Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. apríl 2023

Gróf János Esterházy, mučeník alebo kolaborant?

Je dobré, ak sa citlivé miesta našej histórie v spojení s osobami na jednej strane preukázateľne uznávanými a na druhej odsudzovanými a zatracovanými priblížia verejnosti prostredníctvom dobre a kompetentne moderovaných relácii. A takou relácia „Do kríža“ v aprílovom televíznom vysielaní zaiste bola. Dôveryhodný výber historikov spolu s dobre pripraveným redaktorom priblížili životnú tragédiu jedného človeka, o ktorom sa neustále vedú polemiky. Politický profil Esterházyho a jeho kresťanská viera sa zdajú byť v očiach slovenskej verejnosti v protiklade napriek tomu, že v skutočnosti všetky vyjadrenia a postoje naznačujú jeho hlboké zakotvenie v Bohu.

Vo Vatikáne sa začal proces blahorečenia Jánosa Esterházyho zameraný hlavne na svedectvá z väzenia, kde sa naplno odhalilo jeho vnútorné presvedčenie a stav jeho duše. Zdá sa však, že ani Esterházyho pozícia ako Božieho služobníka nepresvedčila odporcov o prevažujúcom dobre v jeho životnom príbehu. O to viac treba oceniť snahu  historikov Imreho Molnára, Roberta Letza a teológa Pawła Cebulu narábať spravodlivo a vecne s faktami bez zlomyseľného podsúvania nejasných podozrení. Veď nezakrývať chyby a omyli politikov, ale objasňovať ich v danom historickom kontexte, by malo patriť do kultúry každého národa. O to viac, ak ide o národy susedské akými Maďari a Slováci sú. Už dilema spájania alebo rozdelenia, ktorá zaznela z úst moderátora hneď na začiatku relácie, anticipovala zámer objasniť veci v prospech porozumenia oboch národov.

Spravodlivé posúdenie činov z minulosti bez priamych svedkov určite komplikuje objektívne hodnotenie aj v prípade Jánosa Esterházyho. Traja z priamych svedkov odišli do večnosti, ale tí, čo zostali alebo zanechali písomné svedectvá o hrdinskom znášaní utrpenia v žalároch hovoria o tom, že János Esterházy zomrel v stave svätosti. Historik Molnár na margo tých, ktorí odmietajú jeho glorifikáciu a považujú jeho postoj za protislovenský, vysvetľuje a argumentačne zdôvodňuje jeho politické aktivity v rámci vtedajších dynamických dejinných udalostí. V rámci pravdivého hodnotenia neobstoja námietky o kolaborácii s vládou v Budapešti. Ako predseda menšinovej strany inú možnosť ako kolaboráciu nemal, hovorí historik Letz. Napriek tomu sa niektorým  pokynom vzoprel a stal sa samostatným politikom. Protestoval proti streľbe v Šuranoch, zasadzoval sa o to, aby aj Slováci mali všetky práva. Postavil sa proti Benešovi za to, že prenasledoval kňazov. Napokon, ako kolaboroval počas Viedenskej arbitráže ukáže proces, v ktorom sa skúmajú všetky jeho vyjadrenia hlavne z hľadiska súladu s učením cirkvi.

Častou námietkou je spochybňovanie jeho odmietavého postoja v hlasovaní proti deportácií Židov, keď podľa vlastného vyjadrenia, mal byť v podstate antisemitom. Historicky však bolo preukázané, že nešíril antižidovskú náladu, správal sa ako katolík, pomáhal slovenským Židom pri odchode do  Maďarska a tam im našiel ubytovanie a prácu. Nikoho neodmietol.  Importovanie nacistickej alebo boľševickej ideológie považoval za neprijateľné, pretože kresťanstvo považoval za jedinú správnu cestu. K dobru jeho utrpením popretkávaného životného príbehu svedčí aj dobrá vlastnosť úprimnej sebareflexie. Priznal si chyby, písal o tom, že sa pomýlil pri odňatí slovenského územia. Historik Letz zdôrazňuje, že János Esterházi nebol radikál. Bol umierneným politikom a v slovenskom parlamente mal nezávislé postavenie. Ako kresťanský politik nevyhovoval ani nastupujúcemu komunistickému režimu. Zaistila ho sovietska rozviedka a zadržaný bol na krátku dobu na základe podpisu Gustáva Husáka. Obdobie 12 rokov politickej činnosti, nech ju sprevádzali akékoľvek kontroverzné vyjadrenia a prejavy, prekrýva  12 rokov  utrpenia a hrdinského znášania nespravodlivého prenasledovania v pokore a hlboko prežívanej láske k nepriateľom. Božím riadením prevedená spravodlivá kompenzácia proti ktorej niet námietok.

Na rozšifrovanie našej minulej histórie budú potrebné diskusné relácie koncipované v pokojnom a vecnom štýle, akou bola práve táto. Priznajme, že dôležité obdobia našich dejín (Trianon, Prvá slovenská republika,  historické Uhorsko) nie sú doteraz uzavreté a objasnené. A preto vynášanie odvážnych súdov nad politickou angažovanosťou Jánosa Esterházyho  evidentne predbieha spravodlivé vyrovnanie sa s našou slovenskou históriou. Na zavŕšenie tohto procesu je potrebné uvádzať fakty a jasné argumenty v dobrej vôli priznať si chyby a poučiť sa z nich. Inak sa stanú historické pravdy skalami, ktoré zamedzia porozumeniu a pokojnému spolunažívaniu našich národov.

 

 

Inzercia

bývalá veľvyslankyňa SR pri Svätej stolici

Odporúčame

Blog
Biblická prokreácia – budúcnosť ľudstva

Biblická prokreácia – budúcnosť ľudstva

Žijeme vo svete zmietanom v nespočetnom množstve pohľadov na život, sexualitu, na politické otázky. Vo väčšine sa hlbšie nezamýšľame ani nad vlastným pohľadom na danú vec, nehľadáme argumenty a nepresviedčame druhých, lebo je to zdĺhavé a marí to náš vzácny čas. V atmosfére vraždy dvoch homosexuálov sa však vyrojilo veľa svedectiev o osobách, ktoré sa priam s hrdosťou identifikujú so svojou sexuálnou orientáciou. Z pocitu ublíženia sa hľadá vinník a pravdu povediac vina padá aj na Katolícku cirkev. Zabúda sa pritom na adekvátnu reakciu tých, ktorí chcú prejaviť svoju orientáciu na Pána všetkého stvorenstva, na Ježiša Krista bez toho, aby vzbudzovali pohoršenie.

Blog
Ako bojovať proti drakovi?

Ako bojovať proti drakovi?

Vodkyne a skauti si dnes po celom svete pripomínajú Sv. Juraja-patróna skautov. Sv. Juraj bol tradične a historicky patrónom rytierov a vojakov. Aj preto si ho lord Baden-Powell vybral ako symbol a patróna pre mladých ľudí, ktorí chceli slúžiť vlasti a bojovať so zlom (aj prinášaním dobra - vodkyňa a skaut má denný príkaz - vykonať dobrý skutok a "zanechať tento svet o trochu lepší, ako ho našiel/našla" - B.P.).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.