Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. december 2021

Výsmech ani osočovanie ma neodradí od mojej misie pomáhať prenasledovaným

Žijeme v dobe facebookových statusov, šokujúcich titulkov, úderných komentárov. Vystreliť na niekoho z ničoho nič je dnes lákavé. Až sa mi občas zdá, akoby aj niektorí kresťania vymenili strelné modlitby za strelné statusy a články.
Výsmech ani osočovanie ma neodradí od mojej misie pomáhať prenasledovaným

Neraz som ja, ale aj ďalší, ktorí sa snažia o konštruktívnu politiku, schytala „výstrely od pása“ ignorujúce realitu. Chcem teda dnes pokojne vysvetliť prečo ma výsmech, osočovanie a prekrúcanie neodradí od mojej misie pomáhať prenasledovaným pre vieru alebo politické presvedčenie a prečo považujem za morálnu povinnosť postaviť sa na ich stranu v zápase o slobodu. Napríklad aj proti Komunistickej strane Číny. V tomto zápase som sa naučila dávať si dosiahnuteľné ciele a využívať dostupné prostriedky.

Nesmierne si vážim, že ma v mojej misii neúnavne podporuje aj František Mikloško, veľký bojovník za našu slobodu. Aj teraz mi zavolal, aby zdôraznil potrebu vytrvať  aj napriek nezmyselným útokom a vyjadril podporu mojej poslednej výzve, aby sa politici nezúčastňovali propagandistickej šarády čínskej komunistickej strany počas Zimných olympijských hier.

Rovnako  sa cítim povzbudená nedávnym textom môjho dobrého priateľa Georga Weigla, ktorého som osobne pred niekoľkými rokmi pozvala na Slovensko a ktorého verejnosť pozná najmä vďaka jeho životopisnej knihe o Jánovi Pavlovi II. s názvom Svedok nádeje. Vo svojom článku trefne rozlišuje medzi minulou a súčasnou dobou a odkrýva pokrytectvo Medzinárodného olympijského výboru.

Čína versus Lexmann

V pondelok 22. marca tohto roku som bola komunistickou stranou v Číne zaradená na ich sankčný zoznam. Podľa tamojších komunistov spolu s niekoľkými ďalšími osobami a inštitúciami vážne ohrozujem suverenitu Číny a jej záujmov a „zlomyseľne rozširujem klamstvá a dezinformácie“.

Nečudujem sa im, že to tvrdia. Je faktom, že dlhodobo kritizujem Čínu, upozorňujem na porušovanie ľudských práv a na výboje, ktoré tento totalitný režim praktizuje. Pre čínskych komunistov určite nie je príjemné čítať správy z celého sveta, ktoré odhaľujú pravdu o koncentračných táboroch pre Ujgurov, nútenej práci, sexuálnom násilí, prenasledovaní náboženských skupín, či sledovaní a hodnotení správania občanov, za čo im prideľujú takzvaný sociálny kredit.

Sústredím sa však aj na našu vlastnú bezpečnosť. Neustále upozorňujem na čínsky biznisplán postaviť naše vynálezy a technológie proti nám prostredníctvom sofistikovaného vykrádania duševného vlastníctva. Poukazujem na to, akou hrozbou je pre našu ekonomiku, bezpečnosť a stabilitu inštitúcií rozsiahly presun výroby do Číny.

Neustále upozorňujem na čínsky biznisplán postaviť naše vynálezy a technológie proti nám prostredníctvom sofistikovaného vykrádania duševného vlastníctva. Zdieľať

Ak nepodnikneme kroky k tomu, aby na našom trhu neboli produkty, ktoré sú dokázateľne vyrábané ľuďmi držanými v modernom otroctve, nesieme časť viny na tomto neľudskom zaobchádzaní. Spolu so zákonodarcami z celého demokratického sveta ponúkame riešenia ako posilniť našu ekonomiku a zostať pritom verní našim princípom. Ponúkame legislatívne návrhy, ktoré zatlačia na Čínu, aby zlepšila svoju ľudskoprávnu situáciu. Verte mi, že pri dobrej vôli a posilnení našej jednoty to má svoje opodstatnenie. Pandémia nám ukázala, ako sa naša závislosť na Číne može stať nebezpečnou, keď nám chýbali rúška či iný zdravotnícky materiál. Ako napísal kardinál Charles Bo z Mjanmarska, ktorého som mala tú česť stretnúť a nesmierne si ho vážim pre jeho odvahu: čínsky ľud potrebuje našu solidaritu a podporu, no represie, klamstvá a korupcia čínskych komunistov zapríčinili svetovú katastrofu.

Divadlo? To snáď nemyslia vážne

Už v júli 2021 som v uznesení Európskeho parlamentu o Hongkongu veľmi ťažko, ale predsa vyrokovala výzvu na diplomatický bojkot olympijských hier v Pekingu týkajúcu sa vládnych predstaviteľov a diplomatických zástupcov Európskej únie a členských štátov. Dôvod je jednoduchý: demokratickí politici predsa nemôžu robiť kulisy komunistom a ich celosvetovej propagande.

V ostatných dňoch sa ozvali hlasy, že táto aktivita je vlastne len divadlom a že politici hovoria, že nepôjdu na olympiádu, na ktorú ich vraj Čína ani nepozvala. Všimnime si však aj to, kedy Peking vyhlásil, že olympiáda bude bez divákov – až po tom, čo samotný Európsky parlament a ďalšie zákonodarné zbory či lídri vyzývali na diplomatický bojkot. Práve preto je jasné, že v tom treba pokračovať.

Treba si tiež uvedomiť, že rozhodnutie o mieste konania olympijských hier robí Medzinárodný olympijský výbor. Športovci, ktorí sa štyri roky pripravujú na svoj výkon, nemôžu za to, že Čína si robí propagandu. Tu tiež podnikám s kolegami z ďalších demokratických krajín kroky, aby sa ľudskoprávne kritérium doplnilo do podmienok výberu krajín popri už dohodnutom environmentálnom. Nežijeme už v časoch studenej vojny a musíme hľadať spôsoby vhodné a presaditeľné v dnešnom multipolárnom svete. Ako europoslankyňa môžem robiť politické kroky, ktoré sú v mojej pôsobnosti a tie aj aktívne robím.

Inzercia

Volá sa to zahraničná politika

Spolu s hŕstkou europoslancov sme vynaložili enormné úsilie, aby bola prijatá rezolúcia, v ktorej Európsky parlament jasne deklaruje, že nebude ratifikovať takzvanú Komplexnú dohodu o investíciách (CAI) medzi Čínou a Európskou úniou. Túto kontroverznú dohodu považujeme za ekonomicky slabú, morálne nesprávnu a geopoliticky zle načasovanú, pretože odmeňuje zlé správanie Číny v čase, keď je čínska komunistická strana stále represívnejšia doma a agresívnejšia v zahraničí. Okrem toho sme presvedčení, že vážne zvyšuje bezpečnostné riziká.

V Európskom parlamente som spoluautorkou viacerých rezolúcií k návrhom riešení situácie v Hong Kongu a v oblasti Sin-Ťjang. Založili sme neformálnu pozorovateľskú skupinu Európskeho parlamentu pre Hong Kong. Ešte skôr, než som sa stala europoslankyňou, som bola osobne v Hong Kongu ako pozorovateľka lokálnych volieb. Stretla som prodemokratických aktivistov, no videla som aj pokusy komunistov o ovplyvňovanie volieb. Na uliciach som bola svedkom demonštrácií ľudí utekajúcich pred slzným plynom. Pripomenulo mi to bezbranných účastníkov Sviečkovej manifestácie, ktorí takto bežali pred vodnými delami.

Športovci, ktorí sa štyri roky pripravujú na svoj výkon, nemôžu za to, že Čína si robí propagandu. Zdieľať

O pomoci prenasledovaným a trpiacim pre vieru som mnohokrát hovorila s vysokými predstaviteľmi Vatikánu a zástupcami Komisie biskupských konferencií Európy (COMECE). Organizátorom festivalu Košické Hanusove dni som v roku 2020 pomohla pozvať kardinála Josepha Zena, emeritného biskupa Hong Kongu, ktorý patrí medzi hlasných kritikov zmluvy Vatikánu s Čínou a s ktorým som v kontakte. Tiež ma viackrát osobne povzbudil v mojej práci. Keď som mala tú česť vysloviť pár slov pri odovzdávaní daru pápežovi Františkovi počas jeho septembrovej návštevy na Slovensku, spomenula som práve pomoc prenasledovaným v Číne.

Neustále pripomínam médiám a novinárom, aby hovorili o situácii v Číne objektívne a aby nezabúdali, že propaganda tejto veľmoci sa nezastaví pred ničím a všetko použije na svoje ciele. Aj naďalej budem vyzývať, aby medialne pokrytie ZOH bolo vyvážené a popri športových prenosoch sa poukazovalo aj na ľudskoprávnu situáciu v krajine.

Netreba sa vzdávať

V mojom živote je niekoľko ľudí, ktorých obdivujem. Môj prastrýko a dominikán páter Mikuláš Lexmann zomrel po komunistickej tortúre. Ja som neskôr vyrástla v disidentskej rodine. Skláňam sa pred tými, ktorí sa v mojej rodine, ale aj v našej krajine vzopreli komunistom a dali nám ostatným príklad hodný nasledovania.

Nevzdávam sa a budem Čínu kritizovať a snažiť sa umenšovať zlo, ktoré pácha na svojich ľuďoch, ale aj u nás, a to prostriedkami, ktoré mám k dispozícii. Rada by som sa o mojich krokoch porozprávala s mojimi kresťanskými priateľmi v Číne, no odkedy som na sankčnom zozname komunistickej strany je to prakticky nemožné. Vďaka čínskej digitálnej totalite – neustálemu sledovaniu, odpočúvaniu, skenovaniu telefónov na každom rohu, či kamerám na rozpoznávanie tvárí – sa moji priatelia ocitli odrezaní od pomoci. Ak by čínski „eštébáci“ zaznamenali ich komunikáciu so mnou či s niekým iným na sankčnom zozname – a verte mi, že by sa to určite stalo – moji priatelia by mali veľký problém a neviem, či by som o nich ešte niekedy počula.

Verím, že tým, ktorí neustále pochybujú, som osvetlila konštruktívne spôsoby môjho konania proti totalitnému režimu v Číne. Neúnavne hľadám riešenia a prístupy, ako vnášať základné morálne princípy, napríklad dôstojnosť ľudskej osoby, do zahraničnej politiky. Niektorí ľudia radi „strieľajú“, ja, naopak, rada sedím za rokovacím stolom – vyjednávam, diskutujem a vysvetľujem. Dnes povzbudzujem všetkých nás k strelnej modlitbe za trpiacich v Číne. Modlitba má totiž veľkú silu.

Zdroj foto: olympic.sk/AP/TASR

Zaujíma ma zahraničná politika, filozofia a teológia. Mám rada vymoženosti našej doby, hlavne v oblasti ICT. Na chlieb si zarábam najmä tým prvým, s pomocou toho druhého.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.