Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. január 2022

Nie je to o počtoch

Počty naozaj nie sú všetko. Treba si to zopakovať aj po poslednom sčítaní obyvateľstva
Nie je to o počtoch

Posledné sčítanie obyvateľstva nám ukázalo značný pokles počtu priznaných kresťanov. Keď zvážime pokles populácie a silnú antikampaň z minulého roku, zvyšovanie počtu ateistov najmä v Bratislavskom regióne, sme na tom ešte dobre. Zosumarizovaním všetkých denominácii kresťanstva máme u nás 70% kresťanov. No ja si osobne myslím, že ich je menej.

Už len preto, že Slovák má takú neblahú tendenciu svoju vieru spájať s nacionalizmom. Niečo ako za starších čias Ukrajinci  - pravoslávni, či Poliaci - katolíci....No podľa môjho názoru nemožno spájať vieru s nacionalizmom. Buď jedno, alebo druhé. Prečo? No stačí sa nám pozrieť do niektorých politických strán, ktoré sa verejne a ostro hlásia ku kresťanstvu a zároveň k silnému národnému povedomiu Slovákov....Veď sa tam vylučuje jedno s druhým. Status Slováka vyčnieva nad úlohou kresťana. A nevravte mi, že nie. Neznamená to, že nemôžete byť Slovák a kresťan zároveň, ale jedno nemôže podmieňovať to druhé. Slovák je váš národný status, kresťan vaša doživotná služba.

Ale o tom inokedy. Dnes o počte kresťanov u nás na Slovensku. Vážne je ich 70%? POdľa mňa je ich menej. Už len preto, čo som spomenula vyššie. Stačí sa pýtať obyvateľov, prečo krstia svoje deti. Odpovede sú typické ako "Pretože je to tradícia", "Pretože sa to tak robí", Pretože sa to tak musí"..Jednoducho sa to stalo tradíciou....Viera chýba. Už len keď počujete babičky na dedinách vravieť pred nedeľnou svätou omšou, ako idú "na oblátku"...No, za tým je skryté všetko asi...

No je ten oficálny počet priznaných kresťnov taká tragický? Určite nie. Keď sa zamyslíme nad tým kolektívne z tej pozitívnej stránky a vezmeme do rúk Sv.Písmo, dozvieme sa, že veľké počty nikdy nehrali veľkú úlohu...Nielen vo vojnách, ktoré sú v Biblii opísané, aj stať opisujúca rozhovor Abraháma s Pánom Bohom o ničení Sodomy. Abrahám Mu ešte pred jej zničením vravel: "Možno, že je v meste päťdesiat spravodlivých. Vari ich zahubíš, alebo radšej odpustíš mestu kvôli päťdesiatim spravodlivým, čo sú v ňom?"..Dobre vieme, čo mu Boh odpovedal na takéto "dotazy". Z tohto rozhovoru vyznelo, že ani kvôli desiatim spravodlivým Boh mesto nezničí...Môžeme si z toho zobrať to, že nezáleží na veľkosti počtu, ale na tom, že sa objaví čo i len jeden...

Zároveň je tu aj množstvo nádeje, že ako môže byť dnes tých kresťanov menej, tak ich môže byť o 10 rokov aj viac....Kto poznáte životný príbeh C.S.Lewisa, viete, že je to jeden z tých prípadov, kedy sa z ateistu stal veriaci, dokonca kresťanský apologét. Čo ak sú vonku nejakí ďalší C.S.Lewisovia?

Inzercia

Preto nehľaďme na počty kresťanov emotívne. Môže to byť z istej perspektívy sklamaním, ale realita môže byť úplne niekde inde. Ako pri Sodome, aj tu sa utvrďme v tom, že veľký počet neznamená úľavy. Aj jeden dokáže zachrániť pred úpadkom....

 

https://www.facebook.com/DieloCSLewisa/photos/535566846533984

 

Blogerka, Pro Life aktivistka, snažím sa pokryť rôzne sféry a oblasti. Píšem o kresťanstve ako takom, všímam si dianie vo svete, v kultúre atď.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 3. Vydieraní poslanci.

Čo píšu anglickí konzervatívci o covide 3. Vydieraní poslanci.

Vládni spravodajcovia a poradcovia "nie sú nad zákonom", tvrdí predseda parlamentu po tvrdeniach, že rebelujúci poslanci boli "vydieraní. Štvrtá vakcína Covid nebude potrebná, tvrdí Spoločný výbor pre očkovanie a imunizáciu. Nemôžeme očkovať planétu každých šesť mesiacov, hovorí šéf Spoločného výboru pre očkovanie a imunizáciu. Odpor proti rúškam na stredných školách, keďže počet prípadov Covid sa znižuje. Dve tretiny ľudí, ktorí chytili omikrón, už mali Covid, zistila štúdia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.