Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. január 2022

Zázraky sa dejú. Len my o tom nechceme vedieť

Niekoľko týždňov a mesiacov som sa neozvala, riešila som životný chaos. Stáva sa a nemusíme ukazovať ani prstom :)
Zázraky sa dejú. Len my o tom nechceme vedieť

Snáď mi odpustíte aj to, že sa nevenujem momentálnej nr.1 téme, a to Covidu (neviem, či sa diskutéri s rozžhavenými prstami, ktorými sa pripravovali písať ešte dnes večer potmehúdske a útočné komentáre, s týmto uspokoja, ale tak, keď aj nie, odporúčam jednu dávku magnézia).

Kto ma číta dlhšie vie, že som človek, ktorý má oči aj uši otvorené (aj keď som občas krátkozraká a sem tam začujem len to, čo chcem :)). Preto sa nezaoberám len politikou, pro liferstvom či aktuálnymi témami, ale občas zaryjem aj do témy umenia. A presne to ma dnes navnadilo na napísanie tohto príspevku. Fanúšikovia worship scény si prídu na svoje. Objavila som novú hviezdu. Teda, hviezdu. Keďže nie som typický a správny fanúšik worship umelcov, ale hudby, neviem, či je toto pomenovanie správne. Skôr to použijem ako prvé pomenovanie, ktoré mi napadlo. Brandon Lake. Poznávacie znamenie: dlhé kučeravé vlasy, potetované ruky, keď schytí mikrofón a začne so svojím silným hlasom spievať, trasie sa zem. No keď prehovorí, máte pocit, že ste na ochutnávke medu. Neskutočne sympaticky pôsobiaci človek. Aj keď z tých potetovaných rúk 80% kresťanov momentálne čítajúcich tento môj blog zrejme dostalo porážku a kriví ústa. No veď dobre :).

Považuje sa za worship leadera a právom mu tento "status" aj patrí. Jeho piesne majú moc priťahovať davy k tomu, k čomu worship je. Chvála Pána. Neupriamuje pozornosť na seba, ale na Neho. Preto si ho vážim a rada ho počúvam. Nebudem rozoberať jeho diskografiu, skôr sa zameriam v krátkosti a možno aj dlhosti na jeho pieseň Too Good To Not Believe. V celej piesni zaznievajú slová o vykonaných zázrakoch Pána Boha. zaujímavé a zároveň fascinujúce, s akým presvedčením a s akou vierou prednáša tento hudobný aj textársky a vieroučný skvost. On tú pieseň nespieva, on ju žije a tento život odovzdáva do sŕdc druhým. Poukazuje na to, že Boh koná zázraky. Prečo sa chcem zamerať na túto pasáž? Pretože som sa nie raz stretla s pochybovaním o tom, že sa také niečo dokáže udiať. Správne, sú ľudia, ktorí sú opatrní v tom, či veriť alebo nie Bohu a faktu, že koná zázraky. Prečo?

Vysvetlenie bude zrejme prozaické. 1.Zázraky si mnohí predstavujú ako akty z kníh J.K.Rowlingovej a jej Harry Pottera. Ale my nie sme v Potterovi a nemáme čarovné paličky a už vôbec nie zaklínadlá. 2.Človek je tvor netrpezlivý a kým sa neudeje niečo na jeho prosbu hneď a podľa jeho gusta, oj, to je "prúser". Lenže Boh koná zázraky. Ale podľa svojho načasovania, spôsobu. Sám si určuje, ako dlho budú jednotlivé zázraky trvať. Nielen kedy prídu, ale aj akú podobu budú mať. Biblia je celý jeden opis Jeho zázrakov. Prečo tomu teda majú mnohí ľudia problém uveriť? Pretože považujú Bibliu za knihu minulosti? Už viac nie je pre nich aktuálna? Ale prosím vás.

Dnes som si v rámci očisty hlavy aj nájdenia pokoja v duši odskočila na menšiu pešiu túru v osamelosti, lesom. Cestou naspäť som pozorovala prírodu okolo seba, prioritne stromy, či potôčky. Poviem vám, bola to nádhera. Dlho mi to chýbalo. No zároveň som si neodpustila trošku spomaliť a v mysli sa mi objavili následné myšlienky: pri pozorovaní stromov som sa začala zamýšľať nad...zázrakom, že vyrástli do takej výšky. Položila som si otázky, jednou z nich bola: Keby stromy vedeli rozprávať, či mali hlas, čo by vypovedali o celom procese rastu, ktorý podstúpili? Pamätáte si, ako sme ako deti občas cítili bolesť v nohách a rodičia nám občas prehodili niečo ako To len rastieš? Rast bolí...Rast trvá, rast je vlastne zázrakom. Alebo taký potôčik: v jednom akte prúdenia je prítomných niekoľko procesov, ktoré voľným okom nevidíme....Ako môže človek žiť v tomto prostredí a neveriť, že Boh koná zázraky? Keď už jeho samotná existencia a to, že žije, je vlastne zázrak, ktorý nemá obdobu. Určite sme vedecky tak ďaleko, že vieme opísať jednotlivé javy, ktoré sa v našom živote v našom organizme odohrávajú. Vieme ich opísať, vieme ich analyzovať. A Keď si to všetko dáme dokopy, ako tento celý mechanizmus funguje, neviem ako vás, ale mňa to uvádza do úžasu. Pretože Boh je úžasný.

Brandon vo vyššie spomenutej piesni spieva nasledujúce verše:

"Nedokážem vzkriesiť človeka vlastnými rukami, ale len zmienka o tvojom mene kriesi mŕtvych. Tak jediná sláva ide tomu, ktorý môže, Ježiš, si to ty. Pretože si divy konajúci Boh. Liečiš, pretože miluješ.Nevravte mi, že to nedokáže"....Keďže január je pre katolíkov mesiacom venovaným menu Ježiš a moci, ktoré z tohto mena vyplývajú, je to viac než aktuálne. Doslova nám to potvrdzuje aj sám náš spasiteľ, keď vraví: Ak budete mať vieru, a nebudete pochybovať...obdržíte všetko, o čokoľvek budete prosiť v modlitbe s vierou (Mt21,21-22) a "A urobím všetko, o čo budete prosiť v mojom mene, aby bol Otec oslávený v Synovi."(Jn14-13). Veď tie pasáže k zázraku priam ťahajú. Ale prečo je teda tak ťažké podľa vlastných slov veriacim ľuďom uveriť, že sa dejú? Pretože, po 3. človek sa stal nadmieru svetským....stráca pojem o veciach nebeských...Na vlastnú škodu, podľa mňa. Neprišli sme sem prispôsobovať sa svetu, ale konať, k čomu sme predurčení.

Inzercia

Určite mnohí v súvislosti so zázrakmi uzdravovania prehodia niečo v tom zmysle, že stále máme medzi sebou takých, ktorí sú chorí, či nejakou chorobou trpia. Prečo ich Boh nevylieči? Nemám na toto jednoznačnú odpoveď, ale napadlo mi obrátiť sa k Písmu. Vychádza mi, že ani v ňom nečítame, že Ježiš vyliečil všetkých do posledného človeka. Liečil a mnoho, ale nejakí predsa len ostali. Keby nie, o čom by sme následne čítali v Skutkoch apoštolov , ak nie, medzi prvými pasážami o tom, ako Peter vyliečil človeka žobrajúceho pri chrámových dverách? Možno je to znamenie pre nás, aby sme šli v šľapajach apoštolov. Koniec koncov, máme ich nasledovať, ako oni nasledovali Pána Ježiša. Vo všetkom, v čom sa dalo. Medzi inými aj v uzdravovaní chorých. A keď sa nezadarí? Znovu sa vrátim k Písmu a k slovám o tom, ako apoštoli za čias účinkovania Ježiša nevedeli pomôcť posadnutému chlapcovi, práve vďaka malej viere.

Zázraky sa dejú, zázraky existujú. Len ľudská predstava je pochybná a ich chápanie je zrejme pomýlené....

Ale tak možno sa nájdu takí, ktorí majú s nimi skúsenosti. Každé svedectvo je svedectvom :)

"Nie je nič, čo by náš Boh nedokázal"

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=244716614127872&set=pb.100057686040839.-2207520000..&type=3

Odporúčame

Blog
Dilema rodiča: Dať, či nedať zaočkovať dieťa proti COVID-19?

Dilema rodiča: Dať, či nedať zaočkovať dieťa proti COVID-19?

Pandémia je tu s nami. Už takmer dva roky. Na Facebooku vidím mnohé profily prestížnych influencerov, ktorí odporúčajú zaočkovať deti. To dávalo zmysel v čase, keď sme mali dôvod veriť, že očkovaním dosiahneme kolektívnu imunitu. Ale nebude... (podobne ako PlayStation 2 v známej piesni od skupiny Desmod).

Denník Svet kresťanstva