Titus Zeman - symbolika na pozadí blahorečenia

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Titus Zeman - symbolika na pozadí blahorečenia

Príbeh blahoslaveného Titusa Zemana je dnes už dostatočne známy. Skúsme ho na chvíľu vnímať z iného uhlu pohľadu, prostredníctvom symbolov a umeleckých artefaktov prítomných v priebehu slávnosti blahorečenia.

Stredobodom pozornosti sa vo vizuálnom vnímaní stáva kovový objekt relikviára, ktorá sa divákovi prihovára sochárskym tvaroslovím. Vysoký reliéf zobrazuje drámu úteku - prechodu cez rieku, za ktorým sa dá tušiť snáď až biblický rozmer. Umelec tu zachytil v bronze príbeh, ktorý nás presahuje.

Priebehom slávnosti sa vinie základný motív, symbol železnej opony - ostnatý drôt. Krutý znak totality sa objavuje v logu blahorečenia, v mediálnych vstupoch a tiež v grafike na pozadí.

Slávnostný charakter udalosti dokresľuje na pozadí profil kríža, ktorý preráža múry totalitného režimu a trhá železnú oponu. Fragmenty betónových bariér nesú portrét Titusa Zemana a obraz Sedembolestnej. A cez štrbinu kríža, cez priehľady v scéne sa v oknách petržalských domov otvára perspektíva súčasného života. Práve aj vďaka hrdinom a obetiam totality môžeme dnes žiť svoj život v pokoji a v slobode.

Zaujímavým oblúkom sa na scéne blahorečenia objavuje legendárna dizajnová ambona z prvej návštevy dnes už Svätého Jána Pavla II. na Slovensku z roku 1990. Komplexný zážitok zo slávnosti výrazne podčiarkol kultivovaný hudobný prejav komorného orchestra a zborový hymnus na počesť Titusa Zemana.

Rád by som na záver vyzdvihol organizátorov - saleziánov, ktorí na profesionálnej úrovni zorganizovali túto udalosť desaťročia pre Cirkev na Slovensku. V procese prípravy slávnosti blahorečenia zaangažovali do kreatívneho tímu viacerých tvorcov rôznych profesií. Som vďačný za pozvanie prispieť ku tejto slávnosti svojou časťou.

________________________________________________

Kreatívny tím:

Relikviár - Marián Králik, sochár, Andrej Botek, architekt

Grafika scény - Tomáš Miško, dizajnér

Obraz Titusa Zemana - Pavol Rehák, maliar

Dizajn mobiliára - Martin Kvasnica, architekt

Projekt scény - Klement Trizuljak, architekt

Foto © A. Botek, K.Trizuljak

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo