UPDATE na konci blogu.
V skratke, 30-ročnej žene v 22. týždni tehotenstva odišla predčasne plodová voda, v nemocnici diagnostikovali dehydratáciu plodu a vrodené vývojové chyby. Teda, že sa už nič nedá robiť, plod neprežije. Žiaľ, kvôli prísnemu interupčnému zákonu (kvôli minuloročnému výroku Ústavného súdu) musia lekári počkať, kým plod sám odumrie, až potom môže byť vykonaná kyretáž. Absurdnosť poľských interupčných zákonov. Plod bez vyhliadky na budúcnosť má vyššie práva ako zdravá žena. A ako lekári čakali, tak žena dostala zápal, teploty štyridsiatky, zvracanie, septický šok a smrť. Zdravá 30-ročná žena zomrela, len aby bol splnený zákon.
O prípade písali poľské noviny už minulý víkend [2] a vyvolal vlnu protestov. Prvýkrát o ňom imformoval na Slovensku krátkou správou Denník N v pondelok 1.11.2021 [3] i Nový čas 1.11.2021 [4]. A v priebehu týždňa o prípade informovali viaceré slovenské média: SME (2.11.2021 a 3.11.2021) [5,10], Webnoviny (2.11.2021) [6], televízia TA3 (2.11.2021) [7], Noviny plus (2.11.2021) [8], Aktuality (2.11.2021) [9], Denník N (1.11.2021 a 5.11.2021) [3,11]. Dokonca to bol tak absurdný príbeh, že sa dostal do satirického podkástu Piatoček [12].
Všetci o tom informujú, len jeden denník mlčí. Tipujete správne. Denník Postoj. Pozeral som rubriku Dnes treba vedieť, rubriky Ochrana života a Svet kresťansta, aj typických redaktorov témy ochrany života Adama Takáča, Zuzanu Hanusovú a témy interupcií v zahraničí Pavola Rábara. Nič. Ticho po pěšině. Seriózny denník, ktorý sa venuje konzervatívným témam, a nie je schopný do týždňa napísať ani pol slova o takomto prípade? Iné média to stihli a dokonca priniesli väčšie reportáže. A Denník Postoj? Nič. Lebo to nesedí do videnia sveta jeho čítateľov? Či preto, že nemajú ako obhájiť túto neobhájiteľnú smrť?
Každému rozumnému človeku po vypočutí tohto príbehu je jasné, že toto sa nemalo stať, a zákony sú jednoznačne nastavené zle. O tomto sa malo informovať ako o príklade, keď zákaz interupcií zašiel priďaleko. Toto sa môže stať a stane ďalším ženám v Poľsku. Ženám, ktoré vytúžene čakajú dieťa, ale pri spontánom potrate samé zomrú, lebo “Podľa zákona plod ešte žije.” Ochrana zdravia a života matky je nadradená nad životom plodu aj z pohľadu Katechizmu.
O problémoch treba v spoločnosti rozprávať a nie ich zamlčiať. Tu už nerozprávame o mlčaní, ale zamlčiavaní. Ak Denník Postoj nie je schopný referovať o ústraniach zákazu interupcií, tak sa stáva iba šíriteľom bezbrehej ideológie a prestáva byť serióznym denníkom, ale propagandistickým plátkom. A keď konzervatizmus potom zabíja, tak Postoj mlčí. Kde je potom charakter Postoja?
Krv tejto ženy je na rukách všetkých tých, čo nedomysleli, kam až zašli s “ochranou života”. Krv budúcich žien je na rukách tých, čo prípad tejto ženy slepo ignorovali. Ich krv na vás a na vaše deti.
UPDATE: Denník Postoj nakoniec v nedeľu informoval krátkou správou prebranou od TASR. [13]
Zdroje: