Európsky národ neexistuje, ani nikdy existovať nebude.

Európsky národ neexistuje, ani nikdy existovať nebude.

Predstavme si paletu farieb, z ktorej maliar maľuje obraz. Na palete sú rôzne, jasne identifikovateľné farby a práve to umožňuje vytvoriť umelcovi nádherné dielo. Vieme všetci, ešte z pokusov na výtvarnej výchove, že ak zmiešame všetky farby z takejto palety, vznikne nám taká nudná šedá, takmer na nič nepoužiteľná – už ani nie farba.

V Písme je taká pekná otázka... – „Ak soľ stratí svoju chuť, čím ju osolia?“. Dovoľte mi trošku sa s tým pohrať:

-          ak červená farba stratí svoju červenosť, čím ju očervenia ? ... ak biela stratí svoju belobu, čím ju obielia? ... ak fialová stratí fialovosť, čím ju ofialovia ? ...  :) ...  S tým by sa dali nádherné jazykové hračky robiť. Prehoďme to ale do ďalšieho levelu.

-          Ak Maďar stratí svoju maďarskosť, čím ho pomaďarčia?? ... Ak Španiel stratí španielskosť, čím ho pošpanielčia?? ... Ak Francúz stratí svoju francúzkosť, čím ho pofrancúzia ?? :) :)   Slovenčina je nádherne hravá :)  ... – a aj preto sa pýtam ďalej:

-          AK SLOVÁK STRATÍ SVOJU SLOVENSKOSŤ, ČÍM NÁS POSLOVENČIA !!??

Niet pochýb o tom, že každý európsky národ má svoju osobitú silu, nádheru, veľkoleposť, kreativitu, schopnosti atď. Európa bola a zatiaľ stále je schopná napredovať, tvoriť, tešiť sa zo života – práve preto, že každý skutočný národ do nej vie prispieť tou svojou osobitosťou. Ak ale členovia európskych národov stratia svoje národné povedomia a nechajú sa presvedčiť, že sú „európanmi“, zostane tu len nudná šeď, ktorú akákoľvek iná farba veľmi ľahko prekreslí. Na tejto šedi už nebude dokopy nič európske a už vôbec nie národné – preto, z čistej logiky je možné tvrdiť, že európsky národ nikdy nebude skutočnosťou. Ak sa tým, čo ho presadzujú podarí uspieť, tak to bude znamenať koniec Európy, určite nie začiatok nového národa.

Nenechajme sa preto balamútiť rôznymi konceptami európskeho národa, ale snažme sa zachovať si a rozvíjať svoju identitu, ktorou následne môžeme prispievať aj do nadnárodných zoskupení. Ale opačným smerom to nejde: zo šedej zmesi už nikto neextrahuje pôvodné farby umožňujúce tvoriť nádherné umelecké diela..., takáto šeď skončí podobne ako biblická soľ, ktorá stratila chuť...

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo