Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. november 2022

Výber z blogov / Hrdinovia sú späť!

Dňa 16. novembra sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca uskutoční už XIV. ročník slávnostnej študentskej konferencie Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom.
Výber z blogov / Hrdinovia sú späť!

Keď sme v roku 2009 diskutovali s donom Antonom Srholcom SDB, predsedom KPVS nad názvom konferencie, tak v diskusii vznikol názov: "Čo viedlo našich blízkych k hrdinským činom v zápase s komunistickým režimom?!" Názov bol dlhý, no dnes si uvedomujem, že oveľa viac pravdivejší.

Keď som si čítal príbehy, ktoré prišli tento rok, tak som vnímal aj strach i zradu, no rovnako aj veľkú odvahu a činy utrpenia a odvahy. Nenápadní hrdinovia v zápase s komunistickým režimom prichádzajú k nám. Je na nás, či im otvoríme dvere a vypočujeme ich hlas v podaní mladých ľudí. 

Dňa 16. novembra sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca uskutoční už XIV. ročník slávnostnej študentskej konferencie Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Študenti zo Slovenska a dva tímy zo Slovinska predstavia príbehy ľudí, ktorí nám prinavrátili slobodu. Zaznejú aj dva príbehy z Ukrajiny. 

On line prenost je možné sledovať dnes od 8.30 hod. TU - https://www.youtube.com/watch?v=vxL7kC4Lj_E

„Tento ročník nemá nikto záštitu nad naším podujatím. Ostalo tam biele miesto. Takto sme chceli vyjadriť solidaritu s obeťami tragických udalostí zvlášť z radov študentov. Vyjadriť rodinám obetí našu blízkosť a smútok nad vyhasnutými ľudskými životmi,“ uviedla koordinátorka podujatia študentka Diana Godžaková, študentka UK v Bratislave. V minulosti mali záštitu nad podujatím predstavitelia výkonnej moci, no hlavne bývalí politickí väzni, ktorým takto OZ Nenápadní hrdinovia vzdalo hold za ich odvahu a statočnosť.

Program tohtoročnej konferencie začne pre študentov už 15. novembra diskusiou v Centre Salvator na tému Sloboda a nesloboda s aktivistkou Teréziou Lenczovou a bývalým rektorom Trnavskej univerzity Marekom Šmidom. Slávnostná študentská konferencia sa uskutoční v predvečer pamätného dňa SR - Dňa boja za slobodu a demokraciu, a to 16. novembra od 8.30 hod. v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave a potrvá do 13.30 hod. V prípade záujmu o účasť na podujatí (napr. aj menších školských skupín) je potrebné si zarezervovať miesto cez mail: info@november89.eu najneskôr do 15 hod. dňa 15. novembra 2022. Samotná konferencia bude prenášaná aj online na Youtube kanáli OZ Nenápadní hrdinovia. Očakávame účasť predstaviteľov výkonnej moci i niektorých veľvyslanectiev.

Inzercia

O 14.30 hod. si študenti uctia pamiatku obetí komunistického režimu spoločne so zástupcami Konfederácia politických väzňov Slovenka pri Justičnom paláci. Účastníkov projektu NH čaká 16. a 17. novembra aj niekoľko stretnutí s významnými osobnosťami a kultúrny program.

Projekt Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom je najstarším projektom v krajinách V4, ktorý má za cieľ mladým ľuďom sprostredkovať stretnutie s generáciou bývalých politických väzňov a osobnosťami inak prenasledovanými komunistickým režimom. Realizuje ho OZ Nenápadní hrdinovia a Konfederácia politických väzňov Slovenska. Stálym partnerom projektu je Nadácia Konráda Adenauera, VŠZaSP sv. Alžbety, a v tomto roku bol projekt  podporený aj ministerstvom spravodlivosti SR. OZ Nenápadní hrdinovia aktívne buduje tému pamäte a úcty k ľuďom v minulosti prenasledovaným. „V tomto roku množstvo našich aktivít smerovalo aj k pomoci ľuďom z Ukrajiny na Slovensku,“ uviedol autor a gestor projektu historik, pedagóg a publicista František Neupauer. Jedna z posledných aktivít združenia sa uskutočnila v Limbachu, kde Ľubomír Feldek predstavil svoju novú knihu Leť, vietor, na Ukrajinu. Čoskoro sa vo verejnom priestore objaví výstava – komiks s názvom: Nenápadní hrdinovia mapujúca príbeh Silva Krčméryho a Vladimíra Jukla. Viac informácií o ďalších projektoch nájdete na stránke www.november89.eu.

OZ Nenápadní hrdinovia

PS: On line prenost TU - https://www.youtube.com/watch?v=vxL7kC4Lj_E

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.