Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. január 2022

Pán Kaliňák, skartovali ste dôkazy, ale nie pravdu

Pred pár dňami sme sa opäť dozvedeli o ďalšom spôsobe, ako SMER chránil „svojich ľudí“.
Pán Kaliňák, skartovali ste dôkazy, ale nie pravdu

Veru, videli sme už obrovské množstvo korupcie, rodinkárstva, klientelizmu a podvodov, ale to, čo sme sa dozvedeli pred pár dňami dáva línii vedúcej k špičkám SMER-u nový rozmer. Nesklamali totiž a znova ukázali, že „našich ľudí“ treba chrániť za každú cenu.

Viac než 30 rokov po páde komunizmu sme sa konečne začali približovať k vyrovnaniu sa s totalitným režimom. Zákon o odobraní nezaslúžených benefitov, ktorý vstúpil do platnosti v auguste 2021, predstavuje prvé razantnejšie kroky k spravodlivosti. V čase, keď sa konečne pristupuje k odobratiu výsluhových dôchodkov prvým 500 bývalým eštebákom, sa však vynorila správa, ktorá zarazila asi každého.

Smer sa počas svojej vlády snažil oklieštiť činnosť ÚPN a spolitizovať ho

Od roku 2002 má Ministerstvo vnútra povinnosť odovzdať spisy policajných zložiek vrátane Štátnej bezpečnosti do rúk Ústavu pamäti národa. Sú to nenahraditeľné dôkazy odhaľujúce pravdu o totalitnom režime, ktorý nás trápil dlhé desaťročia. Namiesto toho skončili tieto spisy v rokoch 2017 a 2018 za ministrovania Róberta Kaliňáka v skartovači.

Na Kaliňákovom ministerstve boli uložené spisy, ktoré sa týkali viac ako 800 eštebákov – ľudí, ktorí spolupracovali s režimom a starali sa o to, aby čestní ľudia mali čo najviac problémov. Mnoho ľudí pamätá na to, ako si museli za komunizmu dávať pozor, aby nepovedali niečo „nebezpečné“, aby ich nikto nevidel ísť do kostola… Ale mnohí nabrali odvahu a angažovali sa v podzemnej Cirkvi, šírili literatúru, organizovali stretnutia. Ich deti sa potom nedostali na vysokú školu, nedostali dobrú prácu, prípadne niektorí z nich skončili vo vyšetrovačke, či vo väzení.

Spolu s Kresťanskodemokratickým hnutím však vyzývame kompetentné orgány, aby sa táto smutná udalosť riadne prešetrila. Zdieľať

„Nevedel som o tom a nevidím dôvod, prečo by som mal o tom vedieť,“ povedal o zničení dokumentov Róbert Kaliňák, ktorý bol ministrom v čase, keď k tomu došlo. Takto sa však kompetentný minister vnútra nemôže vyjadriť.

Skartácia takéhoto rozsahu sa nestala takmer 30 rokov. Naposledy takéto hromadné ničenie dokumentov a našej histórie nariadil posledný šéf Štátnej bezpečnosti Alojz Lorenc v decembri 1989. Vtedy ešte úradovali eštebáci, no v rokoch 2017 a 2018, keď sa diala Kaliňákova skartácia, už vládol SMER. Prečo sa to stalo? Azda je dôvod, pre ktorý SMER potreboval chrániť týchto ľudí? Alebo sa už vopred pripravovali na problémy a potrebovali pochovať dôkazy?

Nezabúdajme, že to bolo práve v roku 2018, keď za vlády SMER-u bola v parlamente novela zákona, ktorá mala za cieľ oklieštiť činnosť Ústavu pamäti národa, spolitizovať ho a zaviesť kolektívne riadenie.

Prvých 500 zodpovedných príde o časť dôchodkov už teraz

Inzercia

Pripomeňe si teraz krátko aj to, čo sa za komunizmu dialo: 71-tisíc slovenských občanov bolo nevinne odsúdených za takzvané politické delikty, 13-tisíc ľudí skončilo na nútených prácach, 400 ľudí bolo zabitých pri pokuse utiecť cez hranice, 3-tisíc rehoľníkov a rehoľníčok bolo internovaných v sústreďovacích kláštoroch a neskôr donútených opustiť svoje povolanie. Niektorí z nich boli utýraní na smrť.

Zničené životy, rozbité rodiny, potlačená nádej, nešťastie a zranenia… toto bolo výsledkom komunizmu a práce príslušníkov niektorých zložiek štátu. Páchatelia zostali nepotrestaní.

Je to o tom, v akej spoločnosti chceme žiť ďalej. Zdieľať

Na Slovensku sme za zničené životy tisícov občanov v období rokov 1948 až 1989 dodnes neodsúdili ani jediného pohlavára. Samozrejme, vieme, že aj po nastúpení krajiny na cestu slobody po novembri ’89 komunisti, žiaľ, stále participovali na moci a okamžité nastolenie spravodlivosti nepripadalo do úvahy. Toto obdobie však už máme za sebou a dnes sa už musíme pozrieť pravde do očí. Za konkrétne zločiny sa majú zodpovedať konkrétne osoby.

Potrebujeme však najmä podrobne spoznať a zmapovať fungovanie aparátu bezpečnostných zložiek a vrchnosti, ktorá im dávala príkazy. Prvých 500 eštebákov a ďalších zodpovedných príde o časť dôchodkov od prvého štvrťroku tohto roka. Je to aspoň malé gesto spravodlivosti. Pôvodne sa však predpokladalo, že nezaslúžené benefity stratí viac ako 7 000 osôb, no úrady najnovšie hovoria o 3 516 osobách.

Právo na pravdu sa skartovať nedá

Koľko ďalších ľudí, ktorí dobrovoľne spolupracovali s režimom a robili ostatným problémy, sa nachádzalo v spisoch, to sa už nedozvieme. Existujú aj iné historické pramene, no tieto spisy boli nenahraditeľným dôkazom o ich činnosti. Ministerstvo vnútra za Kaliňákovho vedenia dlhodobo odmietalo vydať ÚPN požadované dokumenty, hoci tak malo povinnosť urobiť.

Čo je navždy skartované, to už sa nikdy nedozvieme. Spolu s Kresťanskodemokratickým hnutím však vyzývame kompetentné orgány, aby sa táto smutná udalosť riadne prešetrila. Pevne verím, že následne sa dozvieme viac o motiváciách aj o zodpovednosti tých, ktorí sa na skartácii dôležitých dokumentov podieľali.                                                                                                                                                                                                                                                        Máme totiž právo poznať pravdu. Komunistický režim nebol len o regulovanej cene potravín a bývania, ale aj o snahe regulovať pravdu! Bol aj o prenasledovaných, vysťahovaných, bitých, uväznených a zavraždených. Bol o manipulácií a klamstve. Tí, čo hľadali a poukazovali na pravdu boli trestaní. Preto máme právo poznať identitu tých, ktorí sa na zločinoch tohto režimu podieľali. Je to o tom, v akej spoločnosti chceme žiť ďalej. Právo na pravdu sa skartovať nedá.

Titulná foto: ilustračná/filmstudiola.com

Zaujíma ma zahraničná politika, filozofia a teológia. Mám rada vymoženosti našej doby, hlavne v oblasti ICT. Na chlieb si zarábam najmä tým prvým, s pomocou toho druhého.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.