Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. jún 2022

John Money: Príbeh muža, ktorý stvoril gender

Gender je pojem, ktorý má v sebe výbušný a polarizujúci potenciál. Kým jedna strana gender považuje za akýsi výdobytok modernej éry a pokroku, druhá strana v ňom vidí úhlavného nepriateľa tradičných hodnôt, manželstva a rodiny. 
John Money: Príbeh muža, ktorý stvoril gender

Zástancovia jednej aj druhej strany medzi sebou vedú tuhý kultúrny boj či už na sociálnych sieťach, v médiach alebo na politickom poli.    

Veľmi zjednodušene, pod pojmom sex rozumieme biologické pohlavie (žena - muž), kým pod pojmom gender (rod) rozumieme spoločenskú rolu vo vzťahu k biologickému pohlaviu. 

Hoci gender u nás pozná takmer každý, kto sa aspoň trochu zaujíma o spoločenské dianie, jeho autor, americký psychológ a sexuológ John Money (1921 - 2006) je širšej verejnosti prakticky neznámy. 

Moneyho život je však do značnej miery odpoveďou na početné otázky, ktoré gender obklopujú. 

Od kresťanskej viery k genderu

John Money sa narodil na Novom Zélande. Pochádzal z kresťanských pomerov a jeho rodina patrila do prísneho evanjelikálneho spoločenstva Brethren. 

Mladý Money však svoju kresťanskú vieru zavrhol a s ňou aj všetky tradičné morálne princípy. V tomto smere je veľmi podobný najznámejším sexuálnym revolucionárom 20. storočia - Alfredovi Kinseymu a Hughovi Hefnerovi. Všetci boli pôvodne kresťania až kým vieru neodkopli a namiesto nej si vytvorili vlastné pseudonáboženstvo rozkoše. 

Francúzsky filozof Jean-Francois Braunstein v knihe Filozofia, ktorá prišla o rozum: Gender, zviera, smrť poznamenal, že „Money bol síce krátko ženatý, no neskôr udržiaval homosexuálne aj heterosexuálne vzťahy.“ Istý Moneyho spolupracovník uviedol, že „bol nadšený skupinovým sexom.“

Na Moneyho odpade od náboženstva, morálky a tradičných hodnôt mal nepochybne svoj podiel aj problematický vzťah s otcom. Money priznal, že sa k nemu otec správal agresívne a že pre neho bol otec skôr tyranská autorita ako človek, ktorému mohol dôverovať. 

Money neskôr odišiel študovať do USA a od roku 1951 až do svojej smrti bol profesorom psychológie na John Hopkins University v Baltimore. Tu sa venoval štúdiu intersexuality a deťom, ktoré sa narodili bez viditeľných pohlavných orgánov. 

Krátko po svojom nástupe na univerzitu, Money poprvýkrát používa už dnes známe pojmy gender a genderová rola. Money píše: „Genderová rola nie je niečo, čo človek dostáva pri narodení, ale je to niečo, čo sa tvorí kumulatívne v priebehu zažitých skúseností.“ Money veril, že výchovou sa dá zmeniť biologická prirodzenosť.

Genderová rola je podľa Moneyho vytvorená v priebehu prvých dvoch až troch rokov. Moneyho životopisec Terry Goldie poznamenal, že „Money skutočne neveril, že existujú iba dve genderové roly.“ Money tak položil ideové základy dnešného transgender hnutia.

Začiatkom 70. rokov 20. storočia Money vydáva svoju najznámejšiu knihu Man and Woman. Boy and Girl, v ktorej popularizuje koncept genderu. Kniha sa stretáva s veľkým ohlasom. 

Mienkotvorný denník New York Times nemeškal s pochvalou a uviedol, že ide o „najdôležitejšiu knihu z oblasti spoločenských vied od Kinseyho dôb.“ V tom istom denníku krátko na to vychádza na knihu ďalšia pozitívna reakcia: „Budete tvrdiť chlapcovi, že je dievča, a vychováte ju ako ženu, bude sa správať ako žena.“

Mediálna podpora bola pre rodiace sa transgender hnutie kľúčová. Moneyho myšlienky neskôr vyšli aj v iných vplyvných médiach, napríklad v magazíne Playboy

Feministický autor Paul Preciado (narodený ako žena, Beatriz Preciado) oslavoval Moneyho ako človeka, ktorý „skoncoval s nehybným a nemenným konceptom pohlavia a priviedol na svet gender, ktorý je možné tvarovať a vyrábať.“

Preciado chválil Moneyho ako velikána dejín sexuality. Podľa neho to, čo dokázal Hegel vo filozofii a Einstein v prírodnej vede, Money dokázal na poli sexu. 

Zakrátko transgender hnutie, ktoré (aj) Money uviedol do pohybu zapúšťa svoje korene v politike, v legislatíve a postupne tiahne do vzdelávania a výchovy pod pláštikom ľudských práv a tolerancie. 

Idey však potrebujú prejsť praktickou skúškou či skutočne odrážajú realitu alebo ide iba o falošné konštrukty. Tou skúškou mal byť istý David Reimer. 

Skutočný prípad Davida Reimera

David Reimer sa narodil v roku 1965 a pochádzal z Kanady. Keď mal pol roka, podstúpil operáciu, ktorá mu nenávratne poškodila genitálie. Týmto sa začala jeho celoživotná osobná tragédia. 

Nešťastní rodičia vyhľadali vtedy už známeho Johna Moneyho, aby sa oboznámil s prípadom ich syna. Money navrhol riešenie, ktoré nebolo v tom čase neobvyklé pre deti s poškodenými pohlavnými orgánmi. Reimer mal byť vychovávaný ako dievča. 

Money chcel potvrdenie svojej gender teórie, chcel ukázať, že výchova má prevahu nad biológiou. A tak Reimerovi, ktorému zmenili meno na Brenda, boli chirurgicky upravené pohlavné orgány, aby vyzerali ako ženské. Neskôr dostával aj hormón estrogén, aby mu narástli prsníky. 

Rodičia vychovávali Davida/Brendu ako dievča. To však nebolo všetko. Money pri konzultáciách Reimerovi  a jeho dvojčaťu-bratovi Brianovi často ukazoval pornografické obrázky alebo boli nútení napodobňovať sex. Nič však nezabralo. 

David sa v puberte naďalej cítil ako muž, ktorého priťahovali dievčatá a bavili ho typické mužské práce a hry. V tom čase už odmietal Moneyho nútené „prerábky“ na ženu a vrátil sa k svojej mužskej identite. Stal sa opäť chlapcom, ktorým ale nikdy neprestal byť.

O tom, že je v skutočnosti chlapcom sa dozvedel až v štrnástich rokoch. David sa dokonca v roku 1990 oženil, no jeho život bol samý problém. Trpel depresiami, finančnými problémami a ťažkosťami v manželstve. Zo svojej detskej traumy sa nikdy nespamätal. 

Inzercia

Podobný osud postihol aj jeho brata Briana, ktorý trpel schizofréniou a v roku 2002 zomrel na predávkovanie liekmi. O dva roky na to David, frustrovaný rozpadom svojho manželstva a v podstate aj celým svojim životom, spáchal samovraždu. Dožil sa 38 rokov. 

Krátko na to rodičia oboch chlapcov obvinili Moneyho zo zodpovednosti za smrť ich synov. Money si však odmietal pripustiť neúspech a tých, čo spochybňovali jeho výskum nazýval „príslušníkmi krajnej pravice“ a „antifeministických hnutí.“ (Moneyho kolegovia tvrdili, že v súkromí bol v skutočnosti hlboko frustrovaný týmto prípadom.)

Jedným z najhlasnejších Moneyho kritikov bol sexuológ Milton Diamond, ktorý obhajoval to, že pohlavie je vrodené a nedá sa zmeniť výchovou. Vďaka nemu prípad Reimer uzrel svetlo sveta a v roku 2000 vyšla kniha s názvom As Nature Made Him: The Boy Who Was Raised As a Girl

Prípad Reimer je jedným z najtemnejších príkladov experimentovania na deťoch. Bola to ukážka Moneyho pseudovedeckého šarlatánstva a vo svojej podstate aj zlyhanie jeho gender teórie. 

Pedofília a incest? Prečo nie?

Money sa vo svojom výskume nezameriaval iba na štandardné sexuálne vzťahy, ale aj na perverzie, ktoré Money radšej nazýval eufemizmom „parafilia,“ ktorá mala mať pre poslucháčov prijateľnejší odtieň. 

Medzi tieto parafílie možno zaradiť nekrofíliu, zoofíliu, incest alebo pedofíliu. Predovšetkým v posledných dvoch prípadoch sa prejavuje Moneyho zvrátený relativizmus.

V roku 1991 Money poskytol rozhovor pre holandský pedofilný časopis Paidika, kde vysvetľuje: „Ak pozorujeme prípad desaťročného alebo dvanásťročného chlapca, ktorý je silne eroticky priťahovaný dvadsaťročným alebo tridsaťročným mužom a ak je tento vzťah vzájomný, potom by som tento vzťah v žiadnom prípade nehodnotil ako patologický.“ 

Mimochodom, tieto Moneyho slová sa objavujú aj na webstránke amerického hnutia bojujúceho za práva pedofilov a normalizáciu pedofílie NAMBLA.

V jednej štúdii o pedofílii Money píše: „Pedofília je záležitosť slobodného výberu asi tak málo, ako je byť ľavákom. Nepoznáme liečebnú metódu, s ktorou by sme ju vedeli natrvalo zmeniť, odstrániť alebo nahradiť. Je zbytočné ju trestať. Musíme jednoducho prijať skutočnosť, že existuje a následne formulovať politiku ohľadom toho, čo je vhodné v tejto veci robiť.“

Samotná spojitosť medzi pedofíliou a ľavákmi je pochybná a naznačuje Moneyho pohľad, že pedofília nie je úchylka, ale skôr niečo, čo sa nevyskytuje v populácii až tak často. 

Ďalšie tabu, ktoré sa Money rozhodol nabúrať bol incest. Braunstein konštatuje, že „podľa Moneyho je potrebné sa k incestu správať podobne tolerantne, ako k náboženstvám alebo k rôznym menšinovým názorom.“ 

Je však potrebné pripomenúť, že v transgender hnutí neide o nejaký ojedinelý pohľad. Feministka a gender teoretička Judith Butlerová píše, že „určité formy incestu nie sú nutne traumatizujúce.“ 

V podobnom duchu sa vyjadruje Wardell Pomeroy, žiak Alfreda Kinseyho: „Je čas pripustiť, že incest by nemal byť chápaný ako perverzia alebo ako symptóm mentálnej poruchy. Incest môže byť za istých okolností dokonca blahodarný.“ 

John Money síce zomrel v roku 2006, no dodnes zostáva kontroverznou postavou. Jedna strana ho považuje za významného priekopníka gender teórie, tá druhá ho odsudzuje pre pokrivenie nastavených morálnych a sexuálnych noriem.

Zdroje 

Filosofie, ktorá prišla o rozum - Jean - Francois Braunstein

John Money John Money - Wikipedia

David Reimer and John Money Gender Reassignment Controversy: The John/Joan Case | The Embryo Project Encyclopedia (asu.edu)

The story of John Money: Controversial sexologist grappled with the concept of gender | CBC News

 

Titulné fotoallthatsinteresting.com

 

Venuje sa spoločenským, kultúrnym a náboženským témam. Člen Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Odporúčame

Blog
Slovanský sen včera a dnes

Slovanský sen včera a dnes

V priebehu 500 rokov existovali ľudia, snívajúci o spolužití všetkých Slovanov v jedinom štáte alebo únii. Až doteraz sa to nepodarilo. No ešte nezomrela nádej na uskutočnenie tohto etnopolitického ideálu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.