Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. október 2017

Titus Zeman - symbolika na pozadí blahorečenia

Príbeh blahoslaveného Titusa Zemana je dnes už dostatočne známy. Skúsme ho na chvíľu vnímať z iného uhlu pohľadu, prostredníctvom symbolov a umeleckých artefaktov prítomných v priebehu slávnosti blahorečenia.
Titus Zeman - symbolika na pozadí blahorečenia

Stredobodom pozornosti sa vo vizuálnom vnímaní stáva kovový objekt relikviára, ktorá sa divákovi prihovára sochárskym tvaroslovím. Vysoký reliéf zobrazuje drámu úteku - prechodu cez rieku, za ktorým sa dá tušiť snáď až biblický rozmer. Umelec tu zachytil v bronze príbeh, ktorý nás presahuje.

Priebehom slávnosti sa vinie základný motív, symbol železnej opony - ostnatý drôt. Krutý znak totality sa objavuje v logu blahorečenia, v mediálnych vstupoch a tiež v grafike na pozadí.

Slávnostný charakter udalosti dokresľuje na pozadí profil kríža, ktorý preráža múry totalitného režimu a trhá železnú oponu. Fragmenty betónových bariér nesú portrét Titusa Zemana a obraz Sedembolestnej. A cez štrbinu kríža, cez priehľady v scéne sa v oknách petržalských domov otvára perspektíva súčasného života. Práve aj vďaka hrdinom a obetiam totality môžeme dnes žiť svoj život v pokoji a v slobode.

Zaujímavým oblúkom sa na scéne blahorečenia objavuje legendárna dizajnová ambona z prvej návštevy dnes už Svätého Jána Pavla II. na Slovensku z roku 1990. Komplexný zážitok zo slávnosti výrazne podčiarkol kultivovaný hudobný prejav komorného orchestra a zborový hymnus na počesť Titusa Zemana.

Rád by som na záver vyzdvihol organizátorov - saleziánov, ktorí na profesionálnej úrovni zorganizovali túto udalosť desaťročia pre Cirkev na Slovensku. V procese prípravy slávnosti blahorečenia zaangažovali do kreatívneho tímu viacerých tvorcov rôznych profesií. Som vďačný za pozvanie prispieť ku tejto slávnosti svojou časťou.

Inzercia

________________________________________________

Kreatívny tím:

Relikviár - Marián Králik, sochár, Andrej Botek, architekt

Grafika scény - Tomáš Miško, dizajnér

Obraz Titusa Zemana - Pavol Rehák, maliar

Dizajn mobiliára - Martin Kvasnica, architekt

Projekt scény - Klement Trizuljak, architekt

Foto © A. Botek, K.Trizuljak

Priamka je líniou ľudí, krivka je líniou bohov. Antoni Gaudí

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Rodina v koncoch...?

Rodina v koncoch...?

Emócie po referende snáď už opadli a tak sa ešte vrátim k naliehavým otázkam, ktoré vystúpili okolo situácie rodiny a jej postavenia v našich podmienkach. „Referendum je zúfalé gesto obrany“ píše Alexander Tomský v HN online a pokračuje „ide o obranu pred novou povinnou ideológiou bezuzdnej slobody...

Blog
Zabi sa! (Oslobodená od útlaku Zlého)

Zabi sa! (Oslobodená od útlaku Zlého)

„Čo sa stalo, Janka?“ zaujímali sme sa. „Prečo ten smútok, prečo tá beznádej?“ „Musím sa vám, Štefan a Evka, s niečím zveriť,“ nadýchla sa zhlboka. „Počujem hlasy.“ Išli sme z chrámu po chodníku dolu ulicou smerom ku stanici, aby sme ju trochu vyprevadili a najmä sa porozprávali. Dali sme jej čas. Čakali sme, kedy ona začne hovoriť.

Blog
Korene morálky

Korene morálky

Určite ste niekedy mali konflikt s iným človekom. Častokrát v týchto medziľudských konfliktoch sme konfrontovaní s výčitkami: „Prečo si svoj sľub nesplnil?“ „Správaj sa ku mne fér!“ „Prestaň mi klamať!“ Môžeme tu vidieť že sa ľudia vedome alebo nevedome odvolávajú na nejakú normu, ktorá by sa mala dodržiavať.