Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. január 2022

„Sulíkova” reštaurácia na výstave EXPO

O spoločnom obede s kamarátmi v slovenskom pavilóne, ktorý sa nikdy neuskutočnil.
„Sulíkova” reštaurácia na výstave EXPO

Tento rok to bolo druhý krát, keď sme výstavu EXPO využili na spoločný obed a stretnutie s kamarátmi z Arabských Emirátov. Prvý krát sme sa všetci stretli a najedli u bratov Čechov, takže teraz padla voľba logicky na slovenský pavilón.

V tomto blogu nebudem hodnotiť, ako na tom náš pavilón je. I keď vďaka stovke navštívených pavilónov mám veľmi dobrú predstavu, kam sme to ako krajina v prezentácii dotiahli. 

Tento blog je o sklamaní zo slovenskej kozmopolitnej „vyspelosti".

Von na pivo

V reštauráciách v SAE (UAE) si bežne k jedlu alkohol nekúpite. Je to výsada hotelových reštaurácií alebo komplexov, ktoré musia platiť ohromné čiastky za licenciu. Licencie sú oddelené pre predaj v špecializovaných alkoholových obchodoch (ktoré sú na verejne neexponovaných miestach) a iné pre bary a reštaurácie. Cena je závislá od emirátu, v ktorom sa hotel nachádza.

Preto je aj jediné miesto, kde sa môžme stretnúť s kamarátmi vonku na pive, zväčša nejaký bar v luxusnom, zato bezducho generickom 5-hviezdičkovom hoteli. A cena veľkého piva sa napr. v Abú Dhabí pohybuje zväčša okolo 40-50 dirhamov (4 dirhamy je asi euro, 40 dirhamov je asi 10 eur). 

Pivo v plechovke sa dá v alkoholovom obchode zohnať na lokálne pomery lacno. Pivo Budvar sa dá zohnať aj za menej ako 10 dirhamov a keď nakupujete vo veľkom, tak stlačíte cenu niekedy aj k piatym dirhamom.

Sulík, české pivá a vína z Francúzska

Keď Slovensko obletela informácia, že si Slováci robia hanbu prezentovaním neslovenského alkoholu, nepohoršoval som sa a ani nevinil Sulíka alebo reštauráciu. Pivo a víno v pavilónoch menších štátov je skutočne na výstave EXPO nedostatkový tovar. Poliaci alkohol nepodávajú vôbec. Podobne sú na tom Estónci alebo Srbi v neďalekých pavilónoch.

Sulík za chýbajúci alkohol zo Slovenska nemôže. Zdieľať

To, že to Češi s alkoholom zvládli, je výsledok dlhodobej práce biznisu a diplomacie v tomto regióne. Dostať sa tu na trh nie je vecou vyhlášky dostupnej na internete alebo verejného formulára, ktorý odnesiete na úrad. Zákonné lehoty sú vecou imaginácie a keď tápete, tak sa pripravte, že tápať bez vhodných a pri biznise aj vplyvných kontaktov môžete večne. Navyše sa bavíme o výnosnom biznise s alkoholom. Napríklad minerálky z Českej a Slovenskej republiky budete na regáloch supermarketov hladať márne. A môžeme mať najlepšie minerálne vody na svete. Celú Strednú Európu poráža Fiji, Evian, Pellegrino a lokálne značky. Môže za to komplexný jav korektne nazvaný lokálne špecifiká regulovaného trhu. 

Ale sem-tam sa s česko-slovenskými produktami stretnete aj opakovane: pasta Paradontax vyrábená v Leviciach, proteinové tyčinky Maxsport zo Slovenska, české cereálie Emco a pivá Pilsner a Budvar. 

 

Inzercia

Slovenská lekcia

Do slovenskej reštaurácie sme dorazili ako prví zo skupiny. Keď sme otvorili menu, ceny klasických nápojov nám vypálili oči. 

Drahý slovenský návštevník výstavy EXPO, priprav sa, že za jedno malé pivo zaplatíš v slovenskom pavilóne viac ako 11 eur. Česi si obdobnú sumu pýtajú aspoň za veľké pivo.

Ešte väčšie prekvapenie vás čaká s malou Kofolou, za ktorú si Slováci vypýtajú cez 7 eur. Polliter u Čechov je lacnejší ako tri deci u Slovákov.

A aby lekcia zo slovenského nóbl života bola kompletná, pivo a kofolu vám Slováci prinesú vo vínových pohároch. Takže hogofogo pitie piva a Kofoly je podľa Slovákov z pohára určeného na víno.

Taký belgický pavilón urobil medzi 16:00-18:00 happy hour aj pre nehodný plebs a podáva dve pivá Leffe, Stella Artois alebo Hoegaarden za sumu jedného piva. Ale nakoľko nie sú dosť svetoví, pivo čapujú do obyčajných a originálnych pohárov s ryskami (a to čapovali vždy nad rysku). 

Snobstvo predmestia Viedne sme s nechuťou vypili do dna. Na obed a pivá sme odišli do českého pavilónu. A pritom možno slovenská kuchyňa stála za to.

Jedálniček 1Jedálniček 2,  Nápojový lístok 1 Nápojový lístok 2. Ceny slovenskej reštaurácie sú uvedené bez dane. Žiaľ, ako veľké sú porcie, sa z menu tiež nedozviete.

Zdroj k titulnej foto

dVEDECi tematického Cuvée - počítačový simulant - púštny zálesák - aktivista za zlepšenie diskusného online prostredia a väčšiu emancipáciu diskutérov a blogerov -držiteľ prestížneho online titulu "úplne jedinečného mrhača vlastného životného času" - stúpenec ritualizovaného sentimentu. Píše rôzne podľa chuti a možností.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.