Nie je to o počtoch

Nie je to o počtoch
Počty naozaj nie sú všetko. Treba si to zopakovať aj po poslednom sčítaní obyvateľstva
Martina Šulová
Martina Šulová
Blogerka, Pro Life aktivistka, snažím sa pokryť rôzne sféry a oblasti. Píšem o kresťanstve ako takom, všímam si dianie vo svete, v kultúre atď.

Posledné sčítanie obyvateľstva nám ukázalo značný pokles počtu priznaných kresťanov. Keď zvážime pokles populácie a silnú antikampaň z minulého roku, zvyšovanie počtu ateistov najmä v Bratislavskom regióne, sme na tom ešte dobre. Zosumarizovaním všetkých denominácii kresťanstva máme u nás 70% kresťanov. No ja si osobne myslím, že ich je menej.

Už len preto, že Slovák má takú neblahú tendenciu svoju vieru spájať s nacionalizmom. Niečo ako za starších čias Ukrajinci  - pravoslávni, či Poliaci - katolíci....No podľa môjho názoru nemožno spájať vieru s nacionalizmom. Buď jedno, alebo druhé. Prečo? No stačí sa nám pozrieť do niektorých politických strán, ktoré sa verejne a ostro hlásia ku kresťanstvu a zároveň k silnému národnému povedomiu Slovákov....Veď sa tam vylučuje jedno s druhým. Status Slováka vyčnieva nad úlohou kresťana. A nevravte mi, že nie. Neznamená to, že nemôžete byť Slovák a kresťan zároveň, ale jedno nemôže podmieňovať to druhé. Slovák je váš národný status, kresťan vaša doživotná služba.

Ale o tom inokedy. Dnes o počte kresťanov u nás na Slovensku. Vážne je ich 70%? POdľa mňa je ich menej. Už len preto, čo som spomenula vyššie. Stačí sa pýtať obyvateľov, prečo krstia svoje deti. Odpovede sú typické ako "Pretože je to tradícia", "Pretože sa to tak robí", Pretože sa to tak musí"..Jednoducho sa to stalo tradíciou....Viera chýba. Už len keď počujete babičky na dedinách vravieť pred nedeľnou svätou omšou, ako idú "na oblátku"...No, za tým je skryté všetko asi...

No je ten oficálny počet priznaných kresťnov taká tragický? Určite nie. Keď sa zamyslíme nad tým kolektívne z tej pozitívnej stránky a vezmeme do rúk Sv.Písmo, dozvieme sa, že veľké počty nikdy nehrali veľkú úlohu...Nielen vo vojnách, ktoré sú v Biblii opísané, aj stať opisujúca rozhovor Abraháma s Pánom Bohom o ničení Sodomy. Abrahám Mu ešte pred jej zničením vravel: "Možno, že je v meste päťdesiat spravodlivých. Vari ich zahubíš, alebo radšej odpustíš mestu kvôli päťdesiatim spravodlivým, čo sú v ňom?"..Dobre vieme, čo mu Boh odpovedal na takéto "dotazy". Z tohto rozhovoru vyznelo, že ani kvôli desiatim spravodlivým Boh mesto nezničí...Môžeme si z toho zobrať to, že nezáleží na veľkosti počtu, ale na tom, že sa objaví čo i len jeden...

Zároveň je tu aj množstvo nádeje, že ako môže byť dnes tých kresťanov menej, tak ich môže byť o 10 rokov aj viac....Kto poznáte životný príbeh C.S.Lewisa, viete, že je to jeden z tých prípadov, kedy sa z ateistu stal veriaci, dokonca kresťanský apologét. Čo ak sú vonku nejakí ďalší C.S.Lewisovia?

Preto nehľaďme na počty kresťanov emotívne. Môže to byť z istej perspektívy sklamaním, ale realita môže byť úplne niekde inde. Ako pri Sodome, aj tu sa utvrďme v tom, že veľký počet neznamená úľavy. Aj jeden dokáže zachrániť pred úpadkom....

 

https://www.facebook.com/DieloCSLewisa/photos/535566846533984

 

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť