Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. január 2016

Odoberať deti za kresťanskú vieru? V Nórsku možno...

V sobotu 23.1.2016 sa pred Nórskou ambasádou protestovalo proti odoberaniu detí. Bratislava sa tak pridala k desiatkam miest sveta, kde sa konajú protesty proti odobraniu detí rodine Bodnariu. Sociálka Barnevernet im zobrala 5 detí, vrátane kojenca, na základe obvinenia z "kresťanskej radikalizácie a indoktrinácie" a (neskôr nepotvrdeného) obvinenia z fyzických trestov.
Odoberať deti za kresťanskú vieru? V Nórsku možno...

Nižšie nájdete môj prejav z protestu, kde som vystúpil ako výkonný riaditeľ Fóra života, platformy združujúcej takmer 50 organizácií a venujúcej sa asi 15 rokov ochrane života od počatia po prirodzenú smrť, čo zahŕňa prirodzene aj ochranu rodiny.

Na protest prišla aj pani Boórová, ktorej prípad odobratia detí v Británii pred niekoľkými rokmi prelomil mlčanie médií o týchto prípadoch. Prišla aj s chlapcami, ktorí si užívali padajúce vločky zatiaľčo my dospelí sme krútili hlavami nad týmito prípadmi a najmä nad nečinnosťou slovenských štátnych predstaviteľov. Za Fórum života som žiadal prezidenta, premiéra a ministra zahraničných vecí o nemlčanie a informovanie verejnosti o týchto prípadoch.

Vážení prítomní,
stretli sme sa tu, lebo posledné roky počúvame o odoberaní detí v rôznych krajinách Európy. Tieto informácie sa šíria rôznymi kanálmi, po web stránkach, po sociálnych sieťach, hororovými videami... Z týchto informácií sa problém odoberania detí napríklad v Nórsku javí ako veľmi závažný. Zdá sa nám, že dôvody na odoberanie detí sú niekedy príliš banálne na to, aby bol do rodiny urobený taký hrozný zásah. Ťukáme si na čelo a pýtame sa, či je to naozaj pravda to, čo počujeme.

Je veľmi dobré, že sa verejnosť zaoberá týmito prípadmi, že ste dnes prišli. Veď ako rodičia si ani nechceme predstavovať, aké to je, keby nám sociálka zobrala naše milované deti! A prirodzene súcitime s tými rodičmi, ktorým deti boli odobraté a pýtame sa, či sa to nedalo riešiť inak. Či tie dôvody na odobratie boli také vážne, že výsledkom je brutálny zásah do rodiny, jej rozbitie, trvalé psychologické ujmy na deťoch aj rodičoch.

Posledný prípad rodiny Bodnariu má dokonca pachuť diskriminácie a rozbitia rodiny z toho dôvodu, že v rodine bolo žité kresťanstvo. Tu už zostáva naozaj rozum stáť a človek sa začína pýtať, čo by urobil on sám, pýta sa, či aj na Slovensku niečo podobné nehrozí. Nehrozí nám, že budeme označení za kresťanských radikálov preto, že chodíme v nedeľu do kostola a nezoberú nám deti, ak sa nejakému úradníkovi znepáčime? V ľuďoch rastie strach a obavy.

O to viac, že nórske fondy financujú aj aktivity na Slovensku. A financujú ich selektívne, podľa toho, či súhlasíte s ich pohľadom na svet, napríklad na tzv. rodovú rovnosť. Dôkazom je diskriminácia organizácií "Áno pre život" a "Spišská katolícka charita", ktoré neboli financované a boli obvinené z porušovania ľudských práv preto, lebo nesúhlasia s rodovou ideológiou.

Inzercia

Je načase, aby sa o prípady odoberania detí zaujímali predstavitelia našej krajiny. Teda tí, ktorých si volíme, a dodám, že aj platíme. Prezident, premiér, minister zahraničných vecí – to sú ľudia, ktorí by mali zistiť pravdivé informácie o týchto znepokojivých prípadoch a informovať verejnosť. Mali by žiadať krajiny, z ktorých tieto správy chodia, o vysvetlenie a žiadať, aby sa v rodinách zasahovalo primerane, aby úrady Nórska či iných krajín neničili životy detí a rodičov!

Niekto môže povedať, že veď tu nejde o slovenské deti, prečo by sme sa mali zaujímať o Švédov, Nórov, Britov alebo iných, veď máme svojich problémov dosť. Ale priatelia, tu ide o ľudské bytosti! Tu ide o deti! A tu nemôžeme povedať, že veď to je ďaleko, to je Nemecko, Švédsko, Nórsko... nech si to riešia sami. Veď tí, ktorí sme rodičia, vieme, že ani v najhoršom sne si nechceme predstavovať, aké by to bolo, keby nám sociálka zobrala deti!

Vážení prítomní,
dovoľte mi aj vo Vašom mene žiadal nemlčanie médií, žiadal od prezidenta Andreja Kisku, premiéra Roberta Fica, ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a ďalších kompetentných, aby si predvolali nórsku veľvyslankyňu, aby zistili pravdivé informácie o prípadoch odoberania detí priamo z Nórska, aby informovali o svojich zisteniach verejnosť a žiadali, v tomto prípade Nórsko a ďalšie problematické krajiny, aby používali primerané prostriedky na ochranu detí, aby neodoberali deti z rodín pre ich náboženské presvedčenie či výchovu k hodnotám.
Žiadame týchto predstaviteľov Slovenska aj o to, aby neboli rozširované kompetencie úradníkov tak, že by to mohlo viesť k svojvoľnému odoberaniu detí na Slovensku. Odoberanie detí musí až posledným, krajným riešením v tých najťažších prípadoch. DETI PATRIA RODIČOM!

Tomáš Kováčik
výkonný riaditeľ Fóra života
kandidát na poslanca NRSR č.149, (KDH)


S pani Boórovou sme prehodili pár slov o jej prípade. Mala transparent "Nikdy sa nevzdávaj"

O týchto dvoch chlapcov mohlo Slovensko prísť v Británii. Bolo už rozhodnuté, no p. Boórová sa nevzdala.

Postupne ma skvelí ľudia (rodina, Bubák, Kuffa atď.) priviedli k rozhodnutiu pomáhať iným, čo najviac to ide, snažiť sa meniť veci k lepšiemu, bojovať za dobro. Bývalý hovorca a člen realizačného tímu Národného pochodu za život, Referenda o ochrane rodiny, predseda Asociácie za život a rodinu (zazivotarodinu.sk), občiansky aktivista

Odporúčame

Blog
Pán prezident, je čas vymeniť poradcov

Pán prezident, je čas vymeniť poradcov

Pán prezident, chcel som Vám napísať už dávnejšie, po Vašom prevzatí záštity nad obscénnym Filmovým festivalom inakosti. Hoci som tým bol nepríjemne prekvapený, viete ako to je s časom... Píšem Vám však aspoň teraz. Donútilo ma, že z Vašej kancelárie chceli odmietnuť deti koledujúce Dobrú novinu. Musím Vám, pán prezident, naozaj úprimne povedať – vymeňte svojich poradcov, radia Vám opakovane zle.

Blog
Šrajk učiteľov

Šrajk učiteľov

"Ideš do štrajku?" prekvapí ma kolegyňa otázkou. A ja neviem odpovedať. Prečo? Popravde, neviem ani o čo ide. Televízor sme doma zrušili a nestíham si ani noviny prečítať popri iných povinnostiach, ktoré som si chcel splniť cez Vianoce, no choroba ma prinútila skoro celé Vianoce preležať. Prejde pár dní. Medzitým si čo-to naštudujem a v škole je porada. Hovorí sa veľa, slovami riaditeľa a aj zriaďovateľa, avšak chýba jedno: "Zakazujem vám, aby ste išli do štrajku!" To slovo tam chýba. "Ak sa rozhodnete tak, či inak, je to na Vás," hovorí riaditeľ, aj keď sám so štrajkom nesúhlasí, dáva jasné argumenty. Zriaďovateľ má rovnaký názor. Svoj postoj v mene štrajkujúcich učiteľov prečíta kolegyňa. A čo ja? Kam sa pridať?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.