Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. november 2021

"Zatváranie kostolov" môže znamenať aj požehnanie

Názory, ktoré kritizujú drastické opatrenia a volajú po otvorení kostolov, sú pochopiteľné. Len niekedy sú vo svojej argumentácii nevhodné a neprimerané.
"Zatváranie kostolov" môže znamenať aj požehnanie

Ako veriacemu človeku, ktorý pravidelne derie lavice a kľakátka v kostoloch, je táto situácia, ktorá znemožňuje účasť na svätej omši, krajne nekomfortná. Všetko komplikuje - osobný náboženský život, život rodiny, stretká i život farského spoločenstva.

Avšak porovnávať túto situáciu s inými historickými obdobiami, keď boli obmedzované bohoslužby a cirkev bola prenasledovaná, ako to robia niektorí, je úplne neprimerané a myslím si, že aj neúctivé voči obetiam komunizmu a iných proticirkevných režimov.

Komunistické perzekúcie proti cirkvi a jej predstaviteľom boli z ideologického hľadiska zámerne zamerané priamo na cirkev a veriacich. Cieľom bolo zničiť vieru a cirkev. Dnes je spoločenským cieľom ochrana života a zdravia obyvateľov a zvlášť zdravotníkov, aby mohli slúžiť obyvateľom a neskolaboval zdravotnícky systém. Obmedzenia sú dôsledkom nevyhnutných opatrení, nie cieľom.

Náboženskú slobodu a jej zmysel dnes nikto nespochybňuje, tak ako napríklad ani nakupovanie či cvičenie, ktoré sú tiež drakonicky obmedzené. Za komunizmu boli cieľom perzekúcií veriaci a cirkev, teraz je náboženský život sekundárnou "obeťou" obmedzení zameraných na ochranu zdravia a života ľudí. A to je zásadný a podstatný rozdiel. 

Nemožnosť ísť na svätú omšu je skutočne vážne narušenie štandardného náboženského života, ale pre veriaceho človeka by sa nemalo jednať o niečo, čo by sa nedalo zvládnuť. Napr. vo Švédsku či v Rusku žijú mnohí hlboko veriaci katolíci tak, že sa im pre nízky počet kňazov, veľké vzdialenosti a riedku sieť farností nedá byť každý týždeň na svätej omši. Sú preto azda ich viera a náboženský život menej plnohodnotné? 

Súčasné obmedzenia a nepohoda sú nič v porovnaní s tým, čo museli znášať kresťania počas prenasledovania u nás, či v Rusku, Španielsku, Mexiku, Číne či ďalších krajinách sveta za posledných sto rokov.

Inzercia

Osobnosti z prostredia katolíckeho disentu ako napr. Anton Neuwirth, Silvo Krčméry a ďalší boli nútení žiť vo väzení bez svätej omše dlhé mesiace a v sumárnom započítaní to boli roky. A predsa si ich pripomíname a uctievame ako vzory veriaceho človeka.

Asi by som sa hanbil pred nimi, keby som sa sťažoval na súčasnú situáciu, ktorá neumožňuje  osobnú účasť na svätej omši, pričom ale môžem byť na nej prítomný online a mám možnosť svätého prijímania, svätej spovede i duchovného rozhovoru.

Pre veriaceho človeka je súčasná situácia príležitosťou na prehĺbenie viery a vzťahu s Bohom a nemyslím to ako klišé. Tak ako Silvo Krčméry tvrdil, že samotka bola pre neho požehnaným výnimočným časom duchovných cvičení, aj my môžeme využiť túto situáciu na prehĺbenie viery. Je to len na nás čo si vyberieme, či frflanie a ľutovanie sa alebo prijatie kríža a vďakyvzdávanie.

 

PS: Tento text nemá byť v žiadnom ohľade schvaľovaním rozsahu či formy prijatých protipandemických opatrení. To by bola iná téma pre samostatný článok.

generálny manažér KDH, dlhoročný pro-life a pro-family aktivista, hlavný koordinátor Národných pochodov za život v Bratislave a v Košiciach, spoluzakladateľ Fóra života a projektov Poradňa Alexis a Zachráňme životy, správca Nadácie Prameň, profesionálne sa tiež venuje manažmentu a marketingu zvlášť mimovládnych organizácií

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
ROK

ROK

Pred rokom som bol vtedy novým predsedom KDH Milanom Majerským vymenovaný za ústredného tajomníka Kresťanskodemokratického hnutia, čo v dnešnom slovníku znamená generálny manažér hnutia. Odvtedy mám možnosť zblízka pracovať na neľahkej úlohe - revitalizácii najstaršieho politického hnutia, ktoré vzniklo ešte na barikádach Nežnej revolúcie 89. Ťažkosť tejto misie ešte znásobila korona kríza, ktorá postihla celú spoločnosť a ktorá zásadne narušila aj moje predstavy a plány i plány nášho tímu.

Blog
Podprahové informácie zo seriálu The Simsons ako na dlani

Podprahové informácie zo seriálu The Simsons ako na dlani

V tomto blogu zhrniem nenápadné odkazy sledovateľom seriálu a tiež postrehy, ktoré sú prinajmenšom šokujúce. Prednesiem ich v duchu producentov – prihovárajú sa nám a myslia to smrteľne vážne, pretože svet, ktorý ukazujú, takmer dokonale pasuje s realitou, v ktorej žijeme. Seriál okrem iného oplýva zázračným prorokovaním udalostí a úmrtí celebrít. The Simpsons má v názve 3 S-ká, ide o smutnú 666 pečiatku nášho globálneho hybridného manažmentu. Symbolika do toho!

Denník Svet kresťanstva