Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. júl 2017

Charlie Gard, rodičovské práva a právo nebyť odpojený od podpory života

7.7.2017 o 17:30 sme sa zhromaždili pred britskou ambasádou, aby sme vyjadrili podporu Charlieho rodičom a ich rodičovským právam. Žiadame Britániu, aby umožnila Charlieho rodičom rozhodnúť, čo je najlepšie pre ich dieťa, aby neodpájala Charlieho Garda od výživy a dýchania.
Charlie Gard, rodičovské práva a právo nebyť odpojený od podpory života

K zhromaždeným sa prihovoril aj Vladimír Palko, prečítal som aj podporné slová od europoslancov Miroslava Mikolášika a Anny Záborskej. Všetkým prítomným zo srdca ďakujem za účasť, za to, že sme zo Slovenska mohli vyslať signál podpory Charlieho rodičom. (List pre ambasádu UK odošlem čoskoro, nemajú totiž verejnú schránku.) Nižšie pripájam môj príhovor.

Vážení zhromaždení,
prišli sme sem dnes, pred britskú ambasádu, aby sme pokojne hovorili o prípade Charlieho Garda. Charlie je 11-mesačný chlapček, ktorý od narodenia leží v londýnskej nemocnici. Trpí  vzácnou genetickou chorobou mitochondriálneho vyčerpania, ktorá zasahuje každú bunku jeho tela a zomiera. Je to veľmi vzácne ochorenie, bez pomoci lekárov Charlie nemôže dýchať ani sa hýbať. Charlie nevidí a nepočuje.
V tejto situácii, ktorú sledujeme z dostupných zdrojov, chceli rodičia Charlieho zobrať na experimentálnu liečbu do USA. Na tento účel vyzbierali skoro 1.5 milióna libier. Nemocnica Great Ormond Street Hospital, ktorej lekári sa o Charlieho úporne starajú od jeho narodenia, však tento postup nepovolila. Naopak, jej lekári sa domnievajú, že v najlepšom záujme dieťaťa je ukončenie podpory životných funkcií a jeho smrť, pretože Charlie pravdepodobne trpí bolesťami. Britské súdy po zvažovaní súhlasili s odpojením Charlieho od prístrojov, aby mohol dôstojne zomrieť. Toto rozhodnutie potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva.

Charlieho rodičia bojujú už dlho za život svojho syna, za čo im patrí náš obdiv a uznanie. Podporu malému Charliemu a jeho rodičom tento týždeň vyjadril pápež František i americký prezident Donald Trump. Pápež 30. júna, kedy mal byť Charlie odpojený od prístrojov, na Twitter napísal: „Brániť ľudský život, o to viac, keď je zranený chorobou, je našou povinnosťou lásky, ktorú nám všetkým zveril Boh.“ V oficiálnom stanovisku Vatikán dopĺňa: „Svätý Otec sleduje s láskou a pohnutím prípad malého Charlieho Garda a vyjadruje svoju blízkosť jeho rodičom. Modlí sa za nich s prianím, aby sa nič nezanedbalo v ich túžbe sprevádzať a opatrovať vlastné dieťa až do konca.“
Prezident Spojených štátov amerických Donald Trump sa na Twitteri vyjadril: “Ak budeme môcť pomôcť malému Charliemu Gardovi prostredníctvom našich priateľov v Spojenom kráľovstve a pápeža, bude nám potešením”.  Pápežská nemocnica Babino Gesú ponúkla starostlivosť o Charlieho, no londýnski partneri to odmietli. Rovnako odmietli aj ponuku americkej nemocnice na bezplatnú liečbu Charlieho.
Skupina 40 europoslancov z 15 krajín EU na čele so slovenským europoslancom Mikolášikom napísala  otvorený list na podporu Charlieho života adresovaný britskej premiérke Therese Mayovej. Sociálne siete a svetové médiá sú plné informácií o Charlieho prípade. Nemocnica sa vyjadruje zdržanlivo, čo je aj pochopiteľné, pretože nesmie porušovať mlčanlivosť a zasahovať do dôstojnosti Charlieho a jeho rodičov.

Vážení zhromaždení,
nie sme lekári, no z dostupných informácií vieme, že Charlieho stav je veľmi vážny, Charlie zomiera. Dnes sme sem pred britskú ambasádu v Bratislave prišli, aby sme podporili jeho rodičov a ich rodičovské práva. Charlieho rodičom bolo odmietnuté nasledovné:
- zobrať Charlieho zomrieť domov. Rodičia sa vyjadrili, že by radi Charlieho okúpali a dali ho zaspať do jeho postieľky, v ktorej ešte nikdy nebol,
- nemocnica taktiež odmieta prevoz Charlieho do hospicu, kde by mohol zomrieť v kruhu svojej rodiny a zároveň by mal zabezpečenú starostlivosť,
- nemocnica tiež nechce vydať Charlieho na experimentálnu liečbu do USA.
Namiesto všetkých týchto možností, ktoré navrhli Charlieho rodičia, ho chcú lekári odpojiť od prístrojov, teda od výživy, tekutín a kyslíka, čo je aj podľa niektorých odborníkov nehumánne a neetické.
Prišli sme sem teda dnes, aby sme pokojne vyjadrili solidaritu s Charlieho rodičmi, ocenili ich za to, že tak úporne bojujú za život svojho syna. A prišli sme sem dnes apelovať, aby nemocnica neodnímala Charliemu základnú životnú podporu.

Tomáš Kováčik, predseda o.z. Asociácia za život a rodinu

VIDEO zo zhromaždenia

Inzercia

Postupne ma skvelí ľudia (rodina, Bubák, Kuffa atď.) priviedli k rozhodnutiu pomáhať iným, čo najviac to ide, snažiť sa meniť veci k lepšiemu, bojovať za dobro. Bývalý hovorca a člen realizačného tímu Národného pochodu za život, Referenda o ochrane rodiny, predseda Asociácie za život a rodinu (zazivotarodinu.sk), občiansky aktivista

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.