Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. máj 2021

Týždeň dobrých správ pre ochranu slobody vierovyznania

Dobro, pravda a sloboda nikdy nezvíťazia, ak budú len mlčať.
Týždeň dobrých správ pre ochranu slobody vierovyznania

Keď sme ako spoločnosť pred 33 rokmi šli zapáliť sviečku, aby sme upozornili na chýbajúce náboženské a občianske práva a slobody, boli sme tvrdo a násilne rozohnaní. Išlo len o jeden z najviditeľnejších prejavov neslobody, v ktorej sme dlhé roky v minulom režime žili. Vtedajšia túžba je, našťastie pre nás, dnešnou realitou. Pre demokratické režimy je hodnota slobody vierovyznania neodmysliteľnou súčasťou života. Sloboda náboženstva, vierovyznania či celej spoločnosti však nemôže zostať len ostrovom v mori dnešného globalizovaného sveta. Preto je našou zodpovednosťou napomáhať jej realizácii nielen u nás doma, ale kdekoľvek na svete, kde je prenasledovaná, utláčaná či ohrozená.

Sloboda nie je samozrejmosť

Podľa najnovšej Správy o stave náboženskej slobody vo svete v roku 2021, ktorú uverejnila pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, náboženská sloboda sa porušuje v takmer tretine krajín sveta (31,6 %), kde žijú až dve tretiny svetovej populácie. Až 62 zo 196 krajín čelí veľmi vážnemu porušovaniu náboženskej slobody. Počet ľudí žijúcich v týchto krajinách sa blíži k 5,2 miliardám, nakoľko medzi krajiny s najviac závažným stavom porušovania patria najľudnatejšie štáty sveta: Čína, India, Pakistan, Bangladéš, Nigéria a ďalšie.

Závažnému prenasledovaniu vo svete dnes podľa údajov organizácie Open Doors čelí aj 340 miliónov kresťanov, čo je najväčšia skupina spomedzi všetkým trpiacich. Alarmujúcou je taktiež situácia iných utláčaných náboženských menších ako napríklad Ujgurov v Číne či Rohingov v Mjanmarsku.

V stále väčšom počte krajín boli zaznamenané zločiny voči dievčatám a ženám, ktoré boli unesené, znásilnené a v rámci násilných konverzií prinútené zmeniť vierovyznanie. Vo februári 2021 prijala poslankyňa britského parlamentu a vládna splnomocnenkyňa pre ochranu náboženskej slobody Fiona Bruce petíciu za udelenie azylu pre Mairu Šahbaz, 14-ročné pakistanské dievča násilne zosobášené, sexuálne zotročené a nútené prestúpiť na islam.

Naše okolie nikdy nebude lepšie a my nikdy nebudeme v bezpečí a naozaj slobodní, ak na takéto prejavy nebudeme poukazovať, odhaľovať ich, kritizovať a v konečnom dôsledku proti ním aj bojovať. Zdieľať

Máme však do činenia aj s novodobým útlakom, ktorý sa deje v prostredí online. Autoritárske a totalitné režimy, žiaľ, využívali situáciu pandémie, keď sa demokratická časť sveta oprávnene sústredila na riešenie vlastných výziev, na ešte silnejšie potláčanie slobody vierovyznania či myslenia. S využitím moderných technológií dokázali dokonca ohrozovať ľudí a obmedzovali ich prístup k náboženským obradom na internete.

Presah týchto zločinov však nepozná hranice, popri teroristických útokoch voči kresťanom v Egypte, vyvražďovaní arménskych kresťanov či zvráteností tzv. Islamského štátu sa besnenie motivované nenávisťou, ale i náboženským fanatizmom prejavuje aj v smrteľných útokoch v európskych mestách.

Treba však spomenúť i ďalší fenomén tzv. „zdvorilého prenasledovania“, o ktorom hovorí Sv. Otec František a ktoré je oproti explicitnému násiliu voči kresťanom naopak prezlečené za kultúru, modernosť, pokrok práve v západnej časti sveta. Najnovší príklad je obžaloba fínskej političky Päivi Räsänenovej, ktorú stíhajú za údajné podnecovanie nenávisti pričom jej presvedčenie vychádza z kresťanských princípov.

Dobro a pravda nikdy nezvíťazia, ak budú len mlčať

Naše okolie nikdy nebude lepšie a my nikdy nebudeme v bezpečí a naozaj slobodní, ak na takéto prejavy nebudeme poukazovať, odhaľovať ich, kritizovať a v konečnom dôsledku proti ním aj bojovať. V malom aj veľkom. Dobrom aj zlom. Dobro, pravda a sloboda nikdy nezvíťazia, ak budú len mlčať.

Hovoríme o tom vo všetkých dokumentoch, ktoré sú morálnou normou našej civilizácie, lebo určujú slobodu a pravidlá ľudského konania.

Inzercia

Napríklad sprievodca k Európskemu dohovoru o ľudských právach hovorí, že sloboda myslenia, svedomia a náboženstva je jedným zo základných kameňov demokratickej spoločnosti. Európsky súdny dvor pre ľudské práva ustálil vo svojich rozsudkoch pomenovanie náboženskej slobody ako „cennej devízy“ nielen pre veriacich, ale aj pre ateistov, agnostikov, skeptikov, či tých, ktorí sa nad náboženstvom vôbec nezamýšľajú.

Aj vďaka utrpeniu našich predchodcov sme dnes slobodní, a to nás zaväzuje k morálnej povinnosti pomôcť tým, ktorí o svoju slobodu stále len zápasia.

Aj vďaka utrpeniu našich predchodcov sme dnes slobodní, a to nás zaväzuje k morálnej povinnosti pomôcť tým, ktorí o svoju slobodu stále len zápasia. Zdieľať

Popísaný vývoj vo svete, ale aj naše písané i nepísané európske hodnoty, ktoré boli tesané a formované v ťažkých dejinných zápasoch našich predkov; toto všetko sú dôvody, aby Európska komisia konečne vymenovala nového osobitného vyslanca pre slobodu náboženstva alebo viery, na čo v Európskom parlamente dlhodobo upozorňujem. Som preto nesmierne rada, že sa tak po dvoch rokoch stalo práve tento týždeň. Aj moje vytrvalé úsilie prinieslo výsledok tak, ako mi to aj osobne v liste prisľúbila predsedníčka EK Ursula von der Leyen. Vedúce postavenie EÚ v obrane slobody náboženského vyznania je totiž zásadné pri riešení mnohých naliehavých výziev, ktorým dnes ako ľudstvo čelíme.

My sme slobodní, iní túžia byť tiež

Na rovnakú úlohu som však upozornila ešte pred rokom aj novovznikajúcu slovenskú vládu. Vytvorenie úradu vládneho splnomocnenca na ochranu slobody náboženstva a viery sa dostalo do programového vyhlásenia vlády. Za prvý rok sa však tento záväzok nenaplnil.

Novému premiérovi Eduardovi Hegerovi som tento záväzok pripomenula. Som rada, že si ho tiež osvojil a potvrdil cieľ naplniť ho realizáciou v ďalšej práci pokračujúcej vlády tak, ako bol pred rokom prijatý.

Považujem za veľmi dôležité, aby sa proces vytvorenia tohto úradu urýchlil a aby sa čím skôr kvalifikovane obsadil dôstojným zástúpením Slovenskej republiky v medzinárodnom dialógu o ochrane slobody náboženstva a presvedčenia a svojou prácou tak prispel k tomu, aby Slovensko načrelo z étosu, ktorý nám zanechali naši občianski i náboženskí disidenti.

Aj vďaka utrpeniu našich predchodcov sme dnes slobodní, a to nás zaväzuje k morálnej povinnosti pomôcť tým, ktorí o svoju slobodu stále len zápasia.

Zdroj foto: faithandhealthconnection.org

Zaujíma ma zahraničná politika, filozofia a teológia. Mám rada vymoženosti našej doby, hlavne v oblasti ICT. Na chlieb si zarábam najmä tým prvým, s pomocou toho druhého.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Zavreté kostoly, otvorené srdcia

Zavreté kostoly, otvorené srdcia

Ponorení do pôstneho obdobia - pripravujúc sa na tajomstvo Veľkej noci - sme svedkami i účastníkmi opodstatnenej verejnej diskusie o otváraní chrámov. Často myslím na mnohých prenasledovaných kresťanov, ktorí sú niekedy celé roky odkázaní žiť bez sviatostnej Eucharistie.

Blog
Malá úvaha/Čo by pápež mohol povedať, keď príde na Slovensko?

Malá úvaha/Čo by pápež mohol povedať, keď príde na Slovensko?

Od návštevy prezidentky Čaputovej vo Vatikáne, ak nie aj dlhšie, sa diskutuje, či môžeme dúfať v ďalšiu návštevu Svätého Otca na Slovensku. Bol to, teraz už svätý, Ján Pavol II., ktorý k nám podnikol poslednú pápežskú cestu v roku 2003. Čo by mohla po takmer dvoch dekádach priniesť ďalšia návšteva hlavy Katolíckej cirkvi? Čo by pápež mohol Slovensku odkázať, či pripomenúť?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.