlohu expertom medzinárodného finančníctva tzv. „bielym golierom“, ktorí vstupujú do služieb organizovaného zločinu, aby prevádzali nezákonne nadobudnutý kapitál do dobre známych „daňových rajov“. (G.F.) Ďalej Falcone opisuje niekoľko takýchto operácii, ktoré na nerozoznanie pripomínajú činnosť slovenských „garážových firiem“ napr. pri kauze emisií pod záštitou SNS za 1.vlády R. Fica.

„Keď hovoríme o mafiánskych príjmoch, nemôžeme zabudnúť na konkurzy verejného obstarávania. Dokonca si kladiem otázku, či to pre Cosa Nostru nie je ten najlukratívnejší obchod. Kontrola verejných konkurzov … v súčasnosti dosahuje nevídané rozmery. Nezáleží či firma, ktorá získala zákazku je zo Sicílie, Francúzska alebo Nemecka....ak chce pracovať na Sicílii, musí sa podriadiť tunajším podmienkam.“ V čom sa to odlišuje od Slovenska, a kde má pôvod väčšina našich veľkopodnikateľov a s nimi takto spolupracujúcich štátnych úradníkov?

„Na Sicílii, akokoľvek je niekto inteligentný a pracovitý, neznamená to ešte že urobí kariéru... Sicília urobila z klientelizmu pravidlo života. V takom prostredí sa čisté a profesionálne schopnosti ťažko uplatňujú. To, čo platí je vplyvný priateľ alebo známy.“ (G.F.) U nás z klientelizmu a korupcie urobila pravidlo života 40 ročná vláda komunistickej strany. Tak ako na Sicílii všetko prevyšovala príslušnosť k mafii, u nás bolo nadovšetko členstvo v Komunistickej strane. Platí to podnes. Dobre vieme, že na Slovensku základnou podmienkou úspechu žiadosti o eurofondy či štátne dotácie je zveriť vybavovanie za veľký podiel zo zisku vhodnej firme či osobe.

Inzercia

Polícia, prokuratúra, justícia

„Súčasná organizácia justičných úradov neuľahčuje prácu vyšetrujúcim sudcom, ktorí majú pred sebou mafiánsku organizáciu oddávna pevne začlenenú do mocenských štruktúr." (G.F.) Súčasná organizácia justičných úradov na Slovensku chráni dedičov a pokračovateľov komunistickej diktatúry od r. 1948 pevne začlenených do mocenských štruktúr. Chráni ich korupčné vzťahy, tunelovanie štátu a výsadné mocensko-ekonomické postavenie. Roky aj pomocou mečiarovych amnestií, odložením prípadov prokurátormi, prehrávaním sporov štátu s tunelármi a veľkozlodejmi pomocou procesných chýb a zmeškaných termínov. O tom bola aj kauza Baštrnák a mnohé ďalšie vrátane rozkrádania eurofondov.Tých podobností je ešte viac, prvý krát som ich spomínal už v marci 2012, v trojdielnom blogu „Ćervená mafia a zrodenie Goorily“.

Mafia na Slovensku po slovensky

Vyššie uvedené dokazuje, že ak na Slovensku úspešne podniká talianska mafia, tak aj preto, že sem prišla do sebe blízkeho prostredia. To začali budovať komunisti po prevrate vo februári 1948, pričom vzorom a učiteľom im boli sovietski súdruhovia z Moskvy. (viac tu: https://blog.postoj.sk/24829/komunista-ako-svina-v-zahrade-statu )

Po príliš Nežnej revolúcii im politika hrubých čiar za minulosťou umožnila upraviť komunistický korupčný a papalášsky systém na potreby a možnosti voľného trhu. Mečiar, Slota a ich zlepenec exkomunistov a nacionalistov ho zabetónovali do základov nimi zakladanej samostatnej Slovenskej republiky. Dzurindova koalícia vládla slušnejšie, oživila ekonomiku, ale so spravodlivosťou si veľké starosti nerobila, a deboľševizáciu a demokratizáciu dôsledne nedotiahla. Aj preto prišiel Ficov Smer, ktorý už počas prvej vlády s HZDS a SNS dal korupčnému tunelovaniu nový rozmer. (viac napr. tu: https://blog.postoj.sk/11449/smer-robi-pre-ludi-pre-ktorych )

Komunisti a mafia, mládež a novinári

Najväčší rozdiel je v tom, že zatiaľ čo v Taliansku mafia vraždí vyšetrovateľov a politikov, ktorí jej stoja v ceste, na Slovensku, podobne ako v Putinovom Rusku zabili novinára. Preto, lebo tu polícia, prokuratúra a súdy priamo alebo nečinnosťou pomáhajú korupčným prepojeniam vládnych strán, štátnych úradníkov a mafiánskych podnikateľov, a objasňovanie korupcie zostáva na investigatívnych novinároch. Iste sú tu aj čestní a kvalitní policajti a sudcovia. Tých však často "spacifikujú" ich nadriadení, kolegovia, alebo nečinní prokurátori.

Aj to začalo už od februára 1948, keď komunisti likvidovali každý pokus o nezávislé informácie. Na novinárov útočil V. Mečiar a opakovane aj exkomunista Fico.

Komunisti si prevrat vo februári 1948 pripravili aj tým, že vo vláde Národného frontu, ktorá na základe rokovaní v Moskve nahradila Benešovu exilovú vládu, mali rezort Vnútra a fakticky ovládali aj justíciu. Za Mečiara viedol jeho človek ministerstvo vnútra aj SIS, a jeho partner Gašparovič potom im blízkymi ľuďmi obsadzoval vedenie súdov i prokuratúry. Rovnako má Ficov Smer v každej vláde ministerstvo vnútra, a preto tam tak úporne drží Kaliňáka.

Tak ako mafiánski bosovia vychovávajú nové generácie, aj za 25 rokov štátnej samostatnosti SR už vyrástla nová generácia, úradníkov, právnikov, podnikateľov, ktorá nebola v KS, ale prevzala spôsoby svojich učiteľov. Našťastie aj mladých, ktorí sa angažujú pre spravodlivosť ako organizátori protikorupčných akcií v kauze Baštrnák&Kaliňák, alebo zavraždený novinár Kuciak.

Tým treba pripomínať, a „držať palce“, aby nespravili tú istú chybu ako „revolucionári“ z Novembra 1989: Na skutočnú zmenu nestačí vymeniť vládu a niekoľko desiatok ľudí. Treba zásadne zmeniť systém vrátane justície a prestať s politikou hrubých čiar za minulosťou.

Konšpiračný web verzus pápež František

Tým by som rád skončil, ale musím upozorniť na dva vážne „detaily“. Médiá už informovali, že na slovenskej Wikipédii niekto znevažujúcimi konšpiráciami zmenil text o Jánovi Kuciakovi. Ku mne sa už z dvoch strán e-mailom dostal odkaz a text na túto tému z webu aeronet.cz / AENews. Text má rovnaký scenár akým podobné texty bojovali proti zrušeniu Mečiarových amnestií a protikorupčným manifestáciam v kauze Bonaparte - v kauze Baštrnák&Kaliňák, napríklad na akoby kresťanskom webe alianciazanedelu.sk : Podľa nich všetko organizujú mimovládky manipulované zo Západu a Sorosovi agenti zodpovední aj za ukrajinský Majdan, spojené s médiami. Cieľom je majdanizácia Slovenska a ohrozenei jeho štátnosti ….

Poslal mi to so zjavným súhlasom aj kamarát ktorý predchádzajúce pamflety posielal spolu s propagandou Kotlebovej ĽSNS, a textami exmečiarovky Zelenayovej a JUDr. Harabína.

Aj preto pripomínam, že týždeň predtým ako médiá informovali o vražde J. Kuciaka so snúbenicou som na Postoji publikoval blog o tom ako pápež František opakovane odsudzuje korupciu a vyzýva na aktívny boj proti nej. Napriek tomu, žepápež  to stanovil ako svoj úmysel „apoštolátu modlitby na február 2018“, zahájil konferenciu na tú tému a vyzval biskupov k spolupráci v tejto veci, slovenskí cirkevní predstavitelia ani médiá o tom ani len neinformovali. V článku je aj krátke vatikánske protikorupčné video pápeža Františka. Úvodný odstavec som začal citátom pápeža Františka, ktorý sa o niekoľko dní ukázal tragicky prorocký: „Korupcia je apokalypsa demokracie, rúhanie, kultúra smrti, zlo proti ktorému treba rázne bojovať." Text je tu: https://blog.postoj.sk/30857/papez-frantisek-korupcia-je-ruhanie-na-slovensku-aj-tradicia

Odporúčame

Blog
Pápež František: „Korupcia je rúhanie". Na Slovensku aj tradícia

Pápež František: „Korupcia je rúhanie". Na Slovensku aj tradícia

„Korupcia je apokalypsa demokracie, rúhanie, kultúra smrti, zlo proti ktorému treba rázne bojovať." Tieto slová pápeža Františka, ktoré hovorí aj na vatikánskom protikorupčnom VIDEU, na Slovensku ignoruje aj mnoho cirkevníkov, podobne ako slová, ktorými pápeži odsúdili komunizmus a nacionálny socializmus. Aj preto je tu korupcia tradíciou, ktorá má korene už v uhorskej cirkvi, arizácii a komunistickej diktatúre.

Denník Svet kresťanstva