Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. máj 2021

Komu vyhovuje kultúrna vojna?

Anna Záborská (Kresťanská únia), verná svojej politickej vízii, aktívne vystúpila proti správe o sexuálnych a reprodukčných právach europoslanca Matića. Jej hlavný argument ani tak nie je, že správa je v rozpore s konzervatívnym videním sveta. Je skôr postavený na tom, čo môže a má robiť Európsky parlament a čo Národná rada Slovenskej republiky. Inými slovami, ak má niekto rozhodovať o vzniku nových sexuálnych a reprodukčných práv, tak to podľa Zmluvy o fungovaní EÚ má byť národný parlament a nie európske inštitúcie. Cieľom teda nie je nová kultúrna vojna, ale potvrdenie, že európsky projekt ctí pravidlá a ako taký má nádej na prežitie.
Komu vyhovuje kultúrna vojna?

Kultúrna vojna všetkým škodí. Jej dôsledkom je, že namiesto hľadania a nachádzania riešení pre ľudí, rinčia zbrane a výsledok je iba zviditeľňovanie tých najukričanejších. Žiaľ, akoby to mnohým politikom a novinárom nevadilo. Pri prvej príležitosti napíšu status, článok či usporiadajú tlačovú konferenciu.  A lajky či pozornosť utešene pribúdajú. Mobilizovať a rozdeľovať spoločnosť je predsa také jednoduché. Že to tu už možno nikto nezlepí? No a čo. Za tie lajky, zdieľania a ľúbivé komentáre to stojí.

Aj na toto sa zmrskla politika. Nejde o pravdu, ale o miesto na kandidátke, čítanosť, proste o ego.

A  ak sa niekto pýta, či správa europoslanca Matića je zlá, tak áno, je. Tá správa nielenže spochybňuje Zmluvu o fungovaní EÚ, deľbu moci v rámci Únie a zvrchovanosť členských štátov ako prizvukuje Anna Záborská a poslanci Kresťanskej únie, konzervatívni poslanci OĽaNO a Sme rodina. Správa Matić nadôvažok  útočí na slobodu svedomia, snaží sa kodifikovať právo na potrat, právo na bezplatnú antikoncepciu, podporuje sexuálnu výchovu, ktorá nemá nič spoločné s naším vnímaním sexuality človeka a pod.

Konzervatívne odmietnutie správy Matić je dôležité, ale v politickej debate, ktorú Anna Záborská otvorila v parlamente podružné. Anna Záborská tu bojuje za suverenitu Slovenska, za to aby sme si my sami tu rozhodovali o tom, čo považujeme za správne v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia, vzdelávania či rodinnej politiky. Nejde o nič menšie ako o Slovensko a na tom by sme sa mali zhodnúť všetci: liberáli i konzervatívci. Ak sa Európa dohodla, že takto si delíme právomoci, treba to rešpektovať.

 

 

Inzercia

Zaujímam sa o dejiny, politiku, formovanie mládeže. V súčasnosti pôsobím v Kolégiu Antona Neuwirtha. Som šťastný manžel, otec a syn.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Som radikál

Som radikál

Včera som precitol. Vďaka tlačovej konferencii v mojej rodnej Banskej Bystrici som zistil, že som radikálny konzervatívec. Stačilo málo. Andrej Kiska nanovo zadefinoval, čo je umiernený konzervatívec a ja to teda nie som.

Blog
Slovenskí konzervatívci, predkonciloví pápeži a očkovanie

Slovenskí konzervatívci, predkonciloví pápeži a očkovanie

Viacerí slovenskí super pravoverne sa tváriaci veriaci a „katolícko-konzervatívne“ dezinformačné weby odmietajú očkovanie (nie len) proti pandémii Covid-19. Ich názory sa medzi našimi kresťanmi šíria viac než slová a postoje pápeža Františka, ktorý očkovanie a protikovidové opatrenia podporuje. Františka aj weby ako Gloria.tv, Svetlo sveta zdieľané Hlavnými správami, Christianitas a podobné kritizujú za údajný liberalizmus. Zaujímavé fakty o postoji „predkoncilových” pápežov k očkovaniu priniesol edičný riaditeľ Vatikánskych médií Andrea Tornielli.