Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. január 2023

Túra na Chatu pod Suchým

Asi najlegendárnejšia horská chata v okolí Žiliny sa rozprestiera v malebnej prírode „krivánskej“ Malej Fatry. História chaty siaha až do 1937 keď jeden z nestorov turistiky na Slovensku a spoluzakladateľ horolezeckého klubu JAMES Mikuláš Mlynarčík prišiel s nápadom a plánmi na výstavbu chaty. Plány sa podarilo zrealizovať veľmi rýchlo a už v roku 1938 boli na chate ubytovaní prví hostia. Žiaľ v roku 1945 na sklonku vojny z dôvodu, že sa na chate ukrývali partizáni Nemci chatu vypálili.
Túra na Chatu pod Suchým

Ale takmer okamžite po konci vojny Mikuláš Mlynarčík prišiel s ideou obnovy chaty. V roku 1947 sa na stavenisku chaty skrývali banderovci, ktorých miestne obyvateľstvo Varína bralo ako odporcov komunistov. U nás v rodine sa traduje, že banderovci boli voči miestnemu obyvateľstvu slušní. Vodca banderovcov Vasiľ Burľak, sa mal dávať najímať miestnym obyvateľstvom za kosca, jedine vždy kosil s guľometom priviazaným o nohu. Nepriamym dôkazom, dobrých vzťahov banderovcov s varínčanmi je fakt, že miestnym žandárom sa nepodarilo vyporiadať sa s nimi a na pomoc museli byť zavolaní českí žandári, čoho dôkazom je pamätník českému žandárovi umiestnený na námestí sv. Floriána, ktorého autorom bol Ladislav Berák, neskorší autor viacerých sakrálnych sôch včítane sochy Sv. Cyrila a Metoda v Žiline. Pri riešení problému pomenovania jednej  z Varínskych ulíc po Dr. Jozefovi Tisovi, sa nejak zabudlo na tento pamätník komunizmu, ku ktorému mimochodom každý september smerujú svoju „púť“ českí komunisti, ktorí okrem pamätných fotiek potešujú sluch okoloidúcich aj internacionálov, ale o tomto nemá byť tento článok.

Chata patrí pod TJ Lokomotíva Žilina, čo spôsobuje jej „retro štýl“ a na chate sa môže aj mladšia generácia ako ja cítiť ako vo filmoch Aleny Poledňákové a Vladimíra Tišňovského. Tým, že chata nemá poriadneho gazdu a na chate sa len striedajú prenajímatelia o nejakom trvalo udržateľnom rozvoji chaty nemôže byť reči. Aj keď chata si vydobila svoju slávu a dobrý kredit medzi obyvateľmi Žiliny a okolia v období keď chatárkou na chate sa stala martinská podnikateľka p. Pařízková, ktorá služby na chate a gastronómiu povzniesla na vysokú úroveň. Vymenila kuchyňu, rozšírila ponuku jedál založených na lokálnych surovinách, nevídaná zmena oproti predchádzajúcim chatárom, ktorých vrchol gastronómie spočíval v studených párkoch a teplom čaji. Kuchyňa chaty a jej dobrá dostupnosť determinovali jej terajšiu obľúbenosť u širokej verejnosti.

Chata je dostupná buď z Nezbudskej Lúčky, alebo z Varína. Najťažšia, ale aj najkrajšia cesta vedie po červenej značke z Nezbudskej Lúčky, kde počas cesty môžete obdivovať ruiny Starého hradu, ktorí sa vďaka obetavosti dobrovoľníkov podarilo ako tak zakonzervovať v posledných rokoch. Ďalej je možné obdivovať Domašínsky meander Váhu, ale cesta po červenej značke ide relatívne prudkým stúpaním, takže nie je tak frekventovaná a obľúbená medzi návštevníkmi. Netreba spraviť chybu, ktorú som spravil ja, keď som svoju nastavajúcu zobral prvý krát na Štefana a ešte v snehu na chatu po červenej značke a rok aj pol som ju nemohol tam presvedčiť ísť znova.

Najfrejventovanejšia trasa pre peších, ale najmenej záživná, ale dobre dostupná aj v zime je po „Starohradskej“ ceste popod Starý hrad. Na Chatu sa je možné dostať aj z Vrútok, ale to už ide o poldenú až celodennú túru cez Chatu pod Klačianskou Magurou, a potom buď cez Suchý, alebo popod Suchý.

Inzercia

Mojou najobľúbenejšou trasou je ísť po zelenej z Varína cez sedlo Brestov. Čo trochu kazí dojem z tejto trasy je výrazná ťažba, ktorá tu prebieha, ale zas vďaka lesníkom sa otvára nádherný výhľad na lúčanskú časť Malej Fatry s Martinskými Hoľami, ktorým sme ešte pred pár rokmi nedisponovali a to stojí za to 😊. Sám apriori nie som proti ťažbe, ale v medziach udržateľného rozvoja a za podmienky, že po ťažbe lesníci dajú všetko do pôvodného stavu. Keď to vedia dať do poriadku slovenskí lesníci pracujúci v Rakúsku, prečo to nejde na Slovensku. Ako príklad uvediem nehodu cyklistu, ktorá sa stala ešte pred Covidom, nakoľko Chata pod Suchým je obľúbeným miestom aj pre cyklistov. Na zvažnici po ťažbe ostal neporiadok, a keďže trasa po „zvažnici“ z Varína, ktorá je takisto frekventovaná tak pešími turistami, ale hlavne vyznávačmi horskej cyklistiky a elektrocyklistiky. Trasa je oficiálne značená ako cyklotrasa, neexistovalo žiadne oznámenie o uzavretí trasy pre ťažbu. Na to doplatil miestny mladý chlapec, ktorému sa do kolesa bicykla dostal konár a okrem zážitku z byciklovania, mal aj zážitok z letu vrtuľníkom. Ale zrazu po nehode to už išlo „upratať“. Škoda, že u nás to takto funguje vo viacerých oblastiach.

Čítajte tiež
Blog
Túra na Chatu pod Chlebom
Túra na Chatu pod Chlebom

Chata pod Chlebom je najvyšie položenou chatou v pohorí Malej Fatry. Dá sa na ňu dostať buď z "Vrátňanskej strany - Terchová", alebo zo "Turčianskej strany", buď z Trusalovej alebo zo Šútova.

Chata žije aj svojimi „klebetami“, príbehmi a hrdinami. Podľa starej legendy súčasný chatár Drahoš bol opravárom terených aút a jeepov na Morave, ktorý prišiel na fušku opraviť jeep bývalej chatárke. Ľudia si mysleli, že mu padla do oka chatárka, s ktorou sa neskôr oženil, spolu chatárčili až sa rozviedli. Ale nebola to asi chatárka, ale samotná chata, keďže neskôr bývalú chatárku vytlačil z chaty, čoho výsledkom boli nespokojní klienti, nakoľko pre pomanželskú nevraživosť prišlo k viacerým naschválom, ako prebratie objednávok, FB stránky a pod. Na to aby láska kvitla nie vždy stačí krásne prostredie a čistý vzduch.

Legendou chaty je Jožko, čiperný dôchodca z neďalekej obce Dolná Tižina, ktorý každoročne trhá všetky rekordy počtu výstupov na chatu a patrí spolu so svojou dobrotou, priateľským správaním k neodmysliteľnému inventáru chaty. V minulom roku Jožko vyšiel na chatu 175 x.

Chata pod Suchým pre niektorých predstavuje konečnú stanicu túry, pre niektorých je to len jeden z bodov túry po hrebeni lúčanskej časti Malej Fatry. Ale pre všetkých z okolia Žiliny, je to legendárne miesto kde sa radi vracajú.

Smejem sa nad svojími problémami, vďaka Bohu že sú.

Odporúčame

Blog
Túra na Chatu pod Chlebom

Túra na Chatu pod Chlebom

Chata pod Chlebom je najvyšie položenou chatou v pohorí Malej Fatry. Dá sa na ňu dostať buď z "Vrátňanskej strany - Terchová", alebo zo "Turčianskej strany", buď z Trusalovej alebo zo Šútova.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.