Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. december 2021

Vakcína zo Žakoviec. Tá si zaslúži potlesk.

"...čo rozviažete na zemi, bude rozviazané v nebi"
Vakcína zo Žakoviec. Tá si zaslúži potlesk.

 

„Vakcína zo Žakoviec. Tá si zaslúži potlesk.“ Takto znejúci úvod komentára by si zaslúžil čelné umiestnenie na titulke Postoja. Ak by sa však jednalo o vakcínu, ktorú ordinuje kňaz Marián Kuffa už dlhé roky a ktorá úspešne, bez vedľajších nepriaznivých účinkov prináša útulok, útechu, východisko, uzdravenie. Tá vakcína sa volá s láskou podaná pomocná ruka. Za to patrí Marošovi moja veľká úcta a vďaka.

Teraz však k listu, ktorý podľa bloggera Martina „si treba všimnúť“. Podľa Martina kňaz Kuffa sa vo svojom liste obrátil na  premiéra s prosbou zabezpečiť pre  ľudí, ktorí sú dnes stále nezaočkovaní – len z dôvodov svedomia –, také vakcíny, ktoré sú pre nich eticky bezchybné, eticky bezproblémové, ktoré v ďalšom texte aj menuje. Netají sa svojim dojmom, že list je radikálne orientovaný na svedomie veriaceho.

Absentuje potom v ňom to, čo by som očakával. Napríklad pohľad do oficiálneho stanoviska Katolíckej cirkvi, ktorý je komplexne vyjadrený v  Nóte o morálnosti použitia niektorých vakcín proti COVID-19, vydanej Kongregáciou pre náuku viery,  zverejnenie ktorej schválil 17. decembra 2020 pápež František.

V liste by som očakával od kompetentnej osoby, akou kňaz Kuffa určite je, zrozumiteľné, jasné a dostatočné objasnenie, na čom sa zakladá oprávnenosť najvyšších cirkevných autorít vyhlásiť, že použitie u nás  dostupných vakcín má veriaci  vo svojom svedomí považovať za prípustné.

Ide o to oprávnenie, ktoré sa nachádza v 18.verši 18. kapitoly Matúšovho evanjelia, keď Ježiš udeľuje učeníkom  jednoznačnú autoritu: „...čo rozviažete na zemi, bude rozviazané v nebi.“

Očakával by som od neho uistenie, že cirkevní otcovia, ktorým bola daná táto autorita,  svojim stanoviskom rušia všetky možné obavy skupiny veriacich, žeby im Pán mohol v tomto prípade vyčítať „isté prestúpenie“ prikázania nezabiješ. Uistenie, že  toto nebude Pán vyčítať, lebo večne pamätá na svoje prisľúbenie. Už je to rozviazané!

Pozor, aby sme sa nezmýlili, neruší sa prikázanie.

Ďalej by som tam očakával upriamenie, dôrazné nasmerovanie na Ježišovo prisľúbenie: „A zasa vám hovorím: Ak budú dvaja z vás na zemi jednomyseľne prosiť o čokoľvek, dostanú to od môjho Otca, ktorý je na nebesiach.“ (Mt 18,19)

Žiaľ, ani len v spoločných prosbách veriacich  v našom chráme sme neprosili Pána za odvrátenie pandémie, nielen dnes.

Inzercia

Neviem, či sme zabudli  na slová Márie, našej nebeskej Matky: „Urobte všetko, čo vám povie!(Jn 2,5)

Ježiš sa aj teraz pýta celkom jednoznačne:  „Čo chceš, aby som ti urobil?“ (Lk 18:41),

 

Aká je odpoveď. Martin, či...?

 

foto: flickr.com

 

 

Zatiaľ sa mi nedarilo vyrobiť perpetuum mobile pre dvoch, na lietanie v oblakoch. Návod už mám: jeden máva krídlami, druhý do nich fúka; nik sa neunaví, navzájom striedajú sa. Za ruky sa držať musia, ináč nepoletia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.