Na Západe nič nového

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Na Západe nič nového

Čaká nás menej bezpečná a menej slobodná Európa. Za tento stav si však môžeme sami. Vďaka ignorancii našich vlastných pravidiel a neschopnosti brániť naše záujmy na svetovej scéne.

Francúzsko, a celý západný svet, vojnu s terorizmom nemajú šancu vyhrať konvečnými prostriedkami. Bola by to vojna proti vlastným obyvateľom. Rovnako ako v prípade útokov na tzv. "novinárov" z Charlie Hebdo, aj v aktuálnom vydaní parížskych útokov sa zrejme príde na to, že gro útočníkov tvorili regulérni obyvatelia Francúzska. Magickým slovíčkom je v tomto prípade "integrácia". Integrácia terajšej, aj tých minulých vĺn imigrantov a potomkov týchto imigrantov. Vo Francúzsku sa doslova povaľujú státisíce mladých ľudí, ktorí nemajú čo robiť. Medzi nimi sa ľahko nájde tých niekoľko stoviek, ktorých je možné zradikalizovať do takej miery, že sú ochotní zomrieť a so sebou na druhý svet zobrať čo najviac ľudí. Francúzi majú mnohomiliónovú moslimskú populáciu, ktorá stojí na okraji spoločnosti. Celé štvrte Paríža, Marseille a ďalších veľkých francúzskych miest sú prakticky neprístupnou zónou. To isté, samozrejme, platí aj o kolóniách v mestách v Nemecku, či vo Veľkej Británii. Bez odstránenia takýchto ghiet, ktoré sú liehňou moslimských radikálov, sa vojna proti terorizmu v Európe vyhrať nedá.

 

Marginalizácia, opovrhovanie a otvorené nepriateľstvo stojí aj za vznikom Islamského štátu. Invázia amerických vojsk odstavila od vlády sunnitov, ktorých podporoval aj, inak sekulárny, Saddám Hussein. Až po brutálnom rozvrátení krajiny americkými vojskami sa v oboch táboroch sformovali radikálne sily, ktoré dnes bojujú na celom Blízkom východe. Radikálni suniti si vytvorili Islamský štát a šíti si veselo vládnu v Baghdade a vyvršujú sa na umiernených sunitoch, ktorých takto ďalej radikalizujú. Nedávne vojenské neúspechy Islamského štátu na území Iraku a Sýrie, vedú z dôvodu zachovania podpory islamských radikálov z celého sveta, k upriameniu pozornosti na ľahké ciele v západnom svete. ISIS naplno využíva slabosť Európy a jej neschopnosť dodržiavať akékoľvek pravidlá. Státisíce ľudí hrnúce sa cez "nepriestupné" hranice Schengenu, či absolútne ignorovanie hniezd radikalizácie v niektorých európskych mešitách, sú vodou na mlyn ľuďom, ktorí milujú násilie a sú presvedčení, že ten ich spoločensko-politický systém (Islam) je nadradený akejkoľvek inej civilizácii. Bombový útok na ruské lietadlo, či aktuálne útoky v Paríži posúvajú Islamský štát bližšie k praktikám Al-Káidy. Je pravdepodobné, že nevyhnutné straty území budú viesť ISIS k ďalším útokom na ľahké ciele, ktorými európske mestá nepochybne sú.

 

Aká bude reakcia západu? Francúzi tradične nesparvia nič. Doma urobia bu-bu-bu, na čas uzavrú múzeá a divadlá, zamknú Eifelovku, zavrú zopár ľudí, hlavní francúzski predstavitelia si podemonštrujú na vyprázdených parížskych uliciach a tam to zhasne. Francúzska armáda je hodne vyťažená v Afrike a nemá silu na to, aby radikálnym spôsobom zvýšila svoju prítomnosť na Blízkom východe. Možno pribudne zopár lietadiel a do Sýrie bude poslaných niekoľko desiatok vojakov zo špeciálnych jednotiek. A zvyšok Európy? Ten bude stále snívať svoj sen o bezpečnosti a o ľuďoch dobrej vôle. A tajne bude dúfať, že Francúzsko zostane jediným cieľom útokov radikálov.

 

Realita je však niekde inde. Obrovské finančné, materiálne a vojenské prostriedky, ktoré má ISIS k dispozícii mu dávajú prakticky neobmedzené možnosti útoku kdekoľvek na svete. Peniaze dokážu dostať bombu na palubu lietadla. Bez ohľadu na bezpečnostné pravidlá. Peniaze dokážu kúpiť akékoľvek zbrane a peniaze ich dokážu previezť úplne kdekoľvek. Zdroj radikálnych mladých muslimov je priamo v Európe. Stovky mešít postavených a prevádzkovaných za naftodoláre zo Saudskej Arábie, sú absolútne mimo kontroly štátov, na ktorých území stoja. Politicky korektné zákony nedávajú bezpečnostným zložkám dostatok právomocí na ich kontrolu a reguláciu. Na rozdiel od kresťanov, ktorým nie je často umožňované ani len nosiť krížik na krku, ak pracujú v štátnej sfére, je našim muslimským obyvateľom dovolené úplne všetko. Vrátane tých najradikálnejších z nich.

 

Žiaľ, prvou obeťou Európy sa stanú mierumilovní umiernení moslimovia, ktorí svoju vieru žijú podobne ako väčšina európskych kresťanov - povrchne a vlažne. Aj napriek tomu, že tvoria väčšinu európskej moslimskej populácie, stanú sa ľahkým obetným baránkom radikálnej časti európskych politikov a ich podporovateľov. Druhou obeťou budú státisíce migrantov, ktorí ilegálne prekročili hranice Európy. Neschopnosť európskych politikov správne reagovať na prebiehajúcu imigračnú krízu bude viesť k ďalším nepokojom a ďalšej radikalizácii a vzniku ďalších potencionálnych teroristov. Pritom stačilo jedno jediné - dodržiavať pravidlá, ktoré tu už dávno máme. Treťou obeťou budeme my všetci. Môžeme sa pripraviť na vlnu zákonov radikálne obmedzujúcich našu slobodu. Čo bude, ako ináč, viesť k radikalizácii ďalšej skupiny, už dnes dosť radikálnych, obyvteľov.

 

Francúzsko do vojny vstúpilo pred mnohými desiatkami rokov, keď nepripravilo pôdu pre integráciu svojich moslimských spoluobčanov. V tom čase by to bolo relatívne ľahké, keďže sa jednalo najmä o francúzsky hovoriacich obyvateľov bývalých kolónií. Hrdí Francúzi však radšej vytvorili občanov druhej kategórie a zavreli ich do uzavretých ghiet. Tú istú chybu urobili aj ďalšie krajiny ako Nemecko, Belgicko, či Švédsko. Iba radikálna zmena integračnej politiky a proaktívna zahraničná politika sledujúca viac záujmy Európy a menej záujmy nášho amerického Brata môžu viesť k víťazstvu nad aktuálnou vlnou terorizmu. To je však práca na mnoho rokov. Zatiaľ sa musíme pripraviť na menej bezpečnú a menej slobodnú Európu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora