Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. november 2023

Intelektuálne bádanie – potreba či prekážka?

Pri prečítaní nadpisu si možno poviete, či idem objavovať Ameriku. Samozrejme – žijeme v 21. storočí a všetci vieme, že bádanie a veda sú dôležité. No musím povedať, že na Slovensku vnímam nedocenenie „intelektuálnosti“, dokonca naopak, čím viac “prostoreký” sa javí človek, tým je akoby dôveryhodnejší. A to platí v mnohých oblastiach, či už je to v politike, médiách alebo aj cirkvi. Myslím, že z časti aj to je dôvod stavu spoločnosti. V nasledujúcich riadkoch by som rád ukázal, že intelektuálnosť nie je len pre starých bradatých pánov, ale je to hodnotná výbava pre každého jednotlivca a spoločnosť.
Intelektuálne bádanie – potreba či prekážka?

Veľakrát som sa stretol v poslednej dobe s názorom, že je potrebné veci zjednodušiť. Vraj taká je doba. Podcast na vážnu tému musí byť krátky, málokto dokáže počúvať viac ako 5 minút. Články majú byť trefné a úderne, ale hlavne nie košaté, lebo čitateľ na nich chce stráviť len pár okamihov. Video musí byť hlavne zábavné a s dobrou hudbou, aby sa dal obsah predať, no vlastne sa javí ako ten druhoradý. Sme preinformovaní a zahltení krátkymi reels a "storkami", ale hĺbka informácie nám chýba. Chýbajú nám hlavne súvislosti a kontext. Máme len rýchle instantné správy a naratívy, ktoré sú navyše často podsúvané algoritmami sociálnych sietí a uzatvárajú nás do bublín.

Na druhej strane prichádza rozčarovanie. Ľudia veria hoaxom a je ich okolo nás neúrekom. Kto tvrdí opak, odporúčam mu vyjsť z bubliny a zapnúť si TikTok s videami s najväčším množstvom pozretí. Ako priaznivec slobody slova vždy spozorniem pri návrhoch na reguláciu informačného priestoru, ale pravdou je, že na to, ako dostupné máme overené informácie na internete, tak ľudia až príliš veria úplným klamstvám a podvodom. Cirkev to vôbec neobchádza. V kostoloch zaznievajú slová o intronizácii Krista za kráľa Slovenska (pričom ide o biblické protirečenie) a následne v nasledovnej rodinnej obhajobe zaznie , že Postoj je vraj liberálne médium (čo už hraničí s Orwellovským prekrúcaním pravdy na lož a opačne). To ani nehovorím o tom, že z pápeža niektorí robia antikrista a zo synody ohrozenie katolicizmu. Zjavne s pribúdajúcimi informačnými zdrojmi nepribúda pokora, ale pýcha. Média sa tiež nezaprú. Mnohé sa naozaj snažia hľadať pravdu, ale v prospech klikov a videní šíria, možno aj nechtiac, povrchné naratívy. Akoby novinár bol viac aktivistom, ako poctivým hľadačom pravdy. No a politici? Tak to snáď ani nemusím zdôrazniť, politická kultúra klesá nie len u nás, ale snáď málokde tak rýchlo, ako u nás. Národné menu je predsa fakt že veľká kuriozita.

V mojich očiach sú to všetko symptómy niečoho, čomu vravím opustenie intelektuálnosti. Akoby byť intelektuálom, kriticky zmýšľajúcim a pravdu hľadajúcim človekom , ktorý spochybňuje čo vidí, číta, ako myslí, znamenalo byť neefektívnym. Byť pomalým. Byť pre dnešok nepoužiteľným. Áno – intelektuálne bádanie JE POMALÉ. Môže sa javiť ako niečo SAMOÚČELNÉ. Navyše niekedy naozaj môže nastať situácia, kedy sa ukáže, že nejaké hlbšie rozmýšľanie NIKAM NEVEDIE. Ale napriek tomu hovorím, že je pre spoločnosť NEVYHNUTNÉ.  Pretože postojmi, ktoré filozofiu, teológiu, poctivé a na faktoch založené vedecké bádanie odmietajú ako niečo nedôležité, dávame priestor hlúposti, podvodu a manipulácii. Tento postoj často dáva najavo viac vlastnú netrpezlivosť a chuť mať všetko hneď, ako pravdivý obraz. Myslím si, že je to symptóm konzumu. V kontraste, nie náhodou sa práve múdrosť považuje za rozhodujúcu cnosť.

V dobe revolúcie AI je myslím o to viac dôležité, aby sme začali okrem umelej inteligencie používať tú prirodzenú. Odmietnime teda hlúposť, nekvalitné argumenty a nepodložené názory . Prestaňme byť tak veľmi instatní a netrpezliví pri tom, ako spracovávame informácie. Buďme nároční na seba aj na to, čo čítame, čo pozeráme alebo počúvame. Nezanevrime na dialóg, premýšľanie a bádanie. Preferujme knihy pred Instagramom. Hoci by to malo byť pomalé a neefektívne. Je to cesta von z mnohých marazmov, ktoré zakusujeme.

Inzercia

Som dobrovoľník, animátor, IT analytik, komunikatívny typ človeka a rád píšem o čomkoľvek, čo hýbe mojím malým svetom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.