Manuál bioetiky pre mladých

Redakčná a odborná práca na texte Manuálu bola pre mňa doslova osviežujúca, pretože vniesla do môjho prevažne organizačného typu práce úplne iný rozmer a stravu pre myseľ. Okrem zvládnutia odborného obsahu boli rovnako dôležitou výzvou pedagogické požiadavky, aby bol text nielen presný, ale aj stráviteľný pre mladých adolescentov.
Manuál je totiž určený primárne mladým ľuďom, čo je zrejmé už z názvu. Zámerom vydavateľa je ponúknuť ho najmä tým, ktorí sa pripravujú na sviatosť birmovania. K manuálu sa tak dostanú aj rodičia, kňazi, animátori birmovancov a pedagógovia na základných a stredných školách, ktorým pripadne dôležitá úloha sprevádzať mladých zverencov na ceste objavovania vymožeností a rizík biotechnológií.
Manuál názorným a pochopiteľným spôsobom podáva základné informácie o rozšírených biotechnológiách spojených s ľudským životom a zdravím, približuje ich funkcionalitu a podáva etické hodnotenie z pohľadu úcty k životu a ľudskej osobe. Je prekladom z pôvodne francúzkeho originálu. Vytvorila ho etablovaná Francúzka Nadácia Jerouma Lejeuna. Spolu s odbornými spolupracovníkmi (Eva Grey, Ján Ďačok, Patrik Daniška, Pavla Bicianová) sme niektoré informácie doplnili o slovenské reálie tak, aby boli čo najužitočnejšie a najzrozumiteľnejšie pre slovenských čitateľov. V závere je uvedená príloha, kde sú k jednotlivým témam uvedené vybrané citáty z cirkevných dokumentov alebo od cirkevných autorít. Naskytuje sa tak príležitosť formovať mladých ľudí v oblasti postojov Katolíckej cirkvi k jednotlivých pálčivým bioetickým problémom a priblížiť im argumenty vychádzajúce z bezpodmienečného uznania ľudskej dôstojnosti každej ľudskej bytosti. Je to tiež dobrá príležitosť k priblíženiu témy skĺbenia vedy a viery.
Manuál je rozdelený do 9 kapitol, v ktorých je stručne popísaný vždy jeden bioetický problém. Každá kapitola má zvyčajne tieto časti: popis problému, popis metód, legislatíva, najčastejšie kladené otázky, etické hodnotenie a svedectvá. Názvy kapitol hovoria samé za seba: Príbeh malého ľudského života, Potrat, Prenatálna diagnostika, Techniky asistovanej reprodukcie, Predimplantačná genetická diagnostika, Výskum na embryách, Koniec života, Darcovstvo orgánov, Teória gender.
Stojíme pred veľkou výzvou vychovať nové generácie nielen v tom, aby dokázali nové technológie používať, ale aby ich tiež boli schopné eticky hodnotiť a vyvodzovať z racionálnych súdov dôsledky pre život. Snáď nie je desivejšia predstava, zvlášť pre rodičov a vychovávateľov, ako nová mladá generácia bez morálky, citu a rešpektovania rozumnosti. Po titule Bioetika pre všetkých, (Lucas, Ramón Lucas: Spolok Svätého Vojtecha, Trnava 2010) je Manuál druhou bioetickou príručkou, ktorá dáva do rúk širokej verejnosti kvalitný argumentačný materiál.
Manuál bioetiky pre mladých, Kanet, n.o., Bratislava 2015, ISBN: 978-80-972036-1-0
O dostupnosti manuálu je možné sa informovať na biskupských úradoch jednotlivých katolíckych diecéz.