Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. apríl 2016

Kardinál Dominik Duka OP o náboženskej slobode v Číne

Podlízavosť českých politických elít čínskej vládnej delegácii vzbudila v spoločnosti rozporuplné reakcie. Jeden z mála zreteľne vyjadrených kritických postojov reprezentovala reakcia Dominika Duku.
Kardinál Dominik Duka OP o náboženskej slobode v Číne

Nedávna návšteva (28. až 30. marca) prezidenta Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchinga v susednom Česku vyvolala živú debatu o hraniciach politickej servilnosti voči predstaviteľom režimu, ktorý má od občianskej spoločnosti ešte stále poriadne ďaleko. Miestami sa nedalo zbaviť dojmu, že hradný establišment nechá radšej pozatýkať svojich vlastných občanov odetých do tibetských vlajok (dokonca polícia vyšetrovala „incident“ s vyvesením tibetských zástav na FAMU), akoby mal dať najavo, že prísun čínskych peňazí do ekonomiky našich západných susedov ešte neznamená, že budeme zatvárať oči pred porušovaním ľudských práv a náboženských slobôd.

Súčasťou čínskej delegácie bol aj generálny sekretár Komunistickej strany Číny, Xi Jinping. Práve s ním sa počas slávnostnej večere na Pražskom hrade stretol predseda Českej biskupskej konferencie, pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka OP. Schôdzka spôsobila rozruch, keďže sa počas návštevy čínskeho prezidenta v Českej republike zintenzívnila diskusia o ľudských právach a náboženskej slobode v najľudnatejšej krajine sveta. Vzhľadom na skutočnosť, že z oficiálnych predstaviteľov štátu sa nikto nemal „k činu“, ujal sa tejto témy  práve Dominik Duka a to ešte spôsobom jemu vlastným – nevtieravým, diplomatickým, no výstižným. Počas slávnostnej večere (boli na ňu pozvaní napríklad aj Tomáš Halík a minister kultúry Daniel Herman) odovzdal pražský arcibiskup Xi Jinpingovi monografiu o básnikovi a grafikovi Bohuslavovi Reynekovi (†1971).

Reynek je v Čechách považovaný za hlavného predstaviteľa českej katolíckej moderny. Počas výstavy, ktorá mala byť v Pekingu v rámci prezentácie českej kultúry venovaná jeho dielu, čínsky spoluorganizátori odmietli vystaviť tie umelcove grafiky, ktoré mali náboženskú tematiku. Akceptované boli až na nátlak českej strany. Súčasťou odovzdanej monografie bol aj kardinálov list so žiadosťou o dodržiavanie náboženskej slobody nielen pre katolíckych kresťanov, ale pre všetkých veriacich. Iniciatíva Dominika Duku prichádza v čase, kedy sa v Číne zvyšuje počet kresťanov a zároveň z toho rastie nervozita komunistického vedenia. (https://blog.postoj.sk/11949/pocet-cinskych-krestanov-prevysil-clensku-zakladnu-prislusnikov-komunistickej-strany-ciny)

Len počas nedávno uplynulých veľkonočných sviatkov bolo v Číne počas obradov Bielej Soboty pokrstených ďalších asi 20 000 katechumenov. V samotnom Pekingu boli kostoly počas veľkonočných bohoslužieb preplnené a veriaci využili možnosť stretnutia na výmenu náboženskej literatúry a devocionálií. Význam smelej reakcie Dominika Duku, ktorý na vlastnej koži pocítil, čo znamená komunistická represia kvôli náboženskému presvedčeniu, spočíva v protiklade k postoju politických lídrov EÚ, ktorí sú čím ďalej tým menej ochotní vystúpiť v prospech náboženských práv kresťanov nielen v Číne, ale kdekoľvek inde. 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ako chce vláda znižovať nezamestnanosť

Ako chce vláda znižovať nezamestnanosť

Vláda schválila svoj program na nadchádzajúce obdobie v podobe programového vyhlásenia a okrem iného sľubuje vytvorenie 100 tisíc nových pracovných miest prostredníctvom podpory hospodárskeho rastu.

Blog
Takto by malo vyzerať moderné KDH, prijateľné pre ĽUDí!

Takto by malo vyzerať moderné KDH, prijateľné pre ĽUDí!

Veľmi veľa ĽUDí nám fandí a to je naša sila a nádej a keď to spojíme so silou prichádzajúcou z neba, sme odhodlaní, sme pripravení, sme zapálení, sme silní, sme kreatívni, sme pracovití, sme bojovní, sme moderní, sme zodpovední, sme atraktívni, sme ĽUDia z novej generácie a sme pripravení vyhrať!