Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. marec 2016

Kto klame o Kotlebovom voličovi?

Vážený pán Hanus, dovolím si s Vami nesúhlasiť v niektorých bodoch analýzy voliča Kotlebovej strany ĽSNS.

Trochu som si urobila srandu z Vášho mierne bulvárneho nadpisu, no prejdem k podstate veci. Zásadne nesúhlasím s tvrdením, že „...nadpriemerné zisky mal však tiež vo viacerých regiónoch stredného Slovenska, kde je miera religiozity nižšia, respektíve veľmi nízka“. Neviem, kto Vám to povedal, alebo či to máte z nejakého prieskumu. Ten váš tmavšie žltý fliačik na strednom Slovensku veľmi dobre poznám, pretože odtiaľ pochádzam. Je tam viacero farských spoločenstiev, do diania v Cirkvi sa tam aktívne zapája pomerne veľké množstvo mladých ľudí. A z tejto oblasti je i veľa duchovných povolaní.

A práve odtiaľ vychádzala i moja osobná skúsenosť, ktorá ma motivovala k napísaniu predchádzajúceho blogu. Viem o konkrétnych kňazoch, ktorí pravdepodobne k tomuto „zožltnutiu“ na mape prispeli. Okrem toho, známy je aj príbeh poslanca Bindera, ktorý pôsobí v obci Svätý Anton. Pôvodne bol poslancom za KDH, teraz bol zvolený do parlamentu ako poslanec Kotlebovej ĽSNS. Na svojom ranči usporadúva rôzne akcie, kde pozýva i cirkevných predstaviteľov (tým nechcem povedať, že všetci pozvaní sú Kotlebovi prívrženci).

Myslím si, že určitá súvislosť s vplyvom kňazov a volebným rozhodovaním tu je. Stretla som sa aj s vyjadrením, že „kedysi kňazi na Orave kázali voliť KDH, teraz Kotlebu“. Dôveryhodnosť tohto tvrdenia overiť neviem, no predpokladám, že na niečom založené muselo byť. Lepšie by asi bolo, keby to zhodnotili kompetentní, rada sa dozviem ich stanovisko.

V zásade však nie je až tak podstatné, koľko kňazov vynieslo koľko hlasov Kotlebovi. Tento fenomén, že veriaci laik alebo kňaz ide voliť ľudí z takejto extrémistickej strany, to je hlavný problém. A bol prítomný už v župných voľbách. Aj vtedy to bolo pre mňa nepochopiteľné, no snažila som sa odôvodniť si to slabým výberom. Podľa mňa to vážny problém je. Síce možno nie z hľadiska štatistiky, ale z hľadiska morálky a samotnej viery určite. Na Postoji ste v súvislosti s touto problematikou tiež uverejnili zaujímavé myšlienky v tomto článku. Dúfajme, že opakovanie histórie už ďalej nebude pokračovať.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Cítené, myslené, ale nevypovedané

Cítené, myslené, ale nevypovedané

Všetci cítime, že Slovensko po 5.3.2016 nie je to isté, čo predtým. Zo scény zmizli dve strany, čo mali v názve kresťanstvo. Jedna potichu, všimli sme si len, že predseda mal červené topánky. Druhá spojená s určitou nostalgiou.

Blog
Sloboda pohybu v prúde rieky

Sloboda pohybu v prúde rieky

Zvykli sme si deliť spoločnosť na tých, ktorí idú s prúdom (mainstream) a tých, ktorí idú proti prúdu. Tých, ktorí idú proti prúdu považujeme za slobodných, a naopak tých ďalších, ktorí idú s prúdom považujeme za neslobodných. Nesúhlasím s takýmto jednoduchým delením. Mieru slobody určuje rozhodnutie pohybovať sa v rieke, nie samotný prúd rieky.