Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. november 2021

Záborskej zákon a slovenský liberalizmus

    Pred 30 rokmi sa vo Varšave konala medzinárodná konferencia o vzťahoch medzi kresťanstvom a liberalizmom. Zastúpenie na nej bolo vskutku reprezentatívne: poprední filozofi - konzervatívni, liberálni dokonca aj marxistickí, biskupi, arcibiskupi i kardinál, novinári, politici. Na oboch stranách bola viditeľná snaha hľadať modus vivendi – spôsob koexistencie. Uvedomovali si totiž, že viac ako storočný zápas, snaha na hlavu poraziť toho druhého, priviesť ho k zániku, nikam nevedie. Podstatne závery z konferencie možno zhrnúť do dvoch bodov.

  1. Kresťanstvo rešpektuje nielen existenciu liberalizmu, ale čo je podstatné i slobodu svedomia. Teda vyznávanie liberálnych hodnôt je na rozhodnutí každého jedinca.

  2. Liberalizmus rešpektuje existenciu kresťanstva a uznáva právo na jeho šírenie v spoločnosti. Teda nežiada, aby sa uzatváralo len do kostolov, modlitební a uzavretých spoločenstiev.

Takmer idylicky záver, nech tieto videnia sveta zápasia argumentmi a nech nevnucujú svoje videnie druhému násilím.

    Prečo k tejto konferencii vraciam? Nuž je to v súvislosti so zákonom, ktorý na ochranu žien pri nechcenom tehotenstve, predložila A. Záborská. Boli to slovenskí liberáli, ktorí začali rinčať zbraňami tvrdiac, že ide o protiinterrupčný zákon, ktorý obmedzuje práva žien. V prvom rade treba povedať, že tento zákon nie je protiinterrupčný – nezakazuje ani neobmedzuje interrupcie nad rámec súčasnej právnej úpravy. Zákon len pomáha ženám, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii. Je možné, že zníži počet interrupcii na Slovensku, ale nie zákazom. Žiaľ, týmto slovenským liberálom nejde v skutočnosti o pomoc ženám, ale o udržanie vztýčenej potratovej zástavy.

Inzercia

    Kam sa dostal slovenský liberalizmus - teda jeho hlasná časť? Bojuje za rovnosť rôznych menšín – najmä sexuálnych menším /áno, za rovnosť a nie za ich primerané práva/. Ale rovnosť nie je nikdy absolútna. Ľudia sa rodia s rôznymi predpokladmi a obmedzeniami. Častokrát nerovnosť v právach dávame i do zákona. A je to pre spoločné dobro. Človek, ktorý je farboslepý a má 10 dioptrií, sa nemôže stať rušňovodičom. Ajhľa, nerovnosť – diskriminácia.

    Slovenský liberalizmus vehementne chráni nemé tváre, mačky i medvede. Liberálna poslankyňa je autorom zákona, ktorý trestá tyranie zvierat dokonca aj väzením. Ale nenarodené ľudské tvory možno utratiť.

    Kam zašiel tento slovenský liberalizmus?.Nezápasí argumentmi, nepresviedča – vnucuje svoje videnie. Jeho kroky stále viac a viac sa ponášajú na kroky fanatickej náboženskej sekty. Od výsledkov varšavskej konferencie smerujúcich k modusu vivendi sú na míle vzdialené.

 

predseda Inštitútu kresťanskej sociálnej politiky a bývalý minister školstva

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.