Ježiš je pravým dôvodom Vianoc

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ježiš je pravým dôvodom Vianoc

Niektorí si Vianoce nevedia predstaviť bez dovolenky v teple pri mori, iní bez filmu Tri oriešky pre Popolušku. Dokážu ich však stráviť bez Boha.

Ak odstránime vnútorný obsah, ktorým je posolstvo o narodení Božieho Syna, Ježiša Krista, vianočné sviatky sa stanú pre nás prázdnym ligotavým pozlátkom, ktorému chýba zmysel a obsah. 

Večný Boh vstupuje do ľudskej časnosti

Nemecký biskup Rudolf Graber (1903 - 1992) sa raz vyjadril slovami: „To, čo sa stalo v Betleheme, prekonáva stvorenie sveta. Lebo to, že jediný Boží Syn, druhá božská osoba, sa chystá na tejto malej nepatrnej zemi stať človekom, jednoducho prekonáva všetko.“

Apoštol Pavol vo svojom liste veriacim do regiónu Galácie nazýva tento rozhodujúci okamih ľudstva výrazom plnosť času. „Ale keď prišla plnosť času, Boh poslal svojho Syna, narodeného zo ženy, narodeného pod zákonom, aby vykúpil tých, čo boli pod zákonom, a aby sme dostali adoptívne synovstvo“ (Gal 4, 4-5). Vianoce sú radostným slávením stretnutia Božej večnosti s našou ľudskou časnosťou, čo Pavol veľkolepo nazval plnosť času. To preto, že Boh sa stáva v Ježišovi ľudským bytím.

Áno, čelíme skutočnosti, že Vianoce sa dostali do zajatia reklám a komercializácie. Badám však, že rastie počet nielen kresťanov, ale vôbec ľudí dobrej vôle, ktorí túžia vianočné sviatky prežiť v ich pôvodnej kráse a v čistom dojatí. Ide o veľký príbeh ľudských dejín. Boh sa stáva uchopiteľným. Dotýka sa nás a my sa dotýkame jeho.

V Ježišovi je Boh s nami

V dnešnej dobe sa potrebujeme stať duchovnými reštaurátormi, ktorí odvážne, pravdivo a s láskou budú odkrývať pôvodnú krásu ľudského života a dobrodružstvo nášho milujúceho Boha, ktorého prekryl hluk reklám a nánosy materializmu. Dieťa v Betleheme nerobí okolo seba lomoz. Prichádza v tichu. Vianoce sú o veľkosti Boha.

V spoločnosti, ktorá si v minulosti (a aj dnes) vážila spoločenské postavenie, prestíž a bohatstvo, sa Boh v Ježišovi stal zraniteľným, chudobným a nahým. Práve preto, že je Boh, sa rozhodol podstúpiť toto riziko a vložil svoj život do ľudských rúk. Vo vianočných udalostiach vrcholným spôsobom napĺňa to, čo sa nesie celou Bibliou, že je „immanu El“ (Emanuel = Boh, ktorý je s nami) nielen v dejinách ľudstva, ale v osobných dejinách života každého z nás.

Čo je najcennejšie, je najslabšie

Ruský filozof Nikolaj Alexandrovič Berďajev (1874 - 1948) upozorňuje, že to, čo je najcennejšie, je najslabšie. Preto násilie nemôže vykonať to najcennejšie, ale môže to vykonať iba duch a Boh. Vianoce sú oslavou Boha, ktorý sa stáva kvôli nám tým najslabším - ľudským dieťaťom, ktoré je odkázané na starostlivosť ľudí.

Obnovenie pravého zmyslu Vianoc nám nezabezpečí zvyšovanie kúpnej sily obyvateľstva. Môže to urobiť náš duch v spojení s Bohom. Na Vianoce si pri vyznaní viery pri slovách „a mocou Ducha Svätého vzal si telo z Márie Panny a stal sa človekom,“ kľakáme na kolená. Vianoce sú vyvrcholením Božieho záujmu o človeka. Je to dar a tajomstvo. Nebojme sa kľaknúť si k jasliam, aby sme sa stretli s Bohom.

Požehnané vianočné sviatky, priatelia!

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo