Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. apríl 2021

Šéfka digitálnej agentúry: Deti musia pochopiť, že život nie je Google

Nájsť odborníka, ktorý sa vyzná v médiách a zároveň je rodič, nie je jednoduché. Barbora Okruhľanská (35), šéfka digitálnej a eventovej agentúry a mama dvoch detí, sa s nami podelila o postoj, rady a názor k vplyvu digitálnych technológií na deti. Hovorili sme aj o mediálnej výchove, ktorej sa aktívne venuje niekoľko rokov.
Šéfka digitálnej agentúry: Deti musia pochopiť, že život nie je Google

Žijeme v digitálnej dobe, ako by ste ju charakterizovali?

Ide o éru, keď sa digitálne technológie stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Nie sú mimoriadnym výdobytkom, ale pre mnohých už bežnou nevyhnutnosťou. Digitálny pokrok napreduje míľovými krokmi, čo nám ukázal aj rok 2020, keď sa proces digitalizácie značne urýchlil. Zároveň to prinieslo aj množstvo výhod, ktoré nám reálne pomohli v každodennom živote. Otázka je, ako sa v tom všetkom orientovať. Ako sa uchrániť od digitálnych nástrah, ako problémy nepodceňovať ani nezveličovať? Osobne sa okrem agentúrnej práce zameriavam najmä na oblasť mediálnej výchovy. Teda – ako v tejto dobe vychovávať deti a mládež, ako využívať technológie pre dobro a ako pomôcť rodičom a učiteľom nachádzať spoločnú reč s deťmi, aby neboli v diskusii za úplne neznalých alebo trápnych.

V rodinách zlyháva obyčajný záujem o dieťa Zdieľať

Hovorí sa, že ľudstvo degraduje v dôsledku nadmerného používania internetu, ktorému dáva enormne veľa času, čo vy na to? 

Nemám rada takéto onálepkovanie ľudstva, hoci sa s ním stretávam často. Viem si predstaviť, že niektorí by najradšej počuli, že za všetko zlé dnes môže doba, že kedysi sa žilo lepšie a že internet je pliaga, ktorá ničí naše deti. Skôr platí, že všetko má svoje plusy aj mínusy, aj technológie, preto nie je dobré zameriavať pozornosť iba na ich negatívnu stránku. Použijem príklad z rodín, kde deti od rodičov ustavične počúvajú iba vyhrážky, ako z toho počítača či mobilu budú neschopní, hlúpi, leniví, tuční, asociálni, egoistickí a podobne. Pritom doma zlyháva obyčajný záujem o deti a ich svet. Chýba pozitívny pohľad, pochopenie a sprevádzanie. Veľmi sa mi páči, ako pápež František v Christus Vivit píše: „Dnes sme my dospelí vystavení pokušeniu vyhotovovať zoznam katastrof a chýb mladých dnešnej doby. Niekto nám možno zatlieska, pretože vyzeráme ako experti na určovanie negatívnych aspektov a nebezpečenstiev. Ale aký bude výsledok tohto postoja? Čoraz väčšia vzdialenosť, menšia blízkosť, menej vzájomnej pomoci.“ (66)

Podľa mňa bude človek degradovať vtedy, keď stratí mieru, keď sa rozhodne pre extrém – pre štýl života bez osobných vzťahov, bez skutočných zážitkov, bez komunikácie z očí do očí, bez pohybu na čerstvom vzduchu, bez vnútorného pokoja či spontánnej radosti. A to je v podstate jedno, či za tým budú technológie, alkoholizmus, workholizmus alebo iné závislosti.

Nechcem vyznievať ako slepý zástanca technológií, denne ich v práci aj v súkromí využívam, uvedomujem si ich nebezpečenstvá a hrozby, ale určite by som nepovedala, že iba ony sú na vine. 

Vďaka technológiám môžeme pohotovo reagovať, navzájom si pomôcť Zdieľať

Aké pozitíva by ste teda uviedli?

Je dôležité nezabúdať, ako nám technológie uľahčujú a zefektívňujú prácu aj vzdelávanie, ako nás spájajú s ľuďmi zo všetkých končín sveta, ako nám vedia poslúžiť. Som presvedčená, že aj komunikácia cez internet, aplikácie a sociálne sietev nás vie prebudiť dobro, vie zlepšiť vzťahy, motivovať nás k reálnym činom. Môžeme pohotovo reagovať, zomknúť sa, pomôcť... Napríklad, po výbuchu bytovky v Prešove sme boli svedkami, ako si ľudia rýchlo vedeli odkomunikovať, čo sa udialo, ako treba pomôcť, čo kam doniesť, ako sa podeliť. Aj teraz, počas pandémie hrajú technológie významnú rolu v tom, aby sme neostali odtrhnutí od sveta a bez kontaktu s blízkymi. Páči sa mi táto pozitívna stránka digitálnej komunikácie. 

Spomenuli sme pozitíva, a teraz naopak: čo považujete za najväčšie negatíva online priestoru?

Na prednáškach zvyknem hovoriť o piatich najväčších negatívach sociálnych sietí – klamstvo, nenávisť, kyberšikana, závislosť a prázdnotaV skratke – ťažko sa nám v spleti informácii rozoznáva, čo je pravda a čo lož, rýchlo podľahneme neovereným konšpiráciám. V komentároch sa dočítame množstvo nenávisti, nadávok, útokov, čo nás vie veľmi znechutiť a negatívne naladiť. Digitálny priestor tiež anonymizuje, dáva priestor na šikanovanie, obťažovanie, čo sú vážne a nebezpečné činy. Mnohí používatelia trpia syndrómom FOMO (z angl. fear of missing out) – potrebou ustavične kontrolovať mobil, sociálne siete, aplikácie, aby im náhodou niečo neušlo. Prináša to potom vedľajšie symptómy, ako neschopnosť sústrediť sa, únavu, nepokoj či problémy so spánkom. Negatívum je aj to, že nepremýšľame kriticky, často iba scrollujeme a hlceme obsah, ktorý je plytký, ničím neobohacuje, a tak zabíjame veľa času a vnútri ostáva akési prázdno. 

Úlohou rodiča je nájsť rovnováhu a deti sprevádzať  Zdieľať

Pre deti je náročné, vedieť sa v tomto priestore správne orientovať. Aké dôsledky im to môže priniesť?

Keď sa budeme týmto témam venovať, keď deti naučíme, ako v digitálnom prostredí fungovať, verím, že neduhy digitálnych médií môžeme minimalizovať. Rozprávať o médiách potrebujeme s deťmi podstate už odmalička. Veľa závisí od toho, ako budeme pripravení my ako rodičia, učitelia, vychovávatelia. Ak budeme deťom všetko zakazovať, neuchránime ich, pretože zakázané ovocie najviac chutí a ony si cestu nájdu poza rodičovský chrbát. Ale je dôležité povedať, že ak im budeme všetko dovoľovať, na tácke im tak servírujeme závislosť.

Akú úlohu majú v mediálnej výchove rodičia?

Našou úlohou je nájsť v tom rovnováhu a sprevádzať naše deti, čo si vyžaduje ochotu spoznávať dnešný svet a nezatvárať si pred realitou oči. Keď hovorím o sprevádzaní, myslím aj vedieť určiť hranice, vedieť sa s deťmi rozprávať, dohodnúť a zároveň trvať na dohodnutých podmienkach. Malé deti sa potrebujú naučiť čakať – napríklad na svoj prvý mobil. Staršie sa potrebujú naučiť, že nikdy v živote nebudú mať všetko hneď a zadarmo – život nie je Google. Pri tom všetkom je najdôležitejšie im veci komunikovať tak, aby sa cítili milovaní. Postoje detí vychádzajú z rodiny. Tam treba začať. 

„Hneď a zadarmo“ je naozaj heslo doby, ktoré vidíme dnes všade. Môže ale generácia našich detí sociálne siete úplne odignorovať?

Môže. Veď každý má rozum a slobodnú vôľu. Otázka je, či to deti samy chcú alebo je to zbožné prianie niekoho iného. Poznám mladých, ktorí nie sú technické typy a neinklinujú k technickým výdobytkom. Je v poriadku, keď sa niekto rozhodne, že nebude mať sociálne siete, nebude hrať hry či točiť videá. Takisto je v poriadku, keď sa v tom niekto, naopak, nájde, baví ho to a možno sa stane aj kvalitným tvorcom. Všetko je o tej zdravej rovnováhe. Pre sociálne siete platí, že sa veľmi rýchlo vyvíjajú, menia, aktualizujú, vznikajú nové, možno sa časom objaví nejaká, ktorá sadne človeku, ktorý si myslel, že všetky siete bude iba ignorovať. 

Rodičia majú pocit, že počas pandémie zlyhali Zdieľať

Čo ak mám pocit, že som ako rodič zlyhal a moje dieťa je už závislé? Čo s tým?

Posledné obdobie sa častejšie rozprávam na túto tému s rodičmi aj so psychológmi. Viacerí rodičia majú teraz po vyše roku pandémie pocit, že zlyhali, že dovolili deťom presedieť toľko hodín za technológiami. Prevláda v nich strach, či práve ich dieťa nebude závislé. Uvedomujem si však, že vznikla mimoriadna situácia, ktorá si vyžadovala aj mimoriadne riešenia. A niekedy to znamenalo aj to, že sme popri práci z domu potrebovali zabaviť deti viac telkou, hrami či mobilom. Dôležité je, aby sa to nestalo novým štandardom aj po uvoľnení opatrení. Osobne si myslím, že nikdy nie je neskoro pre zmenu vo výchove, aj keď máme pocit, že sme niečo prešvihli. Aj zo svojich skúseností viem, že sa dá veľa napraviť, ak sa rodičia na zmene zhodnú, zjednotia a vytrvajú. Takisto rodičom odporúčam, aby problém závislostí neignorovali a radšej sa poradili s odborníkom. 

Poďme prakticky: aký je zlatý stred? Koľko času mám a môžem venovať internetu, sociálnym sieťam, chatovaniu?

Čas nie je jediný dôležitý faktor, ktorý treba sledovať. Sú obdobia, ako aj teraz kvôli opatreniam, keď zrazu trávime viac času online. Rovnako rozhodujúci je aj obsah, ktorý sledujeme, tiež program zvyšného dňa, ale podstatná je aj naša schopnosť brať ohľad na ľudí okolo nás. 

Napríklad, či vieme odložiť mobil pri rozhovore s človekom, či ráno po zobudení najprv pozdravíme osobu vedľa seba alebo hneď berieme do rúk mobil. Mnohí vstávajú s mobilom, zaspávajú s mobilom, varia s mobilom, jedia s mobilom, pozerajú telku s mobilom, šoférujú s mobilom a podobne. Základná otázka je, či som ja pánom nad technológiami alebo sú technológie pánom nado mnou. 

Pre deti asi ale budú pravidlá trošku iné. Vieme ich pomenovať?

Pri deťoch svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča, aby sme ich v prvom rade viedli k fyzickej aktivite až potom im dovoľovali tráviť čas s digitálnymi technológiami. Zároveň ich do dvoch rokov od technológií chránili. Neskôr je možné deťom nastaviť pravidlá, ktorým rozumejú. Ideálne sa s nimi dohodnúť, nielen prikazovať. Základným usmernením je teda dostatok pohybu a potom úplné obmedzenie digitálnych technológií hodinu pred spaním. Ovplyvňuje to mozog, teda aj spánok a oddych. Určite by na túto tému vedeli viac povedať psychológovia.

Som ja nad technológiami, alebo ony nado mnou? Zdieľať

Vieme definovať základnú praktickú radu pre rodičov?

Povedala by som asi toto: prestaňme porovnávať svoje detstvo s tým dnešným a zaujímajme sa o život svojich detí. Netvrdím, že je to jednoduché. Je to skutočná výzva. Nepomôže nám vyhovárať sa na to, že nestíhame sledovať všetky trendy a nevieme sa v týchto témach zorientovať. Mnohí by najradšej zastavili pokrok a celé si to zjednodušili. V dnešnej dobe však výchova bez vzdelávania sa v mediálnej oblasti nie je možná. Ak rodičom záleží na formovaní charakteru detí, mali by mať prehľad o tom, čím ich dieťa žije a čo ho ovplyvňuje. Prečítať si aspoň niečo odborné a výchovné môže byť v tomto smere prvým úspešným krokom. 

Inzercia

To je pravda, rodičia potrebujú „držať krok s dobou“, na druhej strane strane tiež udržať hranice, ktoré deti potrebujú. Ako tieto dva postoje zladiť?

Najprv musíme „ukočírovať“ seba, lebo sme pre deti prvým príkladom. Preto som spísala aj niekoľko tipov, čo robiť, keď vám mobil a sociálne siete žerú príliš veľa času. Napríklad:

1. Nerobte prvý krok k mobilu. Je dobré, ak doma mobil nenosíte všade so sebou ako psíka, ale odložíte ho na jedno miesto. Neberte ho do ruky len tak, aby ste si pozreli, čo je nové. Vyskúšajte aspoň jeden deň vziať do ruky mobil iba vtedy, keď sám zazvoní alebo keď potrebujete niečo súrne vybaviť. Môže to byť náročné, ale táto skúsenosť stojí za to. 

2. Buďte v noci off. Skúste byť hodinu pred spaním a hodinu po zobudení odpojení od internetu. Mobil nepatrí do postele. 

3. Nepoužívajte mobil ako budík. Kúpte si radšej obyčajný budík. Vyhnete sa tak zbytočným výhovorkám, že musíte mať v noci mobil pri sebe, aby ste ráno počuli zvonenie. 

4. Vypnite si zbytočné notifikácie. Keď si v nastaveniach mobilu povypínate notifikácie o každom lajku, komentári, každej novej správe, nebude vás mobil toľko rušiť a lákať.

5. Schovajte aplikácie, ktoré vás najviac lákajú. Preorganizujte si ikonky v mobile. Nenechávajte si hneď na prvej obrazovke tie, ktorým ťažko odolávate. Keď ich presuniete ďalej, prípadne do bunky viacerých aplikácii, nebudete ich mať zakaždým hneď na očiach.

6. Zredukujte počet toho, čo sledujete na sociálnych sieťach. Pretrieďte si Facebook či Instagram a nechajte si menší počet stránok a ľudí, ktorých followujete. Ušetríte kopec svojho času, keď prestanete sledovať toľko zbytočných príspevkov, príbehov, videí, ktoré vás už možno ani nebavia. Nechajte si len niekoľko vašich najobľúbenejších influencerov a stránok. Odporúčam sledovať tých, ktorí produkujú hodnotný obsah.

7. Nastavte si extra pozadie a zvonenie na mobile. Pekný obrázok na ploche – napríklad rodinná fotka, príroda, pekná myšlienka – alebo obľúbená pesnička ako zvonenie vám môže pripomínať, na čom vám v živote skutočne záleží a ľahšie je vám potom odložiť mobil z ruky. 

 

Zuzana Rigdová

Foto: Alžbeta Mohyláková

 

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Skončime so spartakiádami pri boji proti covid19 !

Skončime so spartakiádami pri boji proti covid19 !

Zákon vláde ukladá zverejniť všetky zmluvy na nákup vakcín aj testov, nielen na Sputnik V. Vyžadujme pri kovide dodržiavanie štandardných medicínskych postupov. Ľudia najlepšie vedia čo je pre nich dobré, vytvorme im podmienky, aby sa mohli správať suverénne a zodpovedne.