Odoberať deti za kresťanskú vieru? V Nórsku možno...

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Odoberať deti za kresťanskú vieru? V Nórsku možno...

V sobotu 23.1.2016 sa pred Nórskou ambasádou protestovalo proti odoberaniu detí. Bratislava sa tak pridala k desiatkam miest sveta, kde sa konajú protesty proti odobraniu detí rodine Bodnariu. Sociálka Barnevernet im zobrala 5 detí, vrátane kojenca, na základe obvinenia z "kresťanskej radikalizácie a indoktrinácie" a (neskôr nepotvrdeného) obvinenia z fyzických trestov.

Nižšie nájdete môj prejav z protestu, kde som vystúpil ako výkonný riaditeľ Fóra života, platformy združujúcej takmer 50 organizácií a venujúcej sa asi 15 rokov ochrane života od počatia po prirodzenú smrť, čo zahŕňa prirodzene aj ochranu rodiny.

Na protest prišla aj pani Boórová, ktorej prípad odobratia detí v Británii pred niekoľkými rokmi prelomil mlčanie médií o týchto prípadoch. Prišla aj s chlapcami, ktorí si užívali padajúce vločky zatiaľčo my dospelí sme krútili hlavami nad týmito prípadmi a najmä nad nečinnosťou slovenských štátnych predstaviteľov. Za Fórum života som žiadal prezidenta, premiéra a ministra zahraničných vecí o nemlčanie a informovanie verejnosti o týchto prípadoch.

Vážení prítomní,
stretli sme sa tu, lebo posledné roky počúvame o odoberaní detí v rôznych krajinách Európy. Tieto informácie sa šíria rôznymi kanálmi, po web stránkach, po sociálnych sieťach, hororovými videami... Z týchto informácií sa problém odoberania detí napríklad v Nórsku javí ako veľmi závažný. Zdá sa nám, že dôvody na odoberanie detí sú niekedy príliš banálne na to, aby bol do rodiny urobený taký hrozný zásah. Ťukáme si na čelo a pýtame sa, či je to naozaj pravda to, čo počujeme.

Je veľmi dobré, že sa verejnosť zaoberá týmito prípadmi, že ste dnes prišli. Veď ako rodičia si ani nechceme predstavovať, aké to je, keby nám sociálka zobrala naše milované deti! A prirodzene súcitime s tými rodičmi, ktorým deti boli odobraté a pýtame sa, či sa to nedalo riešiť inak. Či tie dôvody na odobratie boli také vážne, že výsledkom je brutálny zásah do rodiny, jej rozbitie, trvalé psychologické ujmy na deťoch aj rodičoch.

Posledný prípad rodiny Bodnariu má dokonca pachuť diskriminácie a rozbitia rodiny z toho dôvodu, že v rodine bolo žité kresťanstvo. Tu už zostáva naozaj rozum stáť a človek sa začína pýtať, čo by urobil on sám, pýta sa, či aj na Slovensku niečo podobné nehrozí. Nehrozí nám, že budeme označení za kresťanských radikálov preto, že chodíme v nedeľu do kostola a nezoberú nám deti, ak sa nejakému úradníkovi znepáčime? V ľuďoch rastie strach a obavy.

O to viac, že nórske fondy financujú aj aktivity na Slovensku. A financujú ich selektívne, podľa toho, či súhlasíte s ich pohľadom na svet, napríklad na tzv. rodovú rovnosť. Dôkazom je diskriminácia organizácií "Áno pre život" a "Spišská katolícka charita", ktoré neboli financované a boli obvinené z porušovania ľudských práv preto, lebo nesúhlasia s rodovou ideológiou.

Je načase, aby sa o prípady odoberania detí zaujímali predstavitelia našej krajiny. Teda tí, ktorých si volíme, a dodám, že aj platíme. Prezident, premiér, minister zahraničných vecí – to sú ľudia, ktorí by mali zistiť pravdivé informácie o týchto znepokojivých prípadoch a informovať verejnosť. Mali by žiadať krajiny, z ktorých tieto správy chodia, o vysvetlenie a žiadať, aby sa v rodinách zasahovalo primerane, aby úrady Nórska či iných krajín neničili životy detí a rodičov!

Niekto môže povedať, že veď tu nejde o slovenské deti, prečo by sme sa mali zaujímať o Švédov, Nórov, Britov alebo iných, veď máme svojich problémov dosť. Ale priatelia, tu ide o ľudské bytosti! Tu ide o deti! A tu nemôžeme povedať, že veď to je ďaleko, to je Nemecko, Švédsko, Nórsko... nech si to riešia sami. Veď tí, ktorí sme rodičia, vieme, že ani v najhoršom sne si nechceme predstavovať, aké by to bolo, keby nám sociálka zobrala deti!

Vážení prítomní,
dovoľte mi aj vo Vašom mene žiadal nemlčanie médií, žiadal od prezidenta Andreja Kisku, premiéra Roberta Fica, ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a ďalších kompetentných, aby si predvolali nórsku veľvyslankyňu, aby zistili pravdivé informácie o prípadoch odoberania detí priamo z Nórska, aby informovali o svojich zisteniach verejnosť a žiadali, v tomto prípade Nórsko a ďalšie problematické krajiny, aby používali primerané prostriedky na ochranu detí, aby neodoberali deti z rodín pre ich náboženské presvedčenie či výchovu k hodnotám.
Žiadame týchto predstaviteľov Slovenska aj o to, aby neboli rozširované kompetencie úradníkov tak, že by to mohlo viesť k svojvoľnému odoberaniu detí na Slovensku. Odoberanie detí musí až posledným, krajným riešením v tých najťažších prípadoch. DETI PATRIA RODIČOM!

Tomáš Kováčik
výkonný riaditeľ Fóra života
kandidát na poslanca NRSR č.149, (KDH)


S pani Boórovou sme prehodili pár slov o jej prípade. Mala transparent "Nikdy sa nevzdávaj"

O týchto dvoch chlapcov mohlo Slovensko prísť v Británii. Bolo už rozhodnuté, no p. Boórová sa nevzdala.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo