Štefan zomrel ukameňovaním. Tisíce štefanov zomiera v koncentrákoch. Aj dnes.

Téma súvisu medzi slávnosťou Narodenia Pána a sviatkom svätého Štefana je vďačným námetom pre vianočných kazateľov. Mučenícka krv svätého Štefana k sladkej betlehemskej idylke ospievanej koledami na prvý pohľad akosi „nereže“. Preto zdôrazňujú fakt, že kresťanstvo je dláždené radosťou i trápením, priblížením Boha k človeku (Narodenie Pána) i priblížením človeka k Bohu (svätý Štefan). A my už sme si na toto konštatovanie zvykli. Stať zo Skutkov apoštolov v mysli ostáva ako historický príbeh pri ktorom si mnohí povzdychnú: „Veru, mal to vtedy ťažké. Ešte šťastie že dnes žijeme v pokoji.“

Nie je to celkom tak. V ten deň padol za vieru jeden kresťanský život – Štefanov. V posledných rokoch však štefanov môžeme rátať na tisíce až státisíce. Podľa odhadov je ročne prenasledovaných 100-150 tisíc kresťanov (teraz sa na chvíľu zastav a predstav si číslo stotisíc nie ako štatistický údaj, ale aspoň ako desať Tebe blízkych ľudí napr. desať dobrých veriacich mladých matiek na ktorých sú závislé ich predškolácke deti... a vynásob to 10 000). Za deň je zabitých približne 20 kresťanov. Takmer každú hodinu dňa je kameňovaný štefan. Ľuďmi.

Pred mesiacom vyšiel slovenský preklad knihy Globálna vojna proti kresťanom (John J. Allen), ktorá uvádza niektoré príklady súdobého prenasledovania. Nebudem ich rozpisovať, dobre ich vystihli iní. Písalo sa už o nej na Postoji (https://www.postoj.sk/3443/k-veci-globalna-vojna-proti-krestanom), pred týždňom jej venovalo pár minút rádio Lumen v relácii Sonda do života cirkvi (audio.lumen.sk/download.php?subor=sonda-do-zivota-cirkvi151_21_12_2016.mp3).

Koncentračné tábory pre Židov sa stali synonymom ľudskej krutosti, pohoršenia, či ľútosti. Kto vie, že dnes existujú vlastne koncentračné tábory pre kresťanov? A to nie v obraznom zmysle. Skutočne odporúčam vypočuť si 9 a pol minúty vyššie uvedenej nahrávky (rozprávanie začína približne v čase 2:13 a končí 12:05). Myslím, že po nej nebude treba obzvlášť prizvukovať tri kroky ku ktorým vyzýva autor knihy: 1. začať modlitbový zápas, 2. poskytnúť humanitárnu pomoc, 3. vytvoriť tlak na lídrov a zodpovedných. Je farizejské pohoršovať sa nad jedným teroristickým útokom v Berlíne a mávnuť rukou nad týmto teroristickým šialenstvom proti kresťanom na celom svete.

Sviatok svätého Štefana nie je len o jednom historickom príbehu, ale predovšetkým nám nastavuje zrkadlo, či by sme boli schopní zdieľať podobný osud ako dnešní štefanovia. Želám preto všetkým nám Štefanom (no nielen Štefanom) aby takýchto situácii bolo v živote čo najmenej. No ak už prídu, potom želám silu a odvahu nezaprieť narodeného Pána.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo