Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. apríl 2023

Veľkonočnú radosť nemožno vziať

Dnes - úzkosť a krvavá modlitba, zrada za tridsať strieborných, zapieranie budúcim nástupcom, zbabelosť najbližších, ľahostajnosť davu, falošné svedectvá, surové bičovanie, tŕňová koruna, násilné referendum, zmanipulovaný súd a nespravodlivý rozsudok.
Veľkonočnú radosť nemožno vziať

Zajtra - Kalvária, pomoc Afričana Šimona, súcit žien, barbarské ukrižovanie, bolesť, beznádej, osamelosť, plačúca matka a krutá smrť. Očami ľudí sa všetko skončilo fiaskom. Pod Kalváriou zostalo iba pár žien a Ján. Temnota noci nakrátko zvíťazila, rozohnali ju však zore veľkonočného rána.

Mária v sobotnú noc nespala, čakala a dočkala sa. Lúče slnka pozlátili hrob, v ktorom zaznelo: „Nebojte sa! Vstal z mŕtvych, nie je tu!“ Prázdny hrob je hlavným argumentom viery, je prísľubom aj nášho zmŕtvychvstania, ním sa začala nová éra ľudstva.

Vzkriesený Kristus už nespomína tých, čo ho zradili a ukrižovali. Díva sa dopredu a hore, kde pripravil u Otca veľa príbytkov. Jeho život, smrť a vzkriesenie je radostným posolstvom, ôktoré ukázalo, že smrťou sa život nekončí, iba mení. Povzbudzuje nás k prekonaniu strachu a vyzýva vziať svoj kríž, zaprieť sa a nasledovať ho. Len On je cesta, pravda a život.

Kríž bol, je a bude symbolom kresťanstva. Patrí životu, tak, ako povedala sv. Rozália z Limy v 16. storočí: „Neexistuje žiadny iný rebrík k výstupu do neba, iba kríž.“

Ideme životom, trápime sa, bojujeme, padáme, vstávame a zasa padáme a na konci nás čaká smrť ale aj veľkonočné ráno. K nemu sa dá prísť najmä cez obetu a sebazaprenie. Len semeno, ktoré zahynie dáva stonásobnú úrodu, len cez utrpenie sa dá prísť k hviezdam.

Ľudia sa po smrti Krista ponáhľali domov, aby nezmeškali veľkonočnú večeru. Iba v surovom pohanskom rímskom stotníkovi, budúcom svätom Longinovi, ktorý asistoval pri ukrižovaní, sa zrodila viera, keď povedal: „On bol naozaj Boží Syn!“

Inzercia

Červené zore rána pozlátili prázdny hrob.

Prajem Vám radostné prežitie Veľkej Noci a spokojne precítenie radosti, ktorú nám, napriek všetkému, nik nemôže vziať.

 

 

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 9 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal desať kníh literatúry faktu. Vedie spisovateľský Pi-klub. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
 MMM - Moja Mama Marta

MMM - Moja Mama Marta

Prežila intenzívny, ale krátky život v totalite, v ktorej sa jej talenty mohli iba málo prejaviť.  Zomrela 53 ročná, dnes je 57. výročie tejto udalosti. V roku 1996 som o týchto časoch napísal knihu Lúčenie. 

Blog
Prečo sa Respekt ospravedlnil za slovíčko Ťing Ťong v súvislosti s TikTokom?

Prečo sa Respekt ospravedlnil za slovíčko Ťing Ťong v súvislosti s TikTokom?

Český týždenník Respekt sa ospravedlnil verejnosti za "slovný" prešľap na obálke. Kritizovanú a kontroverznú sociálnu sieť TikTok prirovnali k žoviálnemu chlapíkovi so šikmými očami vykúkajúcemu z mobilu, kývajúceho na tínedžera so "stredoerópskymi kukadlami" a dlhou ofinou. Chlapíkovi, ktorý sa nápadne podobá na čínskeho prezidenta, vychádza z úst pokrik "Ťing Ťong!".

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.