Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. august 2017

Chytiť sa Božej ruky

Petrovo „overenie“ Ježišovho božstva a pochybnosti, Ježišova výčitka a vyznanie učeníkov v závere. To sú témy, ktoré ponúka evanjeliový úryvok najbližšej nedele.
Chytiť sa Božej ruky

Krehká viera

Peter a apoštoli tušia, že Ježiš z Nazareta, ktorý ich povolal za svojich učeníkov,  nie je obyčajný židovský učiteľ. Počuli jeho náuku, ktorá sa odlišuje od zákonníkov, lebo učí s autoritou (Mt 7,29).Videli jeho zázraky na prírode, má moc nad chorobou, zlými duchmi, ba dokonca smrťou.  (8. a 9. kapitola). Za Ježišom idú veľké zástupy. Bezprostredne tejto udalosti predchádza zázrak nasýtenia veľkého množstva ľudí, kde len mužov je 5000 (porov. Mt 14,21) Peter a ostatní apoštoli však ešte musia rásť vo svojej viere, ktorá je nestála a krehká. Vo chvíli nebezpečenstva  a skúšky zlyhávajú. Toto je Cirkev, ktorá sa formuje.

Symbolika mora

Názvom „more“ evanjeliá označujú Galilejské jazero, ktoré má aj názov Genezaretské alebo Tiberiadské jazero. Pre svoju veľkosť sa nazývalo more. Je spojené s mnohými Ježišovými aktivitami. V biblickom chápaní more predstavuje chaos, nebezpečenstvo a pustošivé mocnosti zla. Je symbolom nepriateľských síl, ktoré iba Boh má moc ovládnuť (porov. Gn 1,9). Ježiš zoči-voči moru demonštruje svoju božskú moc, ktoré ho počúva a utíši sa. V súvislosti s morom má svoj príbeh aj loďka, ktorá sa stáva svedkom ďalšej lekcie, ktorou Ježiš formuje rodiacu sa Cirkev.

Zvláštnosti gréckeho textu

Inzercia

Matúš zdôrazňuje, že loďka bola vo veľkej vzdialenosti od brehu. Grécky text doslova uvádza „mnoho stádií“ (stádia = cca 185 metrov). Ježiš sa k učeníkom približuje nad ránom, v gréckom texte sa uvádza „v čase štvrtej hliadky“, tzn. medzi  treťou a šiestou hodinou v noci. Loďkou, ktorá sa v našom príbehu spomína až 5-krát, zmieta vietor a vlny. Matúš teda zachytil rozpoloženie učeníkov, ktorí sú zdanlivo oddelení od Ježiša celú noc, osamotení a vystavení ohrozeniu života. Ježiš kráča po mori. Tento motív pripomína starozákonný príbeh prechodu cez Červené more a Božej záchrany Izraelitov pred Egyťanmi. Ježiš robí niečo, čo dokáže iba Boh. Ale naša pozornosť ide ďalej. Ježiš robí ešte niečo viac, čo robí jedine Boh. Prináša pokoj: „Vzchopte sa! To som ja, nebojte sa!“ Kým Peter upiera zrak na Krista a načúva jeho hlas, kráča ku Kristovi. Keď si začne všímať a vyhodnocovať vlastnú situáciu, začína sa topiť.

Boh, ktorý vystiera ruku k človeku

Peter žiadal dôkaz „Pane, ak si to ty...“ Ježiš neodmietol jeho žiadosť, ale požaduje od neho vieru. Petrovmu vykročeniu predchádza dôvera v Ježišovo slovo. My neraz považujeme existenciu Boha za mátohu, v doslovnom gréckom texte „fantasma = prízrak“, od ktorého žiadame „dôkazy“, ale tak, aby nás to nič nestálo.

Loďka v neskorších interpretáciách predstavuje Cirkev. Kristus je ten, ktorý je neustále prítomný uprostred svojich veriacich, prináša istotu a pokoj do našich životov. Božia ruka je vždy vystretá k človeku, aby zachytila každého, kto volá o pomoc, hoci aj s malou vierou. Peter sa tejto ruky pevne chytil... 

Katolícky kňaz Spišskej diecézy, farár v Kežmarku a prednášajúci Sväté písmo v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Vystúp s Pánom a zaži premenu

Vystúp s Pánom a zaži premenu

Medzi obľúbené miesta pútnikov v Svätej zemi patrí aj 575 m vysoký vrch Tábor, na vrchole ktorého stojí bazilika, ktorá pripomína evanjeliový príbeh Ježišovho premenenia. Pápež Ján Pavol II. v roku 2002 zaviedol nové tajomstvá ruženca svetla, medzi nimi aj tajomstvo Pánovho premenenia. Najbližšiu nedeľu 6. augusta slávime v liturgickom kalendári tento sviatok a to je príležitosť bližšie sa pozrieť na jeho evanjelivý opis.

Blog
Pakt z katakomb

Pakt z katakomb

Vo viacerých článkoch a aj knihách sa poukazuje na to, že pápež František v svojom výkone pontifikátu uskutočňuje body, ktoré sa nachádzajú v tzv. Pakte z katakomb. Tento málo známy dokument z roku 1965 zatiaľ na postoji asi ešte nebol zverejnený, aj keď ho niekto mohol zmieňovať v diskusiách. Myslím si, že Pakt z katakomb by si zaslúžil väčšiu publicitu a tak mu venujem jeden blog.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.